AMD ekran kartları neden bu kadar kötüleniyor?

Itechin.g

Megapat
Makaleler
3
3 yıldır RX570 kullanıyorum. Şu zamana kadar sadece 2 defa WattMan hatası verdi. Bunu geçtim zaten bir şekilde çözümü olan bir hata genelde(tuhaf çözümler olsa bile). Ne zaman bir AMD ekran kartındaki sorun ile ilgili bir konu açılsa altına;
  • AMD ekran kartı almayın.
  • Ben bir kere aldım pişman oldum.
  • AMD ekran kartı pişmanlıktır.
Gibi gibi yorumlar görüyorum. Belki 10 belki 100 kişiden birinde oluşabilecek bir hata için neden bu kadar hor görülüyor anlamadım. İşin ilginç tarafı NVIDIA bir kartta benzer veya başka bir hata yaşansa ya da tamamen bozulsa kimse bu tarz yorumlar yapmıyor.

3 yıldır RX570 kullanıyorum. Şu zamana kadar sadece 2 defa WattMan hatası verdi. Bunu geçtim zaten bir şekilde çözümü olan bir hata genelde(tuhaf çözümler olsa bile). Ne zaman bir AMD ekran kartındaki sorun ile ilgili bir konu açılsa altına;
  • AMD ekran kartı almayın.
  • Ben bir kere aldım pişman oldum.
  • AMD ekran kartı pişmanlıktır.
Gibi gibi yorumlar görüyorum. Belki 10 belki 100 kişiden birinde oluşabilecek bir hata için neden bu kadar hor görülüyor anlamadım. İşin ilginç tarafı NVIDIA bir kartta benzer veya başka bir hata yaşansa ya da tamamen bozulsa kimse bu tarz yorumlar yapmıyor.
Belki daha ucuz diyedir. Ya da nvidia settingsi yapılandırmak daha kolay geliyordur bilemiyorum. Pahalı mal severiz ya 👍 aynı işi yapan 3-4 seçenek olsun bizim millet en pahalısına koşar 😃

AMD tarafından uzun süre RX590 kullandım sıfır WattMan fakat yük altına sokan programlarda denediğimde siyah ekran ve programı tamamlayamama gibi şeyler vardı. Sırasıyla mining zamanı RX 550 470 570 580 4 GB versiyonlarını kullandım hepsi WattMan'lı. RX6600 XFX 6. ayda çipinde sorun çıktı Amazon iade aldı. RTX tarafındanda 1660 1660 Ti süper 2060 3060 kullandım şu anda 3050 kullanıyorum sıfır hata ile farkı buradan ben kendim çok net gördüm.

Kötülemelerin çoğu cahillikten kaynaklı. Rakibine nazaran performansta geri olması ve ufak tefek bazı yazılım sorunları yaşamış olması bu insanlar için AMD'yi öldürüp gömmeye yeterli sebep. Sorunun kaynağını araştırıp çözmek yerine hemen AMD'den kaçmayı tercih/tavsiye ediyorlar. WattMan yada diğer sürücü hatalarının çoğunun sistemdeki diğer donanımlar hatta Windows'un ta kendisinden kaynaklı olduğunun farkında bile değiller.

Fanboylar, ayar değiştirirken hata yapıp kendi bozduktan sonra suçu karta atanlar, sorunlu model kullananlar çok fazla. NVIDIA kanadında en basitinden geçenlerde sürücüler yüzünden ekran kartının %100 kullanılma problemi vardı. Yani her iki tarafta da problemler mevcut. Sadece AMD kanadında daha sık yaşanıyor.

DÜMDÜZCÜ kafalar olduğu için gayet normal durum. İnsanlar demiyor ki şu model de şu sorun var diğer modeller gayet stabil ve yeterli. Aaa olur mu DÜMDÜZ kafa ile ve FANBOYCULUK var işin içinde. O yüzden fazla takılmaya gerek yok susturun engelleyin ve geçin. Olan onlara oluyor bizlere değil.

11,5 yıldır hd3650 var memnunum, geçen ssd taktıktan bir hafta sonra mavi ekran vee ekran gitmesi gibi sorunlar olmaya başladı. Sanırım vga kablosunu takarken biraz fazla abandım(nefret ediyorum bu kablodan oturmuyor gibime geliyor), bilgisayarcıda da zamanında ekran renkli renkli olmuştu. Ben de bunları çok yapınca bozuldu sandım ama maaşallahı var. :)

Aksine ati daha çok severim linuxlarda da daha az sorun çıkarıyor diye biliyorum.

Bu yorumlar saçma derecede abartılı tabii özelliklede 6000 serisi için. Ancak yazılım tarafında NVIDIA kadar iyi olmadığı da bariz. Ayrıca işin şans faktörü de var. Mesela kullandığının RX 570 ile sorun yaşamayan da var, sorun yaşayan da var, tek kişinin yorumuna bakarak konuşmak manasız biraz.

Dümdüzcü kafalar olduğu için gayet normal durum. İnsanlar demiyor ki şu model de şu sorun var diğer modeller gayet stabil ve yeterli. AAA olur mu dümdüz kafa ile ve fanboyculuk var işin içinde. O yüzden fazla takılmaya gerek yok susturun engelleyin ve geçin. Olan onlara oluyor bizlere değil.

Benim için F/P önemli hocam, marka takıntım yok fazla bilinmedik olmadığı sürece sorun etmiyorum. RX570'i bu yaza değiştirmeyi düşünüyorum ya RX6600 ya RTX2060. F/P'ci olmak en iyisi kafanız rahat takılıyorsunuz. Yarı fiyatına aynı performansı alacaksam arada bir yazılımsal problemleri görmezden gelebilirim açıkçası.

Yeni konular

Geri
Yukarı