Aliexpress'ten yüksek fiyatlı ve ağır olan bir ürün almak

GrandMa

Centipat
Merhaba arkadaşlar. Bugünlerde Aliexpress'ten yaklaşık 700 dolarlık ve 35 kiloluk bir ürün alacağım. Fakat olayla ilgili herhangi bir bilgim olmadığından size danışmak istedim. Aklıma takılan soruları aşağıya yazacağım.

1-İnternette hep 30KG altı ürünler konuşulduğundan, kargoyu verince benim ürünümde sıkıntı çıkar mı?
2-Ürün ülkeye ulaştığında gümrükte takılır mı?(Takılırsa nasıl alabilirim) veya fiyatının fazla olmasından dolayı bir sıkıntı çıkar mı?
3-50 doların üstündeki ürünlere ayrı ötv, KDV ve gümrük vergisi uygulanıyor mu?

Cevaplar için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1. Aldığınız ürüne göre değişir, genel olarak sorun çıkmaz.
2. Gümrüğe çok rahat takılacaktır, fiyatının fazla olması çok umurlarında değil. Önemli olan boyut ve ağırlığı ona göre fiyat belirliyorlar. PTT şubesinden gümrük vergi ödemesini yapabiliyorsunuz.
3. Size kısaca şunu diyeyim, alacağınız ürün ne kadar ağır ve büyük ise binlerce lira dahi vergi isteyebilirler. 5 TL'lik telefon kılıfına dahi 15-20 TL vergi çıkarıyorlar, artık gerisini siz düşünün.

Son getirilen gümrük kanunlarından sonra hemen hemen herşey gümrükten ücrete tabii bir şekilde geçiyor zaten.. Bu ücret konusu ise gümrük kontrolu yapan memurun insafına kalmış durumda gördüğüm kadarıyla çünkü 1-2 liraya tekabül eden ürünlere bile minimum 5 lira olmak şartıyla 15-20 liraları bulan gümrük vergisi çıkartabiliyorlar. Bu durumda paketinizi boyut ve ağırlığı önemli olmakla beraber çıkacak ücret, paketinizi kontrol eden gümrük memurunun insafına kalmış durumda yine.. Paketiniz her türlü elimize ulaşır fakat içinde bulunduğumuz durumda göz önüne alınırsa ne kadar zamanda elimizde olacağı meçhul.. Zaten ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğiniz hepten meçhul...

Son getirilen gümrük kanunlarından sonra hemen hemen her şey gümrükten ücrete tabii bir şekilde geçiyor zaten. Bu ücret konusu ise gümrük kontrolu yapan memurun insafına kalmış durumda gördüğüm kadarıyla çünkü 1-2 liraya tekabül eden ürünlere bile minimum 5 lira olmak şartıyla 15-20 liraları bulan gümrük vergisi çıkartabiliyorlar. Bu durumda paketinizi boyut ve ağırlığı önemli olmakla beraber çıkacak ücret, paketinizi kontrol eden gümrük memurunun insafına kalmış durumda yine. Paketiniz her türlü elimize ulaşır fakat içinde bulunduğumuz durumda göz önüne alınırsa ne kadar zamanda elimizde olacağı meçhul. Zaten ne kadar gümrük vergisi ödeyeceğiniz hepten meçhul...

Öncelikle cevap için teşekkürler, hesap ceza yediğinden şu an başka hesapla yazıyorum. Ve bir sorum daha olacak. Bu ötv, KDV ve gümrük vergisinin dışında verilen başka bir vergi mi var yoksa bu saydıklarımın yüzdesini gümrük memurumu ayarlıyor?

Öncelikle cevap için teşekkürler, hesap ceza yediğinden şu an başka hesapla yazıyorum. Ve bir sorum daha olacak. Bu ötv, KDV ve gümrük vergisinin dışında verilen başka bir vergi mi var yoksa bu saydıklarımın yüzdesini gümrük memurumu ayarlıyor?
Ben teşekkür ederim hocam. Benim bildiğim kadarıyla KDV zaten direkt olarak gümrük vergisinin üstüne ekleniyor, satın alırken ödemediyseniz. Onun haricinde gümrük vergisini de dediğim gibi paketinizi kontrol eden memur belirliyor..

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı