AM5 yükseltmesi mantıklı mı?

Bu meselelerin çok detayını bilmiyorum fakat FPS testlerine baktığımda çok bir fark yok gibi geldi bana bazen 4060 bazen 3060 Ti 5-10FPS önde ama tabii bu oyundan oyuna değişebilir farkları da bence burada hangisi daha çok uygun fiyatlıysa o tercih edilir diye düşünüyorum.

Size onerim parayi biriktirip ileride guzel bir AM5 Upgrade'i yapmaniz eger acilse ben AM4 yapacağım diyosaniz islemci onerebilirim.

Size onerim parayi biriktirip ileride guzel bir AM5 Upgrade'i yapmaniz eger acilse ben AM4 yapacağım diyosaniz islemci onerebilirim.

Ki benim ileride dememin sebebi sisteminiz saglam bir sistem size sıkıntı vesaire cikarmaz uzun sure.

Ki benim ileride dememin sebebi sisteminiz saglam bir sistem size sıkıntı vesaire cikarmaz uzun sure.
Büyük ihtimalle AM5 için anakart, RAM ve işlemciye para vermek yerine, elimdeki işlemciyi ve ekran kartını satıp 2. el olarak 5800X3D veya 5950X yanına RTX 4060 Ti veya 4070 eklemeyi düşünüyorum. Üzerine para ekleyerek bu yükseltmeleri yapmayı planlıyorum.

Burada kararsız kaldığım mesele şu: 5800X3D, oyun performansında 5950X'ten daha önde gözüküyor. Yani, 5800X3D alıp oyun performansında etkili değerler yakalasam bile, video editleme uygulamalarında "keşke 5950X alsaydım" pişmanlığı yaşar mıyım?

Büyük ihtimalle AM5 için anakart, RAM ve işlemciye para vermek yerine, elimdeki işlemciyi ve ekran kartını satıp 2. el olarak 5800x3D veya 5950X yanına RTX 4060 Ti veya 4070 eklemeyi düşünüyorum. Üzerine para ekleyerek bu yükseltmeleri yapmayı planlıyorum.

Burada kararsız kaldığım mesele şu: 5800x3D, oyun performansında 5950X'ten daha önde gözüküyor. Yani, 5800x3D alıp oyun performansında etkili değerler yakalasam bile, video editleme uygulamalarında "keşke 5950X alsaydım" pişmanlığı yaşar mıyım?

Oyun disinda pek bilgim olmasa da islemci testlerinde vesaire yakin performans veriyorsa ikisi de pek sorun olmaz editleme uygulamalarinda. ama 5800x3D inceleme videolari varsa YouTube'da render icin bakmanizi oneririm.

Ekran kartina 4070 oneririm bu arada cok iyi karttir 12 GB VRAM bir de.

Peki işlemci yükseltmesini düşünürsem saf oyun performansı için hangi işlemciyi öneririsiniz? 5800X3D mi yoksa 5950X mi?
Oyun için 5800x3D. Ama sadece oyun oynamıyorum render da alıyorum demişsiniz. 5950X daha mantıklı olur. Ama anakart o işlemciye zayıf kalır. İşlemciniz tam performans vermeyebilir.

Oyun disinda pek bilgim olmasa da islemci testlerinde vesaire yakin performans veriyorsa ikisi de pek sorun olmaz editleme uygulamalarinda. Ama 5800x3D inceleme videolari varsa YouTube'da render icin bakmanizi oneririm.

Ekran kartina 4070 oneririm bu arada cok iyi karttir 12 GB VRAM bir de.

RTX 4070 benim aklımda ama önceliği işlemciye vereceğim önümüzdeki ay birkaç ay sonra da ekran kartına bakabilirim hem 5000 serisi duyurulmuş olursa onu da bekleyebilirim belki.

Oyun için 5800x3D. Ama sadece oyun oynamıyorum render da alıyorum demişsiniz. 5950X daha mantıklı olur. Ama anakart o işlemciye zayıf kalır. İşlemciniz tam performans vermeyebilir.

Hocam biraz baktım oyun performansı olarak çok aşırı fark yok gibi geliyor yani bazı oyunlarda 5-10 bazılarında 10 20 arası diye hatırlıyorum. Tabii ki bu değerler oyundan oyuna değişecektir hatta işlemci sıcaklığı ve anakartın kalitesine göre belki de (detayları bilmiyorum)

Ben genel olarak video renderleme işlemlerini GPU üzerinden yapıyorum. Ama beni iklemde bırakan şey 5800x3D alarak oyun performansını zirveye çıkarırken keşke 20FPS az alsaydımda 5950X alsaydım daha güçlü bir CPU olurdu düşüncesine düşer miyim bilmiyorum.

RTX 4070 benim aklımda ama önceliği işlemciye vereceğim önümüzdeki ay birkaç ay sonra da ekran kartına bakabilirim hem 5000 serisi duyurulmuş olursa onu da bekleyebilirim belki.

Hocam biraz baktım oyun performansı olarak çok aşırı fark yok gibi geliyor yani bazı oyunlarda 5-10 bazılarında 10 20 arası diye hatırlıyorum. Tabii ki bu değerler oyundan oyuna değişecektir hatta işlemci sıcaklığı ve anakartın kalitesine göre belki de (detayları bilmiyorum)

Ben genel olarak video renderleme işlemlerini GPU üzerinden yapıyorum. Ama beni iklemde bırakan şey 5800x3D alarak oyun performansını zirveye çıkarırken keşke 20FPS az alsaydımda 5950X alsaydım daha güçlü bir CPU olurdu düşüncesine düşer miyim bilmiyorum.

Eger GPU ustunden yapiyorsan sana onerim yeni bir 5070 vesaire olur (cikinca tabii) eger 4070 ile aman aman bir fiyat farki olmazsa ve performans daha iyi olacağı icin alinir.

Eger GPU ustunden yapiyorsan sana onerim yeni bir 5070 vesaire olur (cikinca tabii) eger 4070 ile aman aman bir fiyat farki olmazsa ve performans daha iyi olacağı icin alinir.

Genellikle GPU üzerinden yapıyorum ha tabii 5800x3D veya 5950X şu an kullandığım GPU'nun render performansından daha iyise CPU üzerindende yapabilirim.

4K 60FPS / 50 - 135K Bit arasında render alıyorum H265

Genellikle GPU üzerinden yapıyorum ha tabii 5800x3D veya 5950X şu an kullandığım GPU'nun render performansından daha iyise CPU üzerindende yapabilirim.

4K 60FPS / 50 - 135k bit arasında render alıyorum H265.

Ooo siz bayağı saglam render aliyormussunuz. Size VRAM lazim olabilir. İslemcinizide 5950X yapabilirsiniz bence o kadar buyuk render yapiyosaniz.

Ooo siz bayağı saglam render aliyormussunuz. Size VRAM lazim olabilir. İslemcinizide 5950X yapabilirsiniz bence o kadar buyuk render yapiyosaniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Genelde bu tarz uzun videolar renderliyorum kısa videolar daha çoğunluklu tabii.

Ama dediğim gibi kararsızım CPU konusunda. Büyük bir ihtimalle 5800X3D üzerinde duracam gibi.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Genelde bu tarz uzun videolar renderliyorum kısa videolar daha çoğunluklu tabii.

Ama dediğim gibi kararsızım CPU konusunda. Büyük bir ihtimalle 5800x3D üzerinde duracağım gibi.

Hocam size yapılacak en iyi şey 5070 almak cikinca. Buyuk ihtimal şu anki kartinizdan cok daha iyi performans verir+gozle gorulur FPS artisi olur ve vramide yuksek olur. Yaptiginiz uzun ve yuksek cozunurluklu renderleri varsayarak 5950X almanizi oneririm render icin. O 20 FPS'lik fark hiç fark etmez bence.

Hocam size yapılacak en iyi şey 5070 almak cikinca. Buyuk ihtimal şu anki kartinizdan cok daha iyi performans verir+gozle gorulur FPS artisi olur ve vramide yuksek olur. Yaptiginiz uzun ve yuksek cozunurluklu renderleri varsayarak 5950X almanizi oneririm render icin. O 20 FPS'lik fark hiç fark etmez bence.

Yani fark etmez deyince umrunuzda olmaz demek istedim. Zaten şu an yeterli FPS alıyorsunuz ustune RTX 5070 ile cok daha fazla FPS alirsiniz cpunuz ile de renderleri kisa tutabilirsiniz.

Geri
Yukarı