Ailem yüzünden sosyal hayatım yok

Atilla4715

Femtopat
Daha fazla  
Size içimi dökmek istiyorum ben bu yıl YKS'ye hazırlanıyorum ve dershaneye de gidiyorum ama bazen canım çok sıkılıyor. Sizce kendini sıkı ders çalışmaya vermek mi yoksa günde 1-2 saat dışarı çıkıp gezmek yürüyüş yapmak mi? Ama ailemde bu yıl çok sıkı ders çalışmamı istiyor her gün dershaneye gidiyorum sabah 8 akşam 5 arası öğleden sonra etütte ders çalışırken canım çok sıkılıyor en son 5 ay önce 1 kez çok sıkılmıştım çarşıya çıkıp gezdim o zaman sonra ailem öğrendi bana izin vermediler niye gittin çarşıya ya başına bir şey gelseydi dediler bu arada 18 yaşındayım sonra dershanede ki müdür yardımcısı ile rehberlik öğretmenim babamı dershaneye çağırdılar babamın yanında bana bir daha bir yere gitmeyeceksin çarşıya da gitmeyeceksin dediler yasakladılar bende ondan sonra bir daha gitmedim o zaman internet kafeye gitmiştim 1 kez sonra dershanede ki sınıf arkadaşlarıma güvenerek söyledim saflıkla onlardan biride gidip rehberlik öğretmenine söylemişler sonra öğretmen babama söyledi o kadar yalvardım öğretmenime hocam söylemeyin dedim bana tamam sen bir daha gitme söz söylemem merak etme deyip geçiştirdi ama söyledi yani anlayacağınız üzere ailem yüzünden sosyal hayatım yok. Ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Rehberlik hocan bile sana yarış atı muamelesi yapıyorsa ailene şaşıramıyorum maalesef. Ders çalışırken bile verimli çalışmak çok çalışmaktan daha önemliyken başını kitaptan kaldırmadan ders çalışmanın sana faydası yok. Günün 1-2 saatini dışarıya çıkıp dolaşıp rahatlaman aksine sana fayda sağlar. Şahsi düşüncem burada ne tavsiye verilse boşa çıkacağı yönünde çünkü ailen çok katı. Belki makul bir şekilde gerçekten bunaldığını, çalışmaktan sıkıldığını, rahatlamak için dolaşmanın sana iyi geleceğini söylersen insafa gelirler diye düşünüyorum. Ayrıca 18 yaş reşit olduğun bir yaş dışarı çıkıp dolaşmandan başına bir şey gelebileceğini düşünmesi ailenin fazla evham yaptığını düşündürtüyor. Gerçi bilemiyorum yaşandığın kültür, bulunduğun şehir, oturduğun semte göre de durumlar değişebilir.

Size içimi dökmek istiyorum ben bu yıl YKS'ye hazırlanıyorum ve dershaneye de gidiyorum ama bazen canım çok sıkılıyor. Sizce kendini sıkı ders çalışmaya vermek mi yoksa günde 1-2 saat dışarı çıkıp gezmek yürüyüş yapmak mi? Ama ailemde bu yıl çok sıkı ders çalışmamı istiyor her gün dershaneye gidiyorum sabah 8 akşam 5 arası öğleden sonra etütte ders çalışırken canım çok sıkılıyor en son 5 ay önce 1 kez çok sıkılmıştım çarşıya çıkıp gezdim o zaman sonra ailem öğrendi bana izin vermediler niye gittin çarşıya ya başına bir şey gelseydi dediler bu arada 18 yaşındayım sonra dershanede ki müdür yardımcısı ile rehberlik öğretmenim babamı dershaneye çağırdılar babamın yanında bana bir daha bir yere gitmeyeceksin çarşıya da gitmeyeceksin dediler yasakladılar bende ondan sonra bir daha gitmedim o zaman internet kafeye gitmiştim 1 kez sonra dershanede ki sınıf arkadaşlarıma güvenerek söyledim saflıkla onlardan biride gidip rehberlik öğretmenine söylemişler sonra öğretmen babama söyledi o kadar yalvardım öğretmenime hocam söylemeyin dedim bana tamam sen bir daha gitme söz söylemem merak etme deyip geçiştirdi ama söyledi yani anlayacağınız üzere ailem yüzünden sosyal hayatım yok. Ne yapmalıyım?
Böyle olaylara aşırı kızıyorum, hadi 15 yaşında falan olsan anlarım ama yinede böyle kısıtlama gelmemeli. Ama 18 sin yine kısıtlama var. Ve bu çok saçma 18 ine bastın artık yetişkinsin hayatın senin elinde başkalarının değil. Ailenin elinde bile değil. Sen hayatını şekillendirmelisin. Karşı gelmeyi bilmelisin bazı durumlarda. Ders konusuna gelirsek, tabi çok sıkıyor olabilir ama başka yapıcak birşeyin yoksa mecbur ders çalışmak olucak. Ama ders çalışıyorsun diye kendine zaman ayırmıcaksın diye bir şey yok. İnan ders çalışmaktan daha önemli şey ise kendinle vakit geçirmeyi, kendini sevmeyi öğrenmek. Benimde ailem böyle ama ders çalışan biri değilim sadece sınıfımı gwçmemi istiyolar o kadar, dışarı çıkmama da izin veriyolar tabi. İzin vermezlerse karşı çıkıyorum. Çünkü çok saçma neden izin vermesinki?, İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyalleşmesi lazım. Yani böyle işte, empati kurabiliyorum, hayatın biraz zor evet. Ama biraz katlanman lazım ders konusunda, ama dışarı çıkmak veya kendine zaman ayırma konusunda özgür olman lazım. Bunu ailenle konuşman lazım. Ben artık büyüdüm demen lazım. Tabi buna da birşey demeyi bulucaklar. Neyse bu kadar söyleyebiliyorum anca başka dicek birşeyim yok,

Hocaların sana karışabileceğini düşünmüyorum ki 18 yaşında olduğunuz için kendi hayatınız diyebilirim sanırım ve @Verqil'ın dediği gibi çok ders çalışmaktansa verimli derse çalışmak daha önemli gibi geliyor bana, tabii böyle verimli ise böyle çalışabilirsiniz yani ve olduğunuz yere göre değişiklik gösterebilir gibi o yüzden tam bir şey söylemem bu bilgiler ile pek doğru olmayabilir belki. Ama yani normal biyerde iseniz, yani kötü tehlike vb. biyerde değilseniz ailenize durumu belirtip kendi düzeninizi oluşturmaya çalışabilirsiniz gibi geliyor, yani dışarı çıkışlarınız ters çalışmanız falan. Tabii kendinizi kötü etkileyecek bir biçimde hayatınızı salın falan demiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı