Aileye nasıl Amerika fikri açıklanır?

Bir musluman olarak Amerika'ya gitmek kolay mi saniyorsunuz. Oyle her ingilizce bileni alacaklar falan? Once bir isiniz kesinlessin kimsenin daha iyi sartlarda yasamaniza karisacagini zaten zannetmiyorum.

Üniversite parasını kasiyerlik falan yaparak ödeyecekseniz bence siz boş verin amerigayı mamerigayı.

Öncelikle üniversiteye öğrenci vizesi ile başlanabiliyor diye biliyorum. Öğrenci vizesi ile çalışamıyorsunuz (sadece üniversite içerisinde çalışabilirsiniz). Yani asıl amacımız üniversite için gereken parayı toplayıp, üniyi de bitirip güzel bir hayata yelken açmak.
Nitelikli işçi göçü ya da Amerika'dan bir akraban davetiye yollayacak ha birde ekonomik durumunun baya iyi olması da lazım.
İkimizin de ekonomik durumu ortalama. Çok fazla da değil, çok az da değil.
Evet aynı şey.
Hocam anlayamadım. Greencard sadece çekiliş ile oluyor diye biliyorum. Ne dediğinizi hiç anlayamadım.

Öncelikle üniversiteye öğrenci vizesi ile başlanabiliyor diye biliyorum. Öğrenci vizesi ile çalışamıyorsunuz (sadece üniversite içerisinde çalışabilirsiniz). Yani asıl amacımız üniversite için gereken parayı toplayıp, üniyi de bitirip güzel bir hayata yelken açmak.

Hocam anlayamadım. Greencard sadece çekiliş ile oluyor diye biliyorum. Ne dediğinizi hiç anlayamadım.
En erken ihtimal bütün her şeyin sıkıntısız gittiğini düşünelim. Şuan 9.sınıfsınız yani 4 sene sonra oluyor. 4 sene sonra ülkenin halini Allah bilir. Diyelim ki şuan Amerika'dasın 500 dolar kirani ödeyemedin ailen şuan gayet rahat bir şekilde 5.300 lira gönderebilecek mi? Ki 4-5 yıl sonra paran daha da değersiz olması muhtemel. Orta seviye bir ekonomik değil üst seviye bir ekonominin olması lazım. Zaten liseden sonra gitmen biraz hayal. Üniversite sonrası ancak nitelikli göç yaparsın.

Neyse boşver, 12. sınıfta bu fikrin değişecektir.

Dostum daha reşit değilsin, senin bu söylediğini ülkede düşünebilen sadece sen değilsin. Şevkini umutlarını kırmak istemiyorum ama senden yaşça büyük abin yaşında biriyim. Bu söylediklerimi nasihat olarak algılayabilirsin.
Amerikaya çıkmak öyle sandığınız gibi ''Gider çalışırım, para biriktiririm üniversite okurum'' demek kadar kolay değil. Güzel hayata yelken açmak vs. demişsin bu cümlelerin bana YouTube, Instagram gibi bilimum umut satan sitelerden alınma gibi geldi. Sandığın kadar kolay değil gerçekten. Herkesin bel bağladığı Green Card bile çıksa, son aşamada biletimi aldım gidiyorum dediğin an bile iptal olabiliyor. Birebir bir tanıdığımın başına geldi.
Fikri açıklamaya gelince, ailene bunu söyle, ben Amerika'ya gitmek istiyorum de. Şu anda biraz da yaşının verdiği heyecanla her şey sana toz pembe gözüküyor. Olacağı varsa zaten ailen sana destek çıkar.

Her şey tamam da Türk lirası ile birktirdiğin para dolara çevrildiğinde 4 yıl orada kalmana yetecek mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı