AIGO RGB LED'leri kontrol etmek

aydinarikan

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Müzisyen
Merhaba, Yurt dışından getirtmiş olduğum AIGO markalı RGB LED'leri kontrol edemiyorum. Fanları kontrolcüye bağladım, kontrolcüyü de PSU'ya bağladım. Kontrol edebilmem için gerekli kablo alıp anakart üzerindeki fan bölümüne mi takmalıyım? Kablonun adını bilmiyorum. Yardım ettiğiniz için teşekkürler.

unnamed.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, Yurt dışından getirtmiş olduğum AIGO markalı RGB LED'leri kontrol edemiyorum. Fanları kontrolcüye bağladım, kontrolcüyü de PSU'ya bağladım. Kontrol edebilmem için gerekli kablo alıp anakart üzerindeki fan bölümüne mi takmalıyım? Kablonun adını bilmiyorum. Yardım ettiğiniz için teşekkürler.

Eki Görüntüle 276907
Bunu yapmanızın imkanı yok. Çünkü Aigo marka fanlar ve şerit ledler kendi özel konnektörlerine sahip. Kendi kontrolcüsü ile çalışmıyorsa başka bir yere takarak çalışması imkansız gibi bir şey. Anakartın fan pinleri takarım derseniz, ya anakarta zarar verirsiniz yada ledlere. Ledlerin kendi üzerindeki bağlantı pinlerini çekip koyarsanız daha çok yardımcı olabirim.

Bunu yapmanızın imkanı yok. Çünkü Aigo marka fanlar ve şerit ledler kendi özel konnektörlerine sahip. Kendi kontrolcüsü ile çalışmıyorsa başka bir yere takarak çalışması imkansız gibi bir şey. Anakartın fan pinleri takarım derseniz, ya anakarta zarar verirsiniz yada ledlere. Ledlerin kendi üzerindeki bağlantı pinlerini çekip koyarsanız daha çok yardımcı olabirim.

Fotoğrafta fanların kablosu görünüyor.

Dosya Ekleri

• fae455c16bf5102fffd34e7183b10e9e.jpg
    fae455c16bf5102fffd34e7183b10e9e.jpg
    25,8 KB · Görüntüleme: 386
Kusura bakmayın, bilgi eksikliği yaşanmış. AIGO fan var elimde, LED değil. Size gönderdiğim fotoğrafın sağında yer alan kablo girişleri bulunmakta fanların üzerinde.
Hocam bu fanları anakartınıza takamazsınız. Eğer kontrolcü bozuk değilse kullanım kılavuzu varsa oradaki yönergelere göre bağlantı yapınız. Olmuyorsa satıcıya iade edersiniz.

İlk attığınız resimde ki parçada sol tarafta görünen pinler 6 adet mi?
Evet 6 adet. SW kablo diye bir şey buldum. Bu SW kablolarla kontrol edilebilir sanırım. Her iki tarafı SW olanı bulursam sorunum çözülür mü? Böyle bir kablo var mı?

Bana bu kablodan lazım sanırım anakart üzerinden kontrol edebilmem için. Anakartım Z270 Tomahawk bu arada. Bu kablonun adını bilen var mı?

Dosya Ekleri

• HTB1QHgpdLNNTKJjSspkxh5eWFXad.jpeg
    HTB1QHgpdLNNTKJjSspkxh5eWFXad.jpeg
    48,5 KB · Görüntüleme: 223
Fanlardan gelen 6 pin kabloyu kontrolcüye bağlayın. İlk attığınız resimdeki sağ üst köşede buluna pinler 4 pin ise anakarttan gelen RGB kabloyu o 4 pine bağlayınız. Muhtemelen sorun çözülecektir. Anladığım kadarıyla kontrolcüde 1 adet 4 pin var anakart RGB bağlantısı için. Diğer 3 adet 6 pin ise fanların RGB bağlantısı için.
Acaba aldığınız ürünün ismi nedir? İnternet üzerinden kullanma kılavuzu falan vardır belki.

Bu arada kesin emin olmadığım için sorumluluk alıp ürününüze zarar gelsin istemem. Sadece tahmin benimkisi.

Fanlardan gelen 6 pin kabloyu kontrolcüye bağlayın. İlk attığınız resimdeki sağ üst köşede buluna pinler 4 pin ise anakarttan gelen RGB kabloyu o 4 pine bağlayınız. Muhtemelen sorun çözülecektir. Anladığım kadarıyla kontrolcüde 1 adet 4 pin var anakart RGB bağlantısı için. Diğer 3 adet 6 pin ise fanların RGB bağlantısı için.
Acaba aldığınız ürünün ismi nedir? İnternet üzerinden kullanma kılavuzu falan vardır belki.

Bu arada kesin emin olmadığım için sorumluluk alıp ürününüze zarar gelsin istemem. Sadece tahmin benimkisi.
Aigo R3 tam modelidir. Sorun şu ki anakartla kontrolcü arasındaki kablo çıkmadı içinden. Alacağım ama kablonun adını bilmiyorum malesef.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı