Acer Nitro 5 oyunlarda 90 derece

Kaday Tegin

Hectopat
Yer
Ötüken
Daha fazla  
Arkadaşlar daha nisanın başında bakımdan geldi laptop. Termal macun yenilenmişti fan bakımı falan yapılmıştı. Şu an oyunlarda 90 derece civarında geziyor arada da FPS düşmesi yiyorum. Bu nasıl mümkün olabilir? Hani desem yalan mı söylediler termal macun yenilenmedi mi ama geldiğinde klavyenin üzerinden koklayınca macun gibi koku geliyordu. Termal macun siparişi verip kendim bir kere daha yenileyeceğim macunu ama neden öyle oldu anlamadım. Bir fikri olan varsa beni de aydınlatın.

Arkadaşlar daha nisanın başında bakımdan geldi laptop. Termal macun yenilenmişti fan bakımı falan yapılmıştı. Şu an oyunlarda 90 derece civarında geziyor arada da FPS düşmesi yiyorum. Bu nasıl mümkün olabilir? Hani desem yalan mı söylediler termal macun yenilenmedi mi ama geldiğinde klavyenin üzerinden koklayınca macun gibi koku geliyordu. Termal macun siparişi verip kendim bir kere daha yenileyeceğim macunu ama neden öyle oldu anlamadım. Bir fikri olan varsa beni de aydınlatın.

Oyunlar SSD de mi HDD de mi yüklü?

Arada 95 civarına fırlıyor o zaman anlık FPS düşmesi yaşıyorum. Bir de termal macun ilk yenilendikten sonra 80in üstüne çıkmıyordu laptop.

Oyunlar SSD de mi HDD de mi yüklü?
Karışık.

Normal. Yaz geldi hem. İşlemci modeli nedir? İşlemci kaç GHz de çalışıyor?
AMD Ryzen 7 3750h işlemci 35 TDP 2.3 GHz

Hocam aynı sorunu yaşadım, bakır borularla uğraşmamak için abartısız 5-6 kere termal macun değiştirdim, en sonunda gözü kararttım, ufak bir tornavida seti sipariş edip fanların içini açtım. Heatsinkleri temizledikten sonra sıcaklıklarım normale döndü. En önemli kısım fanlar ile bakır boruların birleştiği kısım. Ne kadar pislik, çer çöp varsa oraya birikiyor. Tahminim sorununuz %90 o kısım kaynaklıdır. Termal macun kaliteli olmayabilir-pump out yapıyor olabilir, etkisi çabuk kayboluyor olabilir. Bunlar da olası başka sebepler.

Yine yukarıdaki arkadaşın dediği gibi Ryzen Controller kullanabilirsiniz. TDP değerlerini size uygun şekilde düzeltip undervolt uygulayabilirsiniz.

Geri
Yukarı