AMD Chipset Driver kurulum hatası çözümü

Jouska

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar AMD Chipset sürücülerinin kurulumu sırasında %0'da takılma vb. sorunlar yaşayanlar için çözüm olması adına üç adımdan oluşan yöntemi paylaşıyorum. Umarım işinizi görür.

1. ADIM
  1. AMD Chipset sürücülerini yüklerken yükleme sihirbazının C:\AMD\ klasörü üzerine atmış olduğu dosyaları silin.
  2. Silme işlemini tamamladıktan sonra sürücüyü tekrar kurmaya çalışın.
  3. Başarısız olursa 2. ADIM'a geçin.
2. ADIM
  1. Öncelikle Microsoft Program Yükleme Kaldırma Sorun Gidericisi'ni İndirin: Sorun Giderici
  2. Daha sonra buradaki programı çalıştırın sizi sorun gidericiye aktaracaktır.
  3. İşlemi yaparken internet bağlantınız olmadığından emin olun.
  4. Daha sonra sorun yaşadığınız durumu soracak, "Yükleniyor" seçeneğine tıklayın.
  5. Listede yüklerken sorun yaşadığınız programı soracaktır. AMD_Chipset_Drivers'ı seçin.
  6. Kaldırma işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.
  7. Yeniden başlatmanın ardından sürücüleri tekrar kurmayı deneyin.
  8. Eğer başarısız olursa 3. ADIM'a geçin.
3. ADIM
  1. CMD'yi yönetici olarak çalıştırın.
  2. Normalde C:\AMD\ üzerinden bulunan Chipset kurulum dosyalarının konumunu belirleyin. Bu klasör içerisinde yer alan Chipset_Driver_Installer klasörü içerisindeki AMD_Chipset_Software.exe dosyasını teyit edin.
  3. Konumu belirledikten sonra CMD üzerinde AMD_Chipset_Software.exe'nin konumunu açacağız.
  4. Örnek olarak standart konum için "cd C:\AMD\Chipset_Driver_Installer" kodunu tırnaklar olmadan CMD üzerine yazın.
  5. Herhangi bir hatalı geri bildirim almadıysanız "START AMD_Chipset_Software.exe \s" kodunu CMD üzerine yazın.
  6. Görev yöneticisi üzerinden kısa sürecek olan yükleme işlemini takip edebilirsiniz. "Windows Installer Module" "Windows Yükleme Sihirbazı" vb. şekilde görünebilir.
  7. Bu işlemde AMD sürücü kurma sihirbazı çalışmayacaktır!!
  8. Kurulumu teyit etmek için Aygıt Yöneticisi üzerinden örneğin B450 chipset için son sürüm olan 1.0.0.76 sürümünü kontrol edin. ,
B450 Chipset için sürücü sürümünüz bu şekilde ise kurulum başarılı demektir:

1585235475104.png

İlk seçenek çare olmadı.
İkinciyi yaptıktan sonra ise ilerleme çubuğu yine 0'da kaldı. Fakat windows yeniden başlatmak gerekli diyerekten uyarı verdi. Yeniden başlattım denetim masasında chipset driverin kurulduğunu gördüm.

2. Adımı yaptım kurulum sırasında %0'da iken yeniden başlatma gerekli dedi yeniden başlattım ve sanırım yüklendi AMD PCI fotoğraftakiyle aynıydı ama %0'dan ilerlemedi hiç denetim masasına AMD Chipset Software'de geldi umarım olmuştur.

Arkadaşlar çözümü, AMD sitesinde Chipset Sürücü indirme sayfasında olan ''Önceki sürümü indir'' butonu'nu tıklarak eskisini kurmaktır. Anakart modelini seçtikten sonra, detaylıca bakarsanız görürsünüz.

t1.png

Kurmadan önce ise ''Windows Program Silme'' aracı ile yüklenen Chipset sürücülerinin silinmesi gerek. 1 haftadır uğraşıyordum hatta kasayı kaldırıp kargolayacaktım, çok şükür bugün çözebildim. Günde 30 reset atıyordu PC :(( ve koca Forum'da kimse yardımcı olmadı.

Konu link'i burada: DPC Watchdog Violation Mavi ekran hatası

Sadece @MayCrasH ilgilendi sağolsun. Buradan saygılarımı iletiyorum. Zaman ayırdığı için, Teşekkür ediyorum.

3. adımı deneyecekler için GPIO Controller aygıtının sürüm numarasının 126 olmasına dikkat edin. PCI aygıtına bakılarak anlaşılmaz o, bu işlemleri ben de denedim ve GPIO Controller'i 126 sürümüne güncellemiyor, 124'de kalıyor.
Eki Görüntüle 522156
Emir eski sürümü kullanıyordum yeni sürücü yüklenmiyor diye. Sen bunu dedikten sonra C' de bulunan AMD klasörünü sildim ve direkt yüklemeyi başlattım konuyu açan arkadaşın söylediği gibi ve yine 0' da kaldı fakat kontrol ettim orası 124 yerine 126 oldu. Bu durumda başarılı kurum gerçekleşmiş mi oluyor?

Bende yeni sürücü yüklenmiş oluyor ve 2020 şeklinde güncellenmiş oluyor, ancak yeniden başlat geliyor, başlatınca eski sürücüyü yüklenmiş oluyor. Bence sağlıklı güncelleme gelene kadar bir önceki sorunsuz güncellemeleri yükleyin.

Geri
Yukarı