AMD Ryzen 5 5600X ısınıyor

Sorun şu ki AMD sistem çöptür... İnsanları böyle sorunlarla uğraştırır... Geç Intel'e kardeşim al bir kule soğutucu koy kasana egzoz fan bitsin gitsin işte... Bak herkes birbirine girmiş gereksiz sayfalarca data veri tabanı oluşmuş ve bu kadar insanın vakti boşa gitmiş ne gerek var işte geç Intel'e kardeşim al bir kule soğutucu koy kasana egzoz fan bitsin gitsin işte...

Sorun şu ki AMD sistem çöptür... İnsanları böyle sorunlarla uğraştırır... Geç Intel'e kardeşim al bir kule soğutucu koy kasana egzoz fan bitsin gitsin işte... Bak herkes birbirine girmiş gereksiz sayfalarca data veri tabanı oluşmuş ve bu kadar insanın vakti boşa gitmiş ne gerek var işte geç Intel'e kardeşim al bir kule soğutucu koy kasana egzoz fan bitsin gitsin işte...

Bizim buradaki tartışmamız stok fan üzerine dikkat edersen. İşin komik tarafı Intel'de tartışacak stok fan yok. O yüzden adı geçmiyor. Intel'i soğutmak için uçak motoru gerekiyor zaten. AMD sistem çöp değil, şu an piyasanın en iyi işlemcileri AMD'de. Biraz araştırman lazım.

Kardeşim ben sentetik testlere bakmıyorum. Evime sentetik testleri uçmuş bilgisayar şeklinde biblo falan da almıyorum. Benim için önemli olan şey gerçek hayatta tam kullanımda bilgisayarımın stabil çalışması - verimli çalışması - uyumlu çalışmasıdır. Bana bunlarla gelebilecek teknik bir verin veya deneyimin var ise sana gerçek hayat kullanımıyla ilgili deneyimlerimi yazayım. Eğer yok ise bilgilen canım kardeşim ve tecrübelen.

Amd aldıktan sonra üzülen ağlayan bir Amd zed'e... Sizde mutsuz olmayın...

1631105837944.png

2021 yılında bir işlemciden beklentin bu kadarsa tartışmaya gerek yok.

O zaman niye cevap yazdın? Gerek yok diyerek cevap yazdıysan kendi kendine tezata düştüğünün farkında mısın?

Evet doğru tespit ben kulağımla dinliyorum ve öğreniyorum kendimi vererek ve yıllar boyu öğrendim ve hala da öğrenmeye devam ediyorum çok şükür.

Ben trol falan değilim ve evet Intel'i savunuyorum çünkü gerçekten çok iyi ve problemsiz bir sistem üretmişler. Her iki sistemi de gerçek kullanımda ve ağır yük altında kullanma imkanım oldu. AMD gerçekten tonla sorun yaratıyor ve tasarım işlerimiz ağır yük altında girdiğimiz spesifik tasarım işlemlerinde gerçekten çuvallıyor.

Hadi size basit bir örnek vereyim ((tabii ki size basit gelirse🤣)) senaryormuz şu:
Teknik resimleri autoket ve Katya'da hazırlanmış yüzlerce teknik resim çizimleri dosyalarınız var ve her çizim minimum 2500 parçacıktan oluşuyor. Maksimumda sınır neredeyse yok. Yani bir otobüs mekanik yerleşim montaj autoket dosyamız da 150.000 - 300.000 parçacık ta olabiliyor. 3D katya dosyalarımızda dışarıya eksport alınmış vaziyette. Şimdi biz bu dosyaları korel Drav'a alıyoruz tek tek ve bir tamir el kitabı oluşturmak için her resmin altına ve konusuna özgü yazılarımız var. Ayrıca JPG fotolar... Yani bildiğiniz servis tamir el kitabı. Şimdi bu kitaplarımız ortalama 300 - 450 sayfa. Dizgiyi yaptık. Ama AMD işlemcili makinelerde sorunla yaşayarak, sıkıntılar yaşayarak... Kah kilitlenir, kah korel kapanır, sorun sorun sorun. Diyelim ki işi bitirdik ve şimdi iş PDF dokümanına çevirmeye geldi. Ama oda neeee? Korel'den dışarı PDF eksport alırken bir süre sonra çaaaattt kilitlendi... Ve bir daha aç bir daha başla vs... Sonra olmadı kitabımızı sayfalara böldük. Ve gene PDF eksportlar da kilitlendi... Ama iş acil ve koca fabrikanın koordinatörleri bekliyor... Dedik ki bu bilgisayar problemli hadi diğer bilgisayarlara aktaralım dosyaları ( 45 adet bilgisayarımız var) başka bir AMD tabanlı makineye geçtik olmadı... Öbürüne geçtik gene olmadı... Öbürü öbürü öbürü derken Intel işlemcili makineye atalım dedim ve oneeee... Sorun yok PDF export 400 sayfa ve milyonlarca detaya sahip vektörel resimlerimizin olduğu dizgisi yapılmış kitabımız hazır... Artık PDF içi kitap için başlık linkleri yapılabilir.

Bu senaryo başımızdan yüzlerce kez geçti. Ve üstelik sadece 1 sorun bu... Ve de basiti... Daha karmaşık sorunlar daha zor çözümler demektir. Düşünün ki bu sadece Türkçe kitapta... Daha bunu trados yazılımı ile İngilizce - Almanca ve Fransızca'ya çevireceğiz ve de korelden sayısız trados çeviri için SVG dönüşümü ve geri korel importu... Her dosya dönüşümünde AMD vallahi daha çok problem çıkartıyordu. Ama Intel'de böyle problemler yaşamadık.

Yaşadığımız diğer teknik sorunları yazarsam herhalde en az 5 klavye eskitmem gerekir ve teknopat.net'in buna ayrıca bir büyük yüzlerce terabayt barındırma alanı ayırması gerekir. Yani anlayacağınız AMD'de sorunlar dağ gibi... AMD = çöp.

3600'ün stok soğutma ile 90-95 derecelere çıkmaması gerekir. Montajı doğru yaptığınıza emin misiniz? Bir terslik var gibi gözüküyor.

Hayır hocam gayet normal değerler çok araştırdım :) montajı 2 defa söküp çıkardım da silikonlarım kötü zaten. Tamamen AMD ile alakalı ısınıyor bu işlemciler yani. Stok soğutucuyla piyasaya çıkarmakla olmuyor xd.
3600'ün stok soğutma ile 90-95 derecelere çıkmaması gerekir. Montajı doğru yaptığınıza emin misiniz? Bir terslik var gibi gözüküyor.

R5 3600 ile aynı olan i5 10400F bu kadar ısınmıyor mesela hocam AMD işlemci aldığınız zaman hop tak kullan yapamıyorsunuz voltaj ayarı yok frekans ayarı fan ayarı yoruyor yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı