Akü ömrü ne kadardır?

Cracker18

Kilopat
Geçen hafta arkadaşla arabada müzik dinledik 1 saat ve akü boşaldı. Takviye yaptık. Düzeldi. 1 hafta sonra hiçbir şey yapmamamıza rağmen akü yine boşaldı. Araba haftada 3 kez geziyor. Markası Erdil, 2020 Eylül ayında almıştık. Bu 3-4. ye sorun çıkarışı. Araba geçen sene her gün kullanılıyordu yine bitmişti. Bu son olaydan sonra aldığımız yere gittik ve teste soktuk. 12V akü bu arada testte 8V çıktı. Ölmüş akü dediler ve babam yeni akü taktırmış. 2 yılda bozulması normal mi?

Geçen hafta arkadaşla arabada müzik dinledik 1 saat ve akü boşaldı. Takviye yaptık. Düzeldi. 1 hafta sonra hiçbir şey yapmamamıza rağmen akü yine boşaldı. Araba haftada 3 kez geziyor. Markası Erdil, 2020 Eylül ayında almıştık. Bu 3-4. ye sorun çıkarışı. Araba geçen sene her gün kullanılıyordu yine bitmişti. Bu son olaydan sonra aldığımız yere gittik ve teste soktuk. 12V akü bu arada testte 8V çıktı. Ölmüş akü dediler ve babam yeni akü taktırmış. 2 yılda bozulması normal mi?
Hocam kalite farkı. Özellikle benim anlamadığım olay akünün 1 saatte bitmesi. Mümkün değil. Kullanılan ses sisteme göre değişiklik gösterir elbette ama ben dinlediğim zaman baya götürüyor. Bilindik daha çok kullanılan marka aküler kullanmanızı öneririm. Ayrıca dedikleri gibi 12V akünün 8V çıkması öldüğü anlamına gelir. 10V altına inmesi öldüğü anlamına gelir. Ayrıca 12'den düşmemesi gerekir.

Kaliteli akülerin ömrü ortalama 5 yıldır. Yerli üretimlerin kalitesi tartışılır. Normal şartlarda 2 yılda akü bozulmaz. Belli ki aküde bir sıkıntı var garanti kapsamı dahilinde olması gerek. Bu arada aracın şarj sisteminde de bir arıza varsa aküyü bozuyor olabilir.
Normal hocam benim çelik marka akü de 2 yılda bitti, varta aldım. Optimum kullanım şartlarında 3-5 sene de gidebilir ama 2 sene normal.
İnci akü yeni aldığımız umarım hemen bozulmaz. Geçen bozulduğunda garanti kapsamındaydı ama değiştirmemişler.

Normal hocam benim çelik marka akü de 2 yılda bitti, varta aldım. Optimum kullanım şartlarında 3-5 sene de gidebilir ama 2 sene normal.
Günlük kullanıcıyım. Çelik Akü'yü 7 yıl kullandım.

İnci akü yeni aldığımız umarım hemen bozulmaz. Geçen bozulduğunda garanti kapsamındaydı ama değiştirmemişler.
Bekleyen akünün kalitesi ve ömrü düşer.

Normalde 5 yıl akü ömrü. Ama yurdum insanı bitik aküleri toplayıp tekrardan kurşun plakalarını değiştirip nişadır ekleyip güzel bir makyaj ile yenileyip vicdanlarına göre 0 yada temiz ikinci el olarak yine satıyorlar. Bazıları da sadece şoklayıp yeniden satmaya çalışıyor. Böyle akülere denk geldiyseniz 2 yılda bozulması normal. Eğer araçta müzik tesisatı (anfi, woofer) varsa ve çok sık yüksek volümlü müzik dinliyorsanız o da akünün ömrünü yarı yarıya düşürüyo.

Günlük kullanıcıyım. Çelik Akü'yü 7 yıl kullandım.
Doğrudur hocam, arkadaşım clio 4ünde hala fabrika çıkışı yiğit aküyü kullanıyor araç 2014. Ben çelik aküyü sıfır aldım 2 2.5 sene arasında öldü, aracı da günlük kullanıyorum. Marş basıp kısa mesafe gitmek aküyü öldürüyor diyorlar, bende öyle bir durum var. Ev-iş arası 1.5km.

Geri
Yukarı