Aile baskısından kurtulmak

• Konuyu başlatan RPM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 17B
5 yıldır resmen işkence çekiyorum, annem sürekli beni baskılıyor, kendi olmayan hayallerini benim üzerimde uygulamaya çalışıyor, dershaneye, yurta gitmem için beni zorluyor, gitmek istemiyorum deyince o zaman sen okumayı sevmıyorsun okulunu değiştirelim diyor, sosyalde takılıyorum oyun oynuyorsun, oyun bağımlısısın diyor.

@ÇAĞATAY TORUN Sabır tavsiyeniz yerinde bir düşünce, fakat bunları tekrar okumanızı tavsiye ederim. Çoğumuz olgun davranabilen, mantık çerçevesinde düşünebilen, sınırı aşmayacak şekilde davranabilen ve sabredebilen insanlarız ama 5 yılda bırak insanı taş çatlar.

Çok basit oyunlara gereksiz vakit harcıyacağına, gelecekteki hayal ettiğin meslek için kendini şimdiden geliştir. Onun için iş fırsatlarını yakala ve para kazanmaya başla. Öbür türlü aileni hiçbir şekilde ikna edemezsin.

@ÇAĞATAY TORUN sabır tavsiyeniz yerinde bir düşünce, fakat bunları tekrar okumanızı tavsiye ederim. Çoğumuz olgun davranabilen, mantık çerçevesinde düşünebilen, sınırı aşmayacak şekilde davranabilen ve sabredebilen insanlarız ama 5 yılda bırak insanı taş çatlar.

Olay şu, insan sevdiği birinin yaptırmak istediklerine neden karşı çıkar ve katlanamaz, anlayışlı olamaz ya da; cevabı kendi içsel sorunlarını kenara bırakamadığı çözemediği için vakit asla ayırmak istemez sabırlı ve anlayışlı da olmaya vakit bulamaz. Bundan vazgeçmesi gerekiyor; birkaç güzel söze kelimeye bakar anneciğim tamam tabii ki demek onun sorunlarının yarısından fazlasını çözer bunu anlaması gerekiyor.

Çok basit oyunlara gereksiz vakit harcıyacağına, gelecekteki hayal ettiğin meslek için kendini şimdiden geliştir. Onun için iş fırsatlarını yakala ve para kazanmaya başla. Öbür türlü aileni hiçbir şekilde ikna edemezsin.

Zaten çalışıyorum, evde canım sıkıldığından bir saat arkadaşlarımla oyun oynuyorum bu gereksiz vakit değil bence.
Olay şu, insan sevdiği birinin yaptırmak istediklerine neden karşı çıkar ve katlanamaz, anlayışlı olamaz ya da; cevabı kendi içsel sorunlarını kenara bırakamadığı çözemediği için vakit asla ayırmak istemez sabırlı ve anlayışlı da olmaya vakit bulamaz. Bundan vazgeçmesi gerekiyor; birkaç güzel söze kelimeye bakar anneciğim tamam tabii ki demek onun sorunlarının yarısından fazlasını çözer bunu anlaması gerekiyor.

Onun yaptırmak istedikleri bana uymuyor, dershane ve yurta gitmek istemiyorum, haklısın da dedim ama fayda etmedi.

Son düzenleme:
Zaten çalışıyorum, evde canım sıkıldığından bir saat arkadaşlarımla oyun oynuyorum bu gereksiz vakit değil bence.
İster inan ister inanma ama ailen o önyargıyı düzgün kıramayacakları için, her zaman gereksiz bir vakit olarak üstüne yapışacak. Çalışıyorsun ancak ne kadar maaş kazanıyorsun aileni etkileyebilecek kadar mı ? Yoksa kendine yetecek kadar mı ? İkinci seçenekse pek etkisi olacağı söylenemez. Sıkıntını artık başka şeylerle gider ülkede zor ama hobi edin.

İster inan ister inanma ama ailen o önyargıyı düzgün kıramayacakları için, her zaman gereksiz bir vakit olarak üstüne yapışacak. Çalışıyorsun ancak ne kadar maaş kazanıyorsun aileni etkileyebilecek kadar mı? Yoksa kendine yetecek kadar mı? İkinci seçenekse pek etkisi olacağı söylenemez. Sıkıntını artık başka şeylerle gider ülkede zor ama hobi edin.

Siz de haklısınız, 9 yıldır satranç oynuyorum ama turnuvalar Online yapıldığı için yine bilgisayar başında olmam gerekiyor. Bisiklet sürmeyi seviyorum arada çıkıyorum dışarı.

Senin hakkın bu zaten olacak fazlası bile ama sabrını daha çok zorla.

Onun yaptırmak istedikleri bana uymuyor, dershane ve yurt a gitmek istemiyorum, haklısın da dedim ama fayda etmedi.

Sana uymaması önemli olmamalı senin için, olması veya olmaması da önemli olmamalı. Yani çıkar kafandan sorun etmeyi bırak nasıl olursa olsun ama sabırlı ol anlayışlı ol ve önüne çıkan engelleri de aşmaya gayret et.

Ben ders çalışıyorum anlamında söylemiştim, Allah'tan bir maddi sıkıntımız yok.
Dostum ders çalışmak artık yeterli gelen bir durum değil. 17 yaşındasın sen onu 18 say ve artık ayaklarının üzerinde durmanın vakti geldi. Sorun maddi sıkıntının olup olmaması değil, sorun oyun oynamandan dolayı ailenin senin hala büyümediğini görmesi yanlış bir görüş olabilir bence ancak durum bu.

Sana bir örnek vereyim kardeşim, şuan ben yazılım adına Program dillerini ve İngilizcemi geliştirmeye çalışıyorum bu arada da Freelancer iş kovalıyorum. Ve bende senin gibi oyunlarla kafa dağıtıyordum ve azar işitip duruyordum. Ancak para kazandığımdan beri herhangi bir laf duymadım ve devamlı kendimi geliştirmeye çalışıp, bir yerlere gelmeye çalıştığımdan çocuk gibi davranmaktan vazgeçtiler.

Burada ki asıl kilit nokta sorumluluk durumu maalesef ailelerimizi seçemiyoruz ancak kendini kanıtlaman gerekicek. Baskıdan kurtulmak istiyorsan sadece yollardan bir tanesi.

Yeni konular

Geri
Yukarı