AMD Radeon RX 6700 ses takılması

608828

Centipat
Merhaba, bir süredir parça parça sipariş ettiğim sistemimin anakartı henüz gelmediği için yeni gelen ekran kartımı eski sistemime taktım ve bunu yapmadan önce eski GTX 970'ime ait ne kadar sürücü varsa hepsini kaldırdım. Akabinde temiz kurulum yaptım ve tuhaf bir sorunla baş başayım.

Film izlerken ve oyun oynarken birkaç saniyede bir ses anlık olarak kesilip geri geliyor. Driverı kaldırıp kaldırıp yeniden kurdum, türlü çeşit ses ayarına müdahale ettim, AMD'nin ses sürücüsünü devre dışı bıraktım, yabancı forumlarda gördüğüm voltaj ve yük meselelerine karşı işlemcimin Turbo özelliğini devre dışı bırakıp BUS'ını sabitledi. HDMI kablomda ya da televizyonumda bir sıkıntı olamaz zira bundan 3 saat öncesine kadar aynı sisteme NVIDIA kart takılı iken böyle bir sorun yoktu, hayatımda ilk defa karşılaştığım bir durum bu.

Kart daha bugün geldi, şayet bu durum kronik bir sorunsa ve AMD'nin aylar sonra kulak verip ilgilenebileceği bir mesele ise gerçekten bu kartı iade edip FPS kaybetmek pahasına yine 7 bin liraya RTX 3060 alabilirim. Konuya dair bilgisi olanlar mümkün olduğunca çabuk yardım edebilirse çok mutlu olurum. Keyifli geceler dilerim.

Sesi nereden alıyorsunuz? Hoparlör veya kulaklığınızı monitöre mi taktınız yoksa monitörün dahili hoparlöründen mi ses alıyorsunuz? Biz de geçen bir bilgisayar toplamıştık sesi HDMI yani monitör üzerinden aldığımızda aynı sorunu yaşadık. Sesi kasadan yani anakartın onboardından aldığımızda düzelmişti. AMD'nin saçma yazılımları işte…

Frekana ve voltaj 15-20 saniyede bir dibe vurup geri çıkıyor anlık olarak. Bununla alâkalı bir şey muhtemelen o HDMI sorunu da ama çözebilmiş değilim. Sinerji ile iletişime geçtim, onlar da bir çözüm sunamadılar. Kartı yollayacağım bugün sanırım.

Geri
Yukarı