Aileme Müslüman olmadığımı nasıl açıklayacağım?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bir Müslüman olarak Agnostizm konusuna Wikipedia'ya baktım. Anladığım şey şu Yaratıcının varlığı kanıtlanamıyorsa demek ki yoktur yani bu düşüncenin temelinde kanıtlanamayan şey belirsizdir düşüncesi yatıyor doğru mu konu sahibi kardeş? Deminde söyledim ben müslümanın ama senin inancın senin benim inancım benimdir, herkes özgürdür. Ben eleştiri yapmayacağım ama bir kaç mantıklı şey sunacağım sana. Şimdi Yaratıcının varlığını görerek, duyarak hissederek kanıtlayabilsek sence bu büyük bir sorun değilmidir ? İnsan oğlu her türlü günaha ve hataya açık bir canlıdır doğru değil mi. Buradan yola çıkarak diyorum ki Yaratıcı hepimize görünse görünen yaratıcıya bile inanmayabilirler hatta eleştirebilirler doğru değil mi ? Yani inanmayacak kişilere görünmüş olsa bile inanmayacaklardır. Başka bir yerde okuduğum çok güzel bir düşünceyi de belirtmek isterim. Mesela bu forumun bir yöneticisi var değil mi ? Bu mahallenin, bu ülkenin, bir sınıfın, bir işyerinin yani heryerin bir yöneticisi var değil mi ? Neden bu koskoca ve güzel kainatın bir yöneticisi olmasın ki.
Her şeyin sahibi ve yöneticisi olması gerekmez her zaman. Yönetici olmadan yönetilen ülkeler var mesela.

Bir Müslüman olarak Agnostizm konusuna Wikipedia'ya baktım. Anladığım şey şu Yaratıcının varlığı kanıtlanamıyorsa demek ki yoktur yani bu düşüncenin temelinde kanıtlanamayan şey belirsizdir düşüncesi yatıyor doğru mu konu sahibi kardeş? Deminde söyledim ben müslümanın ama senin inancın senin benim inancım benimdir, herkes özgürdür. Ben eleştiri yapmayacağım ama bir kaç mantıklı şey sunacağım sana. Şimdi Yaratıcının varlığını görerek, duyarak hissederek kanıtlayabilsek sence bu büyük bir sorun değilmidir ? İnsan oğlu her türlü günaha ve hataya açık bir canlıdır doğru değil mi. Buradan yola çıkarak diyorum ki Yaratıcı hepimize görünse görünen yaratıcıya bile inanmayabilirler hatta eleştirebilirler doğru değil mi ? Yani inanmayacak kişilere görünmüş olsa bile inanmayacaklardır. Başka bir yerde okuduğum çok güzel bir düşünceyi de belirtmek isterim. Mesela bu forumun bir yöneticisi var değil mi ? Bu mahallenin, bu ülkenin, bir sınıfın, bir işyerinin yani heryerin bir yöneticisi var değil mi ? Neden bu koskoca ve güzel kainatın bir yöneticisi olmasın ki.
Hocam tanrı vardır yada yoktur bunu kimse bilemez veyada kanıtlanamaz gibi bir anlamı var wikipedianın öne sürdüğü argüman tamamen saçma.

Sözler köşkü gibisiniz hocam :D Agnostiklik o değil tanrının olup olmadığı bilinmiyor ve varlığı ya da yokluğu kanıtlanamaz. Kısacası böyle.

Bende aynı şeyi anladım zaten sorun yok. Sözler köşkü kanalı güzel yaklaşıyor insanlara sohbetlerde ve mantıklı konuşuyor. Bir Müslüman böyle yaklaşmalı zaten düzgünce izah ederek ve kanıtlar sunarak.

Her şeyin sahibi ve yöneticisi olması gerekmez her zaman. Yönetici olmadan yönetilen ülkeler var mesela.
Boşuna tartışmayın kilitlenecek büyük ihtimal birazdan konu.
Neyse dayanamadım yazacağım hocam, her şeyin yöneticisi olmak zorunda diyorsanız tanrının da olmak zorunda değil mi o zaman?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bende aynı şeyi anladım zaten sorun yok. Sözler köşkü kanalı güzel yaklaşıyor insanlara sohbetlerde ve mantıklı konuşuyor. Bir Müslüman böyle yaklaşmalı zaten düzgünce izah ederek ve kanıtlar sunarak.
Sözler köşkü çok kötü bir kanal bence. Ben sevmiyorum zamanında zaten evrim ağacı güzel bir ders vermişti onlara :D

Boşuna tartışmayın kilitlenecek büyük ihtimal birazdan konu.

Neyse dayanamadım yazacağım hocam, her şeyin yöneticisi olmak zorunda diyorsanız tanrının da olmak zorunda değil mi o zaman?
İslamcılara "tanrıyı kim yarattı?" diye sorduğunda "o zaten vardı" diye kitlenip kalıyorlar.

Hocam deneyimlemiş gibi konuşuyorsun ama bizde şöyle bir durum var bundan 3-4 ay önce dayım sevgilisi olduğunu açıkladı fakat kızın alevi olduğunu bu yüzden de dedemin kızı isteyemeyebileceğini söyledi anneme. Annem de olsun olabilir ne olacak insan olsun yeter dedi, onu duyduktan sonra aslında anneme söylemek geldi içimden ama 2 hafta sonrasında annemle çarşıdan gelirken eve 2-3 tane camiden aynı anda ezan sesi yükseldi, bende o sırada her mahalleye 3 tane cami yapacaklarına 1 tane yapsalar eğitime, sağlığa önem verseler ülke olduğundan daha iyi hale gelir camiler zaten boş böyle gereksiz ses kirliliği oluyor dedim. O da "Saçma sapan konuşma!" deyip kızdı bana yanımda babam da vardı. Yani artık bu durumu açıklamak istiyorum ama gizli gizli mesajlar vererek açıklamak istiyorum. Yani alıştıra alıştıra.
Sen de kaşınmışsın ama biraz.

Bir Müslümana söylenebilecek bir argüman. Allah'ın işine karışılmaz belki imtihandır belki de bende firavun gibi kalbine mühür vurulmuş biriyimdir.
firavun musanın katli için peşinden gidipte geçemediği kızıldenizde boğulurken allaha iman etti fakat bu onun kurtuluşu olamadı. Eğer olurda inanç nükseder diye hata payı bırak bence. aksi halde söylediğin söze ciddi anlamda pişmanlık duyarsın.

Çağrı usta Sözler Köşkü'nü paket yapıp evine yolladı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı