AMD Ryzen 5 3500X Overclock Testleri

Miraculin

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Ceryan Mühendisi
  • Deneme amaçlı test sonuçlarımı sizlerle paylaşmak istedim.
  • Stock ayarım: Frekans kontrolü Precision Boost OverDrive'da ama peak voltajı, anakart BIOS ayarından yaklaşık 0, 1 V azaltılmış halde.
  • Kasanın hava akışı üst düzeyde olup, sadece 4, 3 GHz 1, 4V test ederken 60 dereceyi geçip 62 derece görmüştür
Donanım:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
RAM: 3400 MHz CL16
Soğutucu: AMD Wraith Prism
Anakart: B450M S2H

• Sadece merak etiğim için denenmiş olup, normal zamanda undervolt ile kullanmaktayım. Eğer sizde stock olarak kullanacaksanız, undervolt yapmalısınız, çünkü standart olarak aşırı yüksek voltajlara çıkıyor.​

1.jpg

2.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Undervolt işlemi genelde ne için yapılır? Artısı, eksisi nedir ve undervolt nasıl yapılır?
2300X , 2500X ve 3500X gibi oem firmalar yada çin pazarı için üretilmiş işlemcilerde, silikon kalite aralığı çok geniş olduğu için, peak voltaji, en kötü silikon varmış gibi, cok yüksek değerde geliyor. Bu işlemcilerde, voltajı kademe kademe düşürüp, boost frekansında kalabildiği en iyi voltajı bulmalısınız. Yoksa işlemci, aynı performans icin, cok daha fazla ısınıp enerji tüketecek, hatta cok ısınıp, boost frekansını bile düsürebilir.

• Deneme amaçlı test sonuçlarımı sizlerle paylaşmak istedim.
  • Stock ayarım: Frekans kontrolü Precision Boost OverDrive'da ama peak voltajı, anakart BIOS ayarından yaklaşık 0, 1 V azaltılmış halde.
  • Kasanın hava akışı üst düzeyde olup, sadece 4, 3 GHz 1, 4V test ederken 60 dereceyi geçip 62 derece görmüştür
Donanım:
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X
RAM: 3400 MHz CL16
Soğutucu: AMD Wraith Prism
Anakart: B450M S2H

• Sadece merak etiğim için denenmiş olup, normal zamanda undervolt ile kullanmaktayım. Eğer sizde stock olarak kullanacaksanız, undervolt yapmalısınız, çünkü standart olarak aşırı yüksek voltajlara çıkıyor.​

Eki Görüntüle 538866

Eki Görüntüle 538867
Aynı sisteme sahibiz. Bios undervolt konusunda yardımcı olabilir misin acaba? Pek alakalı olmadığım bir konu.. Ve acil voltajı düşürebilmem gerekiyor

Aynı sisteme sahibiz. Bios undervolt konusunda yardımcı olabilir misin acaba? Pek alakalı olmadığım bir konu.. Ve acil voltajı düşürebilmem gerekiyor
Biosa girin > ayrıntılı görünüme geçin > sol üstteki M.I.T kısmına girin > Advanced Voltage Setting girin > vcore kısmında klavyeden - ve + basarak voltaj verip düşürebilirsiniz

Merhaba kardeşim konuya uzun zaman sonra yazıyorum ama bi sorum olucaktı
Ben senin dediğin voltaj ve ghz ayarlarını yaptığımda benim işlemcim çok ısındı sıvı soğutma olmasına rağmen ben de 4.2 ghz ve 1.24v yaptım stabilite testinide geçti. Sence sebebi nedir anakartla alakalı olabilir mi bir de 1.24 v de performans kaybı yaşar mıyım?

Hocam bende aynı voltaj ve ghz'da denedim fakat işleme başlamadan önce ghz değiştirsek bile cinebenchr20 programındaki your system yazan kısımda 3.6ghz yazısı değişmedi? Sizin de değişmemiş gördüğüm kadarıyla.

Hocam bende aynı voltaj ve ghz'da denedim fakat işleme başlamadan önce ghz değiştirsek bile cinebenchr20 programındaki your system yazan kısımda 3.6ghz yazısı değişmedi? Sizin de değişmemiş gördüğüm kadarıyla.
Merhaba kardeşim konuya uzun zaman sonra yazıyorum ama bi sorum olucaktı
Ben senin dediğin voltaj ve ghz ayarlarını yaptığımda benim işlemcim çok ısındı sıvı soğutma olmasına rağmen ben de 4.2 ghz ve 1.24v yaptım stabilite testinide geçti. Sence sebebi nedir anakartla alakalı olabilir mi bir de 1.24 v de performans kaybı yaşar mıyım?
2300X , 2500X ve 3500X gibi oem firmalar yada çin pazarı için üretilmiş işlemcilerde, silikon kalite aralığı çok geniş olduğu için, peak voltaji, en kötü silikon varmış gibi, cok yüksek değerde geliyor. Bu işlemcilerde, voltajı kademe kademe düşürüp, boost frekansında kalabildiği en iyi voltajı bulmalısınız.
  • Anakart ile CPU değerlerinizin stabil kalması ve yüksek frekanslara çıkması fark edecektir.
  • CPU nun belirli frekanstaki, rezonans voltaj değeri, fabrikadan çıktığı silikon kalitesine bağlıdır.
  • Hele ki 3500x gibi bir işlemcide bu aralık çok daha geniştir. Sizin şansınıza aldığınız 3500x çok daha iyi bir silikona sahip olabilir. İşlemciniz için optimumum değeri deneyerek bulmanız gerekmekte.
  • Tabiki soğutma her zaman performansa pozitif etkiler, sıcaklık direnci artıracağı için CPU gelen akımı azaltır.
  • Cinebench R20 bende de base clock değerini yazmaktadır..

işlemci:3500x
soğutucu: arctic freezer 34 esports duo
anakart: b450m s2h
ram: 2x8gb Gskill flare x 3200mhz ddr4
ekran kartı: msi rx 570 armor 4gb oc
ssd: toshiba ocz 500gb rc500 nvme m.2 ssd
psu: 500w 80+ bronz

Sistemim bu şekilde, ryzen master ile 4100mhz verip, voltajı 1,175'e çektim gayet stabil çalışıyor. (bu ayarları bios'ta vermek istedim fakat bios ayarlarını çok bilmediğim için bu şekilde devam ediyorum.) Sistem boşta 35 derecelerde, lol de 43 derecelerde seyrediyor. Prime 95 10dk çalıştığında 65 derece max gördü, herhangi bir hata vermedi. Değerler sizce nasıl ?

Yeni konular

Geri
Yukarı