Altın alırken dolandırılmamak için ne yapılmalı?

Huistle

Centipat
Kuyumcudan gram altın alacağım. Tanıdığım kuyumcu yok şehrimde, kuyumcular çarşısı var. Onun dışında bazı tek kuyumcular var.

Sahte olmadığını nasıl anlarım?

Kağıt bir koruyucu içinde alacaksın, üzerinde 995 fine gold yazacak, bandrolü olacak, fişini alacaksın, fişinin fotoğrafını çekeceksin, üzerinde "Nadir","Ahlatçı" gibi rafineri isimleri olacaktır. Nadir yazıyorsa arkasında QR bulunur zaten.

Kağıt bir koruyucu içinde alacaksın, üzerinde 995 fine Gold yazacak, bandrolü olacak, fişini alacaksın, fişinin fotoğrafını çekeceksin, üzerinde "nadir","ahlatçı" gibi rafineri isimleri olacaktır. Nadir yazıyorsa arkasında QR bulunur zaten.
Normal altının üzerine 100 - 150TL daha koyup sertifikalı altın almak boşuna masraf. İkisini de satarken aynı fiyata satıyorsun sonuçta. Fakat alırken daha pahalıya alıyorsun.

Sesinden, ağırlığından ve renginin parlaklığından anlayabilirsiniz.
Gözlerime hiç güvenmiyorum, muhtemelen bakarak anlayamam. Ses farkı yeni ve eski 1TL gibiyse anlayabilirim ancak.

Normal altının üzerine 100 - 150TL daha koyup sertifikalı altın almak boşuna masraf. İkisini de satarken aynı fiyata satıyorsun sonuçta. Fakat alırken daha pahalıya alıyorsun.
Biriktirmek için alıyorum, hemen satmam. Eğer biraz fark ödeyip %100 gerçek altın alacaksam o farkı öderim.

Gözlerime hiç güvenmiyorum, muhtemelen bakarak anlayamam. Ses farkı yeni ve eski 1TL gibiyse anlayabilirim ancak.

Aileden biriyle beraber AVM'deki kuyumcuya gidebilirsin.
O şekilde fiziki altın satın alabilirsin.
Gürel mücevherat varsa yaşadığınız şehirde şubeleşmişlerdir güvenilirdirler.
Ayrıca kalabalık olan yerler güvenilir değildir sakin ve ailenizin tanıdığı ve sizin keşfettiğiniz kuyumcular güvenilirdirler.

Aileden biriyle beraber AVM'deki kuyumcuya gidebilirsin.
O şekilde fiziki altın satın alabilirsin.
Gürel mücevherat varsa yaşadığınız şehirde şubeleşmişlerdir güvenilirdirler.
Ayrıca kalabalık olan yerler güvenilir değildir sakin ve ailenizin tanıdığı ve sizin keşfettiğiniz kuyumcular güvenilirdirler.
AVM'de galiba yoktu ve Gürel mücevherat şehrimde yok. Arkadaşlara sormayı denerim.

yapabileceğin pek birşey yok maalesef. sertifikalı ve kapalı pakette satılan altınlar var, bazı kuyumculardada olur. o şekilde almayı tercih edebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı