Akko 5075s alınır mı?

• Konuyu başlatan HTE
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 22
  • Görüntüleme 2B
Hocam merhaba,
Klavye elime geldi ve tam istediğim gibi bir klavye tam da anlattığınız gibi.
Yardımcı olduğunuz için teşekkürler.
Gerek sesi, gerek tuş hissiyatı gerçekten harika bir klavye.
Beklediğiniz gibi olmasına o kadar mutlu oldum ki anlatamam, sanki kendim almış gibi sevindim bu yorumu görünce.
İyi günlerde kullanmanız dileğiyle hocam. Daha fazlası için de istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Çünkü yakında bu klavye için mod işine de el atacağım belki ikimizin de ilgisini çekecek ortak nokta bulabiliriz.
Sağlıcakla.

Beklediğiniz gibi olmasına o kadar mutlu oldum ki anlatamam, sanki kendim almış gibi sevindim bu yorumu görünce.
İyi günlerde kullanmanız dileğiyle hocam. Daha fazlası için de istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Çünkü yakında bu klavye için mod işine de el atacağım belki ikimizin de ilgisini çekecek ortak nokta bulabiliriz.
Sağlacakla.

Hocam merhaba ben de almak istiyorum bu 5075s modelini. Şu an Amazon'da 2250 TL'ye geliyor. Bir de ikinci el olarak benzer fiyata Sahibinden'de 5075b Plus var. Hangisini almak daha mantıklı? İkinci el pek sevmiyorum ama satıcı klavyenin yeni olduğunu iddia ediyor.

Hocam merhaba ben de almak istiyorum bu 5075s modelini. Şu an Amazon'da 2250 TL'ye geliyor. Bir de ikinci el olarak benzer fiyata Sahibinden'de 5075b Plus var. Hangisini almak daha mantıklı? İkinci el pek sevmiyorum ama satıcı klavyenin yeni olduğunu iddia ediyor.
Kablosuz olması zorunluluğu yoksa bence hiç gerek yok. Standart klavye olarak kullanacaksanız ve zaten kablosuz özelliği olsa bile sabit şekilde bilgisayara bağlı kullanacaksanız S modelini alın geçin derim.
Hem sıfır olduğu için içiniz de rahat eder.

Kablosuz olması zorunluluğu yoksa bence hiç gerek yok. Standart klavye olarak kullanacaksanız ve zaten kablosuz özelliği olsa bile sabit şekilde bilgisayara bağlı kullanacaksanız S modelini alın geçin derim.
Hem sıfır olduğu için içiniz de rahat eder.

Hocam bir de Amazon'da şu Akko 5075s Iso modeli var. Bu model diğer Akko 5075s Shine-Through modelinden farklı olarak dışarıya ışık geçirmiyor maalesef. Enter Tuşu büyük olduğu için de bu tarzda bir keycaps bulmak zor. Neredeyse bütün keycaps setleri küçük Enter tuşu ile geliyor. Yani ileride keycaps değiştirmek istersem uygun set bulamam gibi geliyor ve Akko Jelly Yellow Switch'leri de Gateron Yellow Switch'lere göre bir tık daha aşağıda kalıyor diye biliyorum. Açıkçası kararsızım. Belki Magic Refiner MK32 alıp Switch'leri bozulunca kaliteli bir Switch takıp geçerim.

Ben 2008'den beri evimde ANSI layout kullanıyorum (Amerikan stili, küçük enter büyük shift) ancak hem iş yerinde yoğun kullandığımdan, hem tuşlarla alakalı birkaç ihtiyaçtan ve son olarak ben satın aldığım dönemde ISO'nın fiyatı daha düşük olduğundan ISO aldım. Modlama ya da en azından keycaps değiştirme düşünceniz varsa bence kesinlikle ANSI modellere yönelin. Shine-through modelini almasanız bile pudding keycaps tarzı şeyler kullanarak memnun kalabilirsiniz diye düşünüyorum. Benim öyle bir ihtiyacım olmadığı için açıkçası çok önemsemiyorum.
Tamamen ev kullanımı için aldım o yüzden çok memnunum ama eğer aradığınız bundan fazlasıysa tabi ki başka modellere de bakmanız daha iyi olur.
Ne zaman isterseniz herhangi bir mesajımı alıntılayabilir aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz. Eklemek istediğiniz bir şey varsa sonraki alıntıyı bekliyorum :)

Ben 2008'den beri evimde ANSI layout kullanıyorum (Amerikan stili, küçük enter büyük Shift) ancak hem iş yerinde yoğun kullandığımdan, hem tuşlarla alakalı birkaç ihtiyaçtan ve son olarak ben satın aldığım dönemde ISO'nın fiyatı daha düşük olduğundan ISO aldım. Modlama ya da en azından keycaps değiştirme düşünceniz varsa bence kesinlikle ANSI modellere yönelin. Shine-through modelini almasanız bile pudding keycaps tarzı şeyler kullanarak memnun kalabilirsiniz diye düşünüyorum. Benim öyle bir ihtiyacım olmadığı için açıkçası çok önemsemiyorum.
Tamamen ev kullanımı için aldım o yüzden çok memnunum ama eğer aradığınız bundan fazlasıysa tabii ki başka modellere de bakmanız daha iyi olur.
Ne zaman isterseniz herhangi bir mesajımı alıntılayabilir aklınıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz. Eklemek istediğiniz bir şey varsa sonraki alıntıyı bekliyorum :)

Hocam çok sağ olasın öncelikle. İki arada bir derede kaldım biraz :D ANSI olan zaten kalmamış alamayacağım, çok eksi yazar mı? Esasında büyük enter tuşunu severim. En kötü özel üretim tuş yapan yerlere yaptırırım veya da sizin dediğiniz gibi pudding keycaps alabilirim ileride ama pahalıymış biraz. Bir de 5075b Plus modelini de bir sitede uyguna buldum (2400) ancak Jelly Blue Switch. Ben de tok ve sessiz istiyorum, bu yüzden siz daha tecrübelisinizdir, size sorayım. Tok ses için Jelly Yellow (5075s) mi, Jelly Blue(5075b Plus) mı? Veya dediğim gibi Magic Refiner MK32 alıp iyi bir Switch takmak mı daha mantıklı?

Akko marka iki tane klavyem var, ikisi de kasa olarak gayet sağlam.(5075S ve 5087B Plus 9009 Retro) MK32 denemedim ama klavye alıp switch+keycaps çok ucuza gelen bir şey değil, o yüzden almışken bir standardı olan bir klavye almanızı tavsiye ederim. Daha sonra bu aldığınız klavye (bu benim için Akko oldu) ile deneme yapabilirsiniz.

Tok ve sessiz istiyorsanız blue switchler en son bakmanız gereken switchlerdir. İnanılmaz sesli, clicky ve rahatsız edici buluyorum. Yellow hem linear hem hassas olduğu için, çok sesli olmadığı için ve modlandığı zaman daha tok olduğu için tercih ettim. Lube ve switch seti aldım ama işlerimin yoğunluğundan ötürü henüz modlamaya vakit bulamadım. İnternette bolca videosu var izleyebilirsiniz. O yüzden başlangıçta switch masrafı çıkmaması adına Yellow switche yönelmenizi ve mod ya da switch değişimi yapacaksanız bunu daha sonraya bırakmanızı öneririm; çünkü en nihayetinde kullanmak için bir klavye aradığınızı düşünüyorum.

Veya dediğim gibi Magic Refiner MK32 alıp iyi bir Switch takmak mı daha mantıklı?
Akko aldığınız zaman zaten içinde gayet kaliteli bir switch geliyor, doğal olarak ek switch için para vermemiş oluyorsunuz.

İlk başta dediğimi tekrar etmek istiyorum; kablosuz takıntınız ya da en önemlisi "ihtiyacınız" yoksa bence S modeline yönelseniz daha iyi olur. Sabit masa üstünde duracak ve kırk yılda bir konsol/TV/yağatıma uzandım kullandım vb. ihtiyacınız olacaksa gerek olduğunu düşünmüyorum.

Hocam çok sağ olasın öncelikle. İki arada bir derede kaldım biraz :D ANSI olan zaten kalmamış alamayacağım, çok eksi yazar mı? Esasında büyük enter tuşunu severim.
Eliniz alıştıktan sonra hiçbir farkı kalmadığını göreceksiniz. Başlarda çok tereddüt etmiştim ANSI'den ISO'ya geçerken ama yaklaşık 1 ay oldu ve sanki hiç ANSI kullanmamış gibi rahat ediyorum (bunda iş yerindeki laptopun TR klavye olmasının da etkisi büyük tabi)

En kötü özel üretim tuş yapan yerlere yaptırırım veya da sizin dediğiniz gibi pudding keycaps alabilirim ileride ama pahalıymış biraz.
ESC ve diğer tuşlar için çok da makul olmayan :) fiyatlara tuş bulabiliyorsunuz ama artizan tuşlar diye geçtiği için çok da mantıksız değil bakıldığında. Buna ek olarak elimde hala hiç açılmamış Prismcaps duruyor mesela bir yerde kullanırım diye aldığım, benim gibi birini bulursanız ikinci el temiz ve az kullanılmış keycapsler de bulmanız olası. Kaliteli tuş takımı olursa temizlemesi de zahmetli olmayacaktır ve gönül rahatlığıyla kullanırsınız. Sonuçta allahın plastiği :)

Genel olarak düşüncelerim bu yönde, umarım işinize yarayacak şeyler söyleyebilmişimdir. Bu da her şey gibi bir ihtiyaç ve öncelikle ihtiyacınızın giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple aldığınız haliyle kullanmaktan memnun olacağınız, gerekirse de modlayıp kaliteyi artırabileceğiniz bir klavye seçmek lazım. Kesinlikle modlarım, yurt dışından alış veriş yaparım gibi bir düşünceniz var ise çeşit açısından rahat etmek adına ANSI almanız faydanıza olacaktır. Şimdilik keseyi çok açmaya gerek yok ileride bakarım diyorsanız da birçok tuş takımı markasının birçok modelinde yedek olarak büyük enter ve küçük shift geldiğini de hatırlatayım.

@tunorno hocam aldım klavyeyi, teşekkür ederim. Klavye sağ salim gelir umarım. Prismcaps'i de çok beğendim. Klavye geldikten sonra durumuna bakıp alabilirim belki. Hatta istersen sendekini de alabilirim. İlk önce bir gelsin biraz kurcalayalım :D

@tunorno hocam aldım klavyeyi, teşekkür ederim. Klavye sağ salim gelir umarım. Prismcaps'i de çok beğendim. Klavye geldikten sonra durumuna bakıp alabilirim belki. Hatta istersen sendekini de alabilirim. İlk önce bir gelsin biraz kurcalayalım :D
Hayırlı olsun hocam, S modelini mi aldın?
Üzebilecek bir model değil güle güle kullanın.

Teşekkür ederim hocam s modelini aldım.

Hocam klayve elime ulaştı, iki gündür kullanıyorum. Öncelikle tape mod ve cottom mod uyguladım. Kutu içinden geldiği hali bile çok iyi iken modlarla birlikte çok iyi bir ses elde ettim, tam istediğim ses tonunu yakaladım ancak sessizliği istediğim seviyede değil. Yalnız biraz pişmanlıklarım var. Keşke Shine-trough modelini alsaymışım dedim yalan yok. Keycapsler ışık geçirmiyor ve köşeleri keskin. ISO düzeninde olduğu için keycaps pek bulunmuyor veya olanlar da pahalı. Prismcaps aldım ancak o da uymadı. Ve de klavye çok yüksek. Yani Logitech K380'den geçtiğim için yükseklik olarak 2 katı bir fark var ve yazmakta zorlanıyorum. Belki 5 kat tape mod ve cotton mod eklediğim içindir ama stok hali de yüksek yani. Kullandıkça daha da alışabilirim ama ihtiyaçtan değil biraz heves biraz merak ederek almıştım. Bilek desteği ve keycaps ile çözülür ama ek masraf olacak maalesef. Çok üzmedi ama "olmasa da olurmuş" dedim biraz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı