Açılışta "when RAID Configuration was built ensure to set SATA Configuration to RAID mode" hatası

RuthlessGrey

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarım Uzmanı, Yazılım Geliştirici
Merhaba, öncelikle teknik olarak çözemediğimiz bir bilgisayar için tecrübeli kişilerden destek bekliyorum. Öncelikle sistemimiz clear CMOS işlemi yapmadan post işlemi yapmıyor. Bu sırada CPU fanı ve diğer tüm aksamlar çalışıyor ancak görüntü ve bilgisayara bağlı klavye ve mouse ekipmanlarının çalışmadığını görüyoruz. Clear CMOS jumperini tetikledikten sonra bilgisayar açılıyor ancak açılışta, "when RAID Configuration was built ensure to set SATA Configuration to RAID mode" hatasını veriyor. Burada sadece F1 ile BIOS girebiliyoruz. BIOS erişimi yaptıktan sonra ayarları güncellemeyi denediğimizde bilgisayar tekrar siyah ekranda kalıyor ve clear CMOS işlemi yapmadan hiçbir şekilde tepki vermiyor. Bu böyle bir döngü halinde ilerliyor. Windows'a sadece BIOS'a girdikten sonra "ayarları yoksay ve yeniden başlat" seçeneği ile erişilebiliyor. Aşağıda sistemimizin özellikleri mevcut. Şimdiden öneriler için teşekkür ediyorum.

Sistem:

• AMD Ryzen 5 2600X.
  • ASUS Prime B550M-K Anakart.
  • XPG 8x2 16 GB 3600MHz DDR4 RAM.
  • Samsung EVO 250GB SSD.
  • Radeon RX580 ekran kartı.
Uygulanan yöntemler:
  • RAM'ler değiştirildi.
  • PSU değiştirildi.
  • Ekran kartı değiştirildi.
  • BIOS pili değiştirildi.
  • RAID ve AHCI modları arasında geçiş yapıldı. (Bilgisayar siyah ekranda yine tepki vermiyor.)

Son düzenleme:
Merhaba, öncelikle teknik olarak çözemediğimiz bir bilgisayar için tecrübeli kişilerden destek bekliyorum. Öncelikle sistemimiz clear CMOS işlemi yapmadan post işlemi yapmıyor. Bu sırada CPU fanı ve diğer tüm aksamlar çalışıyor ancak görüntü ve bilgisayara bağlı klavye ve mouse ekipmanlarının çalışmadığını görüyoruz. Clear CMOS jumperini tetikledikten sonra bilgisayar açılıyor ancak açılışta, "when RAID Configuration was built ensure to set SATA Configuration to RAID mode" hatasını veriyor. Burada sadece F1 ile BIOS girebiliyoruz. BIOS erişimi yaptıktan sonra ayarları güncellemeyi denediğimizde bilgisayar tekrar siyah ekranda kalıyor ve clear CMOS işlemi yapmadan hiçbir şekilde tepki vermiyor. Bu böyle bir döngü halinde ilerliyor. Windows'a sadece BIOS'a girdikten sonra "ayarları yoksay ve yeniden başlat" seçeneği ile erişilebiliyor. Aşağıda sistemimizin özellikleri mevcut. Şimdiden öneriler için teşekkür ediyorum.

Sistem:

• AMD Ryzen 5 2600X.
  • ASUS Prime B550M-K Anakart.
  • XPG 8x2 16 GB 3600MHz DDR4 RAM.
  • Samsung EVO 250GB SSD.
  • Radeon RX580 ekran kartı.
Uygulanan yöntemler:
  • RAM'ler değiştirildi.
  • PSU değiştirildi.
  • Ekran kartı değiştirildi.
  • BIOS pili değiştirildi.

SATA modunu RAID moda aldın mı peki?

Evet, ancak dediğim gibi BIOS'tan herhangi bir ayar güncellendiğinde tekrar siyah ekrana düşüyor. Hiçbir şekilde post işlemi yapmıyor.

Bu yöntemi dener misin?

Bu yöntemi dener misin?

BIOS'a erişebilmek için her seferinde CLEAR Cmos kullandığımız için ayarlar default olarak geliyor her seferinde, şimdi kontrol ettim. Default ayarlarda "Other OS" seçeneği seçili. 2 Mod arasında değiştirip tekrar başlatmayı denediğimde durum değişmedi.

Konu güncel arkadaşlar. Tavsiyeler için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı