İnceleme Akko 5087B Plus TKL Mekanik klavye incelemesi

Merhaba, bu klavyeyi almayı düşünüyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.
Klavyeyi 2 haftadır kullanıyorum. 2 gün kablolu diğer günler kablosuz kullanıldı.
Maalesef kutunun görsellerini ve içeriğini paylaşamayacağım benim muhteşem kutu açılışım sayesinde.

Puanı etkileyen ususlar:

Kutulama / kutu içeriği.
Tasarım.
Malzeme kalitesi.
Performans.
Yazılım.
Mekanik Switch'ler.

Kutulama:

Kutunun tasarımı gayet iyi fakat en dıştaki kutunun tasarımı pek güzel değil daha iyi olabilirmiş.
Yanında yedek Switch gönderilmesi daha iyi olabilirdi en azından 1 Switch bozulduğu zaman 45'li set almaya gerek olmazdı.

Kutunun içinden çıkanlar:

Klavyenin kendisi.
Yedek Keycaps'ler (sarı renkli)
Switch çıkarma cımbızı.
Keycaps sökme aparatı.
Kablosuz alıcı.
1-1.5 metrelik USB-C to USB-a kablo.

10/9

Tasarım:
klavyenin görünüşü gayet iyi fakat görünüşü ne kadar iyi olsa da dezavantajları da elbetteki var.

+ Klavyenin keycaps tasarımı, kasa tasarımı gayet iyi.

+ Arkadaki USB girişine klavyenin yanında gelen kabloyu takarsanız (tam oturunca) orada sanki kablo klavyeye lehimliymiş gibi bir hava katıyor yani klavyenin bütünlüğü bozulmuyor o açıdan çok iyi.

+ Yazılımda ve klavyede 24 tane RGB efekti var, gayet yeterli. (sitesinde yanlış yazılmış.)

+ RGB'si gayet güçlü tuşların arasından bakınca efektler vs. belli oluyor. Özellikle ekrana göre (Philips'in ambilight dalgasına benzer) RGB efekti, Audio visualizer modları da var.

+ Klavyenin 2 farklı açılı yükseltme ayakları olması gayet iyi.

- Klavyenin arkasındaki kablo kanallarına klavyenin yanında gelen kablo girmiyor. Beceremediğimden değil biraz daha zorlasam kablonun dışı açılacak. Kablonun 2 yeri ezildi.

- Keycaps'lerin üzerindeki fontlar saydam olsaymış daha iyi olabilirmiş. RGB gece vakti normal açıdan bakılınca çok belli olmuyor. Pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum.

- Herkesin aşina olduğu wave efekti (sağdan sola veya soldan sağa olan) bu klavyede yok. Yazılımda bir wave efekti var ama sadece yukarıdan aşağı veya aşağıdan yukarı ayarlanabiliyor. Tabii buna eksi verilir mi tartışılır?

- Bu klavyedeki tuşları çıkarabilmek için tuş sökme aparatı şart. Yoksa elinizle zor sökersiniz.

10/6

Malzeme kalitesi:

+ malzeme kalitesi gayet iyi. Dış kasası metal değil sert plastik ama gayet kaliteli hissettiriyor, klavyenin içi bayağı dolu.

- Klavye çok ağır. Eğer yanınızda sürekli taşıyacaksanız uygun değil.

10/8

Performans:

Kablolu:

+ kablolu bağlantıda klavye gayet iyi, gecikme yapmıyor.
+ Bağlantısı stabil.
10/10

Kablosuz:

+ Kablolu ile gecikmesi neredeyse aynı, gecikme hissettirmiyor.

- FPS oyuncuları için önermem, bağlantısı çok stabil değil.

- Alıcısı çok iyi değil, menzili kısa ve klavyede çok hızlı random atarken alıcı sapıtabiliyor şu tarz bir şey oluyor (tabii her zaman olmuyor):
Ajkslfkajslfkslajkkkkkkkkk

- Şarjı çok çabuk gidiyor RGB'ler en parlakta açıkken ortalama 1 hafta gidiyor. ( eğer günde 7-8 saat falan kullanıyorsanız 3 günü zor çıkartır ben günde 2 saat kullanıp 1.5 haftada anca götürebiliyorum.)

10/3

Batarya:

+ 3000 mAh batarya var.
+ Prize bağlı iken şarj edilmeye başlandığı zaman hızlı şarj oluyor. Ortalama 30DK-1 saat arasında tam şarja ulaşıyor (%15'ten)
- bataryası 8 günde %100'den %10'lara indi. (RGB tam parlaklıkta açık iken günde ortalama 2 saat kullanıldı.)
- Batarya çok yavaş şarj oluyor. Ortalama 2-5 saatte tam şarj oluyor. (%20'den %100'e PC'ye bağlı.)

2 saat önce şarja taktım %20 de iken 2 saat sonra eve geldim %54 olmuş siz düşünün. Şu an halen şarj oluyor. ( yine bilgisayara bağlı.)

10/2

Yazılım:

Evet gelelim şimdi bu klavyenin müthiş yazılımına (!)

Driver ismi: Akko Cloud Driver.

+ Yazılımın tasarımı gayet yeterli, basit tutulmuş.
+ Tuşa görev atama menüsü zengin. İstediğiniz her şeyi atayabilirsiniz. (ses açma kısma veya mouse sağ Click sol Click vs.)
- Lights menüsündeki fontlar daha iyi olabilirmiş (RGB modu seçme listesindeki fonttan bahsediyorum.)
- Tuşa basma hassasiyeti ayarı tamamen yalan, kafasına göre bazen algılamamazlık yapabiliyor.
1687470831830.png

1687470959935.png

1687471026152.png

1687471036690.png
10/7
Kablolu bağlantı performansı:

+ Yazılım gayet hızlı tepki veriyor. Bazen 4-5 saniye uzun sürebiliyor ayarların uygulanması için.
- Yazılım klavyeyi kablosuz bağlantı kadar olmasa da çok nadiren göremeyebiliyor.
10/9
Kablosuz bağlantı performansı:

Gelelim kablosuz bağlantı performansında...
+ Pil durumu görebiliyoruz gayet iyi.
- Yazılım çok geç tepki veriyor, uygulanan ayarın etkin olması ortalama 20 saniye sürüyor veya hiç sürmeyip klavyenin bağlantısı kesiliyor.
- Genellikle kablosuz bağlantıda yazılım klavyeyi hiç görmüyor veya görse bile bağlantı hatası veriyor.
- Pil durumunu çok doğru gösterdiğini söyleyemem. Örnek vermek gerekirse klavye şarjda değilken %20 şarja taktığım anda %35-40'lara çıkıyor, şarj'dan çıkardığım gibi ise yine %20'ye düşüyor.

1832690[/ATTACH]

Screenshot_5.png

]

10/1

Switch'ler:

aldığım klavyede Akko CS Speed Silver mekanik anahtarları bulunuyor.

Ses konusunda çok sessiz değil Keycaps'ler takılı iken Blue'ya yakın gürültüde bir sesi var, Blue Switch gibi kulağı tırmalamıyor sesler tok geliyor.

Az önce bir tane Switch'de yay sesi çıkıyordu, veya içindeki mekanizma arızalandı çok kaliteli Switch'ler olduğunu söyleyemem fakat gayet iyi Switchler'dir.

10/7

ortalama puanım: 6,2

Kısacası klavyeyi kablosuz kullanım için alacak iseniz
kesinlikle önermem. kablolu bağlantıda sıkıntı yok oyunlar ve kod yazma için idealdir.

Dosya Ekleri

• Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    104,4 KB · Görüntüleme: 169
Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak ne yapacaksınız? (bu arada Driver'ı en son 5 ay öncemi ne kullandıydım arayüzde değişiklikler olmuştur illaki.)
bunu yazdıktan sonra uğrastım ve yaptım :)

+ ve - tuşlarını yapmak için yardımınızı istemiştim

Biraz önce aynı sorunu yaşadım.

Galiba o sorun Windows açılışında program başlasın seçeneğini seçtiğimizde oluyor.
Ben şimdilik karantinaya aldım ve takip ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı