Aileyi PC toplamaya ikna etme

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

fryzen

Kilopat
Makaleler
24
Arkadaşlar merhaba, biliyorum bu durumla alakalı çok fazla konu açıldı ama bu sefer durum biraz daha farklı. Geniş bir çevrem var ve arkadaşlarımın arasından bilgisayardan en çok anlayan ben olduğum için genelde benden yardım isterler. Bir arkadaşım var, diğer aile üyelerinin verdiği harçlıklarını biriktirince yaza kadar 2000-2500TL arası toplamış olacaktı, kendi bilgisayarı 10 yıllık (ciddiyim) giriş seviyesi (GT420m var) ve fanı arızalı bir laptop ve benden bu bütçede ikinci el ne çıkarabileceğimiz konusunda ve ikna konusunda yardım istedi (ailesini tanıyorum). Ben de ona şöyle bir liste hazırladım:
  • Ryzen 5 1600 (İkinci el-450TL)
  • B350 çipsetli anakart (İkinci el-300TL)
  • 8GB 3000MHz DDR4 RAM (İkinci el-150TL)
  • RX480 ROG Strix-Gaming X-Nitro (RX590 VBIOS atılacak) (İkinci el-600TL)
  • 250GB NVMe SSD (İkinci el-200TL)
  • Ranker Orion ARGB TG Kasa (Sinerji-220TL)
  • 600W 80+ YModüler APFC OCP`li PSU (180TL-İkinci el)
  • 23" 75Hz Freesync IPS Monitör (500TL-İkinci el)
Arkadaşlar sorun şu ki arkadaşın annesi (anne-baba ayrı, anne daha çok kazanıyor, maddi durum kötü değil ama çok mükemmel de değil) arkadaşıma diğer aile üyelerinin verdiği harçlıklara ve kendi verdiği harçlığı (yemek için veriyor ama artıyor) biriktirirse oluşan toplu paraya el koyuyor. Örneğin karne harçlıklarına el koymuş. Bu durumda arkadaşımın gizlice biriktirmesi gerekiyor ama bu da imkansız, biriktirdi diyelim eve nasıl gelecek koca kasayla. Bu noktada dominant olan annesini ikna etmemiz gerekiyor ama bu da çok zor. Zira arkadaşımın annesi çok sinirli, öfkeli biri. Anneme danıştık bu konuda, kendisi oyunu hiç karıştırmamamızı, götürmeyecek olsa bile 6-7 yıl götürecek dememizi (yükseltme yapmak istemesi durumunda arıza süsü vermemizi), okul projesi için dememizi söyledi. Ayrıca çok çaktırmamamız için bilgisayar sözü etmeden birkaç hafta önce bilgisayarda proje yapıyormuş gibi görünüp söylenmesi gerektiğini de ekledi. Sizce yaşı biraz küçük olan bu arkadaşla birlikte ne yapabiliriz?

Harçlıklarına ve kendi biriktirdiklerine, akrabalarının ona verdiği paralara el koyması bence aşırı saçma ve aptalca bir şey. Madem durumu iyi paraya ihtiyacı da yoktur demektir.
Görüşünüze katılmakla birlikte bunu nasıl aşabileceğimiz konusunda bize ne tavisye edersiniz?

13 yaşından büyük ise marketten İninal kart alıp belli miktar para biriktiğinde karta para yatırabilir
Bu şekilde para yığını oluşmaz.

Görüşünüze katılmakla birlikte bunu nasıl aşabileceğimiz konusunda bize ne tavisye edersiniz?
Önerebileceğim hiçbir şey yok :D Aklıma hiçbir şey gelmiyor. Ailem kendi paramdan arttırdıklarımı ve akrabalarımın bana verdiklerini benden almaz ve sorgulamazlar ama bazen ihtiyaçları oluyor ve veriyorum paraları olduklarında geri veriyorlar. Hiç öyle bir şey yaşamadım.

13 yaşından büyük ise marketten İninal kart alıp belli miktar para biriktiğinde karta para yatırabilir
Bu şekilde para yığını oluşmaz.
Öncelikle yorumun için teşekkür ederim, Tosla Kart aldı 2250TL limitli, bazı harçlıklarını bu şekilde saklayabiliyor ama daha büyük payı oluşturan akraba ziyaretinde verilen harçlıkları bu yöntemle gizlemesi mümkün değil.
Önerebileceğim hiçbir şey yok :D Aklıma hiçbir şey gelmiyor. Ailem kendi paramdan arttırdıklarımı ve akrabalarımın bana verdiklerini benden almaz ve sorgulamazlar ama bazen ihtiyaçları oluyor ve veriyorum paraları olduklarında geri veriyorlar. Hiç öyle bir şey yaşamadım.
Şanslısın dostum. Sistemin imzandakiyse pek iyi bir sistem gibi gözükmüyor, umarım en kısa zamanda hayalindeki sisteme kavuşursun ve hayalindeki başarılara ulaşırsın. Sağlıcakla kal!

Öncelikle yorumun için teşekkür ederim, Tosla Kart aldı 2250TL limitli, bazı harçlıklarını bu şekilde saklayabiliyor ama daha büyük payı oluşturan akraba ziyaretinde verilen harçlıkları bu yöntemle gizlemesi mümkün değil.

Şanslısın dostum. Sistemin imzandakiyse pek iyi bir sistem gibi gözükmüyor, umarım en kısa zamanda hayalindeki sisteme kavuşursun ve hayalindeki başarılara ulaşırsın. Sağlıcakla kal!
Arkadaşınız kaç yaşında?

Bunun için önerebileceğim birşey yok." Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur".

Ders notları eğer yüksek ise, karnesinde kaça gidiyorsa, işte taktir veya teşekkür getirirsem bana bilgisayar alır mısın diye ikna edebilir belki.

Son düzenleyen: Moderatör:

Sağolun. Hiçbir zaman doğru düzgün para biriktiremedim bende :D Her zaman bir yerlere harcadım saçma sapan ve şimdi pişmanım. Ama şimdi biriktirdiklerimle direk PC :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı