Amatör ve orta profesyoneller için 3D yazıcı ve filament önerisi nedir?

Gbrain

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba ben 10.000 ila 15.000 arası ya da gerekiyorsa daha fazla maliyet gerektiren FDM 3D yazıcı alacağım. Yapacağım modeller karakter, figür, küçük ya da orta bina modellerinden büyük elle tutulabilen silah modellerine kadar büyük yapabileceğim şeyler olacak. (fotoğraflarını aşağıya koyarım) benim için önemli olan modeli çıkarma hızı, amatör ya da orta seviye için kullanımı kolay olması, baskıda hata yapma olasılığı düşük bir 3D yazıcı tabii piyasada varsa :D ayrıca 3D yazıcı filamentleri konusunda (PLA, ABS, PETG, PC) gibi türlerden hangisi dayanıklı, baskı kalitesi yüksek oluşturabilen, filamentdir? Bu 3D yazıcı konusunda yeni birisiyim özellikleri konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Dosya Ekleri

• deadpool-3d-figur-70-gram-a-kalite-bust-deadh-pool-figur-marvel-comics-13-cm-kcm50106562-1-49c...jpg
    deadpool-3d-figur-70-gram-a-kalite-bust-deadh-pool-figur-marvel-comics-13-cm-kcm50106562-1-49c...jpg
    61,2 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_5331-768x1024.jpg
    IMG_5331-768x1024.jpg
    111,3 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_4048.jpg
    IMG_4048.jpg
    94,8 KB · Görüntüleme: 28
  • large_display_9e6a06e2-16ac-4313-b7d9-06c72ffd0094.png
    large_display_9e6a06e2-16ac-4313-b7d9-06c72ffd0094.png
    965,1 KB · Görüntüleme: 27
  • il_570xN.3968518611_hieh.png
    il_570xN.3968518611_hieh.png
    472 KB · Görüntüleme: 34
1 - Kötü yazıcı yoktur. Kötü kullanıcı vardır. Tavsiyem bütçene göre değişecektir.

1. seçenek İyi yazıcı 1 tane almak.
2. seçenek Orta halli 2 tane yazıcı almak. (bence daha mantıklı)

2 - Filament. Yapacağın ürüne göre filamenti iyi tanıman gerek.
PLA herkes içindir. Mühendislik için olanlar ABS - ASA bir kaç tane daha vardı unuttum.

PLA için orta halli Valment - Elas 3D
PLA için iyi halli ABG
PLA için daha iyi hali sırasıyla : Esun - Uzy

(Diğer filament türlerini araştırman gerekli. Mühendislik filamenti olduğu için onların riskleri var aklında kalması için araştırman gerekiyor.)

3 - Baskıların ne kadar kaliteli olursa olsun asla enjeksiyon makinesi gibi çıkmıyorlar. Çünkü katman katman yaptığı için iz kalıyor. Bu izleri gidermen için. Astar - Dolgu - Zımpara - Aseton banyosu - Benim kendi kullandığım bir taktik var onu belirtmeyeceğim çünkü biraz ticari.

4 - Boyama : Muhtemelen en çok delireceğin nokta burası. Çünkü çok iyi işçilik gerektiriyor ve teknikler sadece yaparak öğrene biliyorsun. (Rich fırça önere bilirim.)
Rich boya (İyi) Rich fırçalar güzel (kırtasiyeden fırça alma ucuz etin yahnisi mantığı.)
Artdeco (Orta halli)
Ve boya çıkarma bunu öğrenmen lazım silahları gerçekçi yapmak istersen benim gibi. Ve bir çok ülkenin kendi kullandığı renginde yapmak istersen bunu bilmen lazım. Ben CS'de olan Glock yapmıştım ve onun alt rengi çöl rengiydi. Sarı - Kahverengi karışımı oldu. Ama işin ilginç yanı 1 damla fazla olsun o renk çıkamaya biliyor.

Boyalar akrilik olacak. Vernik ata bilirsin sana kalmış.

Sprey boya kullanacaksın eğer evde yer yoksa. bahçen yoksa. gece 1-2 gibi apartmana çık oda spreyi sık sonrasında boya kabini yap tak tak boya hemen sonra tekrar kokuyu sık.

5 - Ürünleri dışarıdaki insanlara gösterme çünkü beni bu yüzden şikayet ediyorlar ve karakola gitmen gereke biliyor :D Yetkili kişiler bazen tanımak için kabul ediyor.
(Ürün sattığın zaman uyarıları koy ve silahın namlusuna göre ufak bir susturucu yap ola bildiğince turuncu olsun. Dışarıda boyadığın zaman ise şarjörün yanında olmasın. Geldikleri zaman kanıtlaya biliyorsun bu işine yarar)

6 - Kargolama ürünler ne kadar kaliteli olsada özünde plastikler ve dayanıklı değiller kargolaman sağlam olsun. Ürünü bir kutunun içine koy. dışına köpük sık onun üstünede koli geçir.

Kargolama masraflı ola biliyor.

Gördüğünüz her ürün 3D yazıcıdan çıkmamış ola biliyor. SLA dediğimiz reçine yazıcılar var bunlarda 3D yazıcı diye geçiyor ama en iyi 3D yazıcı bile orta 7-8 TL olan SLA kadar iyi olamaz şuanlık böyle. Çalışma prensipleri farklı.

Silah maketlerinde benim için en önemli şey. Nişangah bunu 3D yazıcı ile yaptığınız zaman bozukluklar oluyor ama SLA ile yapıp yuvasına monte ederseniz daha profosyonel gözüküyor.

SLA yazıcım yok arkadaşımdan rica etmiştim ve yapmıştık. Ama SLA doğası gereği çok hassas nişangah kırılmıştı :D Birazda ben kaba davrandım

1 - Kötü yazıcı yoktur. Kötü kullanıcı vardır. Tavsiyem bütçene göre değişecektir.

PLA herkes içindir. Mühendislik için olanlar ABS - ASA bir kaç tane daha vardı unuttum.

PLA için iyi halli ABG

(Diğer filament türlerini araştırman gerekli. Mühendislik filamenti olduğu için onların riskleri var aklında kalması için araştırman gerekiyor.)

3 - Baskıların ne kadar kaliteli olursa olsun asla enjeksiyon makinesi gibi çıkmıyorlar. Çünkü katman katman yaptığı için iz kalıyor. Bu izleri gidermen için. Astar - Dolgu - Zımpara - Aseton banyosu - Benim kendi kullandığım bir taktik var onu belirtmeyeceğim çünkü biraz ticari.

4 - Boyama : Muhtemelen en çok delireceğin nokta burası. Çünkü çok iyi işçilik gerektiriyor ve teknikler sadece yaparak öğrene biliyorsun. (Rich fırça önere bilirim.)
Rich boya (İyi) Rich fırçalar güzel (kırtasiyeden fırça alma ucuz etin yahnisi mantığı.)
Artdeco (Orta halli)
Ve boya çıkarma bunu öğrenmen lazım silahları gerçekçi yapmak istersen benim gibi. Ve bir çok ülkenin kendi kullandığı renginde yapmak istersen bunu bilmen lazım. Ben CS'de olan Glock yapmıştım ve onun alt rengi çöl rengiydi. Sarı - Kahverengi karışımı oldu. Ama işin ilginç yanı 1 damla fazla olsun o renk çıkamaya biliyor.

Sprey boya kullanacaksın eğer evde yer yoksa. bahçen yoksa. gece 1-2 gibi apartmana çık oda spreyi sık sonrasında boya kabini yap tak tak boya hemen sonra tekrar kokuyu sık.

5 - Ürünleri dışarıdaki insanlara gösterme çünkü beni bu yüzden şikayet ediyorlar ve karakola gitmen gereke biliyor :D Yetkili kişiler bazen tanımak için kabul ediyor.
(Ürün sattığın zaman uyarıları koy ve silahın namlusuna göre ufak bir susturucu yap ola bildiğince turuncu olsun. Dışarıda boyadığın zaman ise şarjörün yanında olmasın. Geldikleri zaman kanıtlaya biliyorsun bu işine yarar)

6 - Kargolama ürünler ne kadar kaliteli olsada özünde plastikler ve dayanıklı değiller kargolaman sağlam olsun. Ürünü bir kutunun içine koy. dışına köpük sık onun üstünede koli geçir.

Gördüğünüz her ürün 3D yazıcıdan çıkmamış ola biliyor. SLA dediğimiz reçine yazıcılar var bunlarda 3D yazıcı diye geçiyor ama en iyi 3D yazıcı bile orta 7-8 TL olan SLA kadar iyi olamaz şuanlık böyle. Çalışma prensipleri farklı.

Silah maketlerinde benim için en önemli şey. Nişangah bunu 3D yazıcı ile yaptığınız zaman bozukluklar oluyor ama SLA ile yapıp yuvasına monte ederseniz daha profosyonel gözüküyor.

SLA yazıcım yok arkadaşımdan rica etmiştim ve yapmıştık. Ama SLA doğası gereği çok hassas nişangah kırılmıştı :D Birazda ben kaba davrandım
Sizin bahsettiğiniz biraz daha ticari amaca kayıyor şu anda o kadar ilerisini yapabileceğim kadar bilgili olduğumu düşünmüyorum :D benim yapacağım şeyler daha çok hobi amaçlı Blender uygulaması üzerinden yapacağım modeller. Fakat boya konusunda şöyle bir sorum olacak mesela figür olarak yaptığım modeli boyadıktan sonra filamentine göre boya aşınıyor ya da akabiliyor mu yoksa sadece boyanın kalitesiylemi alakası var. Ayrıca katman izlerini en hızlı sildirebilen o bahsettiğiniz yöntemlerden hangisi daha hızlıdır?

Sizin bahsettiğiniz biraz daha ticari amaca kayıyor şu anda o kadar ilerisini yapabileceğim kadar bilgili olduğumu düşünmüyorum :D benim yapacağım şeyler daha çok hobi amaçlı Blender uygulaması üzerinden yapacağım modeller. Fakat boya konusunda şöyle bir sorum olacak mesela figür olarak yaptığım modeli boyadıktan sonra filamentine göre boya aşınıyor ya da akabiliyor mu yoksa sadece boyanın kalitesiylemi alakası var. Ayrıca katman izlerini en hızlı sildirebilen o bahsettiğiniz yöntemlerden hangisi daha hızlıdır?
Hocam 3D yazıcı işindeki parayı görünce emin olun ilgilenirsiniz hatta işin ta kendisi bile olursunuz :D

Hobi amaçlıydı benimkide. Blender ola bilir SolidWorks ola bilir. Eğer öğrenciyseniz en temizi bence Fusion 360

Filament rengi aslında pigment kalitesi ile alakalı. Ve ısıyla ısı ne kadar fazla olursa rengi o kadar değişiyor rengi 1-2 ton kayıyor o kadar.

Boyayı korumak için astar kullanıyoruz boyayı tutuyor ve dayanıklılık arttırıyor. Vernik kullanıyoruz buda dış etkenlerden korunması için.

Boyanın kaliteli olması iyi olacağı anlamına gelmez. Baskının izleri ne kadar az olursa o kadarda kaliteli olur. Boya neticede sıvıdır ve o izlerin içine giriyor.

Katman izlerini silmek isterseniz : Bir çok metot var tüm videoları izleyin anlarsınız hatta bazen tüm metotları bir şeyde uygulamanız bile gereke bilir. İnce yerlere zımpara girmiyor bunun yerine orayı sıcak bir şeyle düzeltmek gerekiyor. İşin içine girince kendi metotlarınız oluşuyor merak etmeyin.

Benim dediğim metot : en sonda işe yarıyor ufak yerlerin pürüzünü biraz daha yuvarlıyor.

Hocam 3D yazıcı işindeki parayı görünce emin olun ilgilenirsiniz hatta işin ta kendisi bile olursunuz :D

Hobi amaçlıydı benimki de. Blender olabilir SolidWorks olabilir. Eğer öğrenciyseniz en temizi bence Fusion 360.

Filament rengi aslında pigment kalitesi ile alakalı. Ve ısıyla ısı ne kadar fazla olursa rengi o kadar değişiyor rengi 1-2 ton kayıyor o kadar.

Boyayı korumak için astar kullanıyoruz boyayı tutuyor ve dayanıklılık arttırıyor. Vernik kullanıyoruz bu da dış etkenlerden korunması için.

Boyanın kaliteli olması iyi olacağı anlamına gelmez. Baskının izleri ne kadar az olursa o kadar da kaliteli olur. Boya neticede sıvıdır ve o izlerin içine giriyor.

Katman izlerini silmek isterseniz: Birçok metot var tüm videoları izleyin anlarsınız hatta bazen tüm metotları bir şeyde uygulamanız bile gerekebilir. İnce yerlere zımpara girmiyor bunun yerine orayı sıcak bir şeyle düzeltmek gerekiyor. İşin içine girince kendi metotlarınız oluşuyor merak etmeyin.

Benim dediğim metot: En sonda işe yarıyor ufak yerlerin pürüzünü biraz daha yuvarlıyor.

Hocam PLA baskılar için hangi tür ve marka vernik önerirsiniz.

PLA için iyi halli ABG

Artdeco (Orta halli)

Hocam astar şart mı? Olmazsa ne oluyor? Ben bir baskıyı astarsız boyadım fena olmadı gibi geldi ama astar ile boyamayı hiç denemediğim için farkı bilmiyorum.

Hocam astar şart mı? Olmazsa ne oluyor? Ben bir baskıyı astarsız boyadım fena olmadı gibi geldi ama astar ile boyamayı hiç denemediğim için farkı bilmiyorum.
Astar olmazsa boyanın ömrü azalır.

Çünkü astar boyayı tutmak için var ve dediğim izleri kapatmak için.

Tavsiyem motip'in tampon astarı gri renkte olanları iyi.

Geri
Yukarı