AMD "sistem arızası nedeniyle varsayılan performans optimizasyon ayarları geri yüklendi" hatası

TurkishShooter

Zeptopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi Sosyaller, iyi günler diliyorum.
Yaklaşık 3 ay önce Sapphire RX 6900NT Nitro+SE ekran kartına geçiş yaptım. 3 ay hiçbir sorun olmadan kullandım.
Geçen ay bir kere Valorant'ta oyun oynarken PC aniden kapandı ve 3-4 sn sonra kendiliğinden geri açıldı.
Geçen hafta ise Alan Wake 2 oynarken 3-4 kez aniden kapandı ve 3-4 sn sonra kendiliğinden geri açıldı.
1 haftadır ise her gün Warzone, Alan Wake 2 oynarken, 1 kerede masaüstünde aniden kapandı ve 3-4 sn sonra kendiliğinden geri açıldı.
Yeri geliyor 15dk sonra yeri geliyor 3-4 saat sonra aniden kapanıyor ve 3-4 sn sonra kendiliğinden geri açılıyor.
Ekran kartı ve işlemci ısılarını kontrol ettim. Ekran kartı da, işlemci de 70 dereceyi geçmiyor oyunlarda.
Hatayı araştırırken bunun WattMan hatası olduğuna dair yazılar okudum. Fakat tüm çözümleri yapmama rağmen düzelmedi.
Sizlerin de değerli bilgisine ihtiyacım var. Nasıl çözebilirim?

GPU: Sapphire RX 6900NT Nitro+SE
CPU: Ryzen 7 5800X.
Anakart: MSI B450 tomhawks maksimum
PSU: MSI MAG A850GL PCI-E5 850W 80 Plus Gold.
RAM: DDR4 CL16 2x8 GB 3200 MHz.

Son düzenleme:
Bu kapanma şekli PSU yetersizliğinden olur, sizdeki gibi güçlü PSU'larda ekran kartı güç soketlerinin sıralaması ve gevşek olması da bu korumayı tetikleyebiliyor.
Bu arada çift monitör kullanıyorum. Ayrı ayrı dpı kabloları olup biri 2K monitör diğeri FHD monitöre bağlı, bu bilgiyi de vermek istedim belki önemli bir detaydır.

Bu kapanma şekli PSU yetersizliğinden olur, sizdeki gibi güçlü PSU'larda ekran kartı güç soketlerinin sıralaması ve gevşek olması da bu korumayı tetikleyebiliyor
Evde oğluma çektirdim şimdi.
8+8+6 pin var hepsine bağlantı yapmışım.
Hatırladığım kadarı ile 8 li olanları ayrı ayrı kablodan verdim
Geriye kalan 6 pini 8 li olanın ek kablosundan verdim

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    180 KB · Görüntüleme: 7
  • 3.jpg
    3.jpg
    184,8 KB · Görüntüleme: 12
Son düzenleme:
Bu soketleri çıkarıp, bir kabloyu tek 8 pin olarak ortaya takın, diğer kablonun kısa olan soketini sağdaki 8 pine takın, ondan ayrılan 2. Soketi de 6 pin olarak en sola takın, sıkıca oturtun.

Yani orta tek kablodan, sağ ve sol diğer kablodan gelsin.

Aslında 6 pin için ayrı kablo gerekli ama sizdeki PSU'da fazla çıkış yok, siz yukarıdaki bağlantıyı yapıp, PSU tarafının soketlerini de kontrol edin, hasar veya gevşeklik var mı diye.

Bu soketleri çıkarıp, bir kabloyu tek 8 pin olarak ortaya takın, diğer kablonun kısa olan soketini sağdaki 8 pine takın, ondan ayrılan 2. Soketi de 6 pin olarak en sola takın, sıkıca oturtun.

Aslında 6 pin için ayrı kablo gerekli ama sizdeki PSU'da fazla çıkış yok, siz yukarıdaki bağlantıyı yapıp, PSU tarafının soketlerini de kontrol edin, hasar veya gevşeklik var mı diye.
Teşekkür ederim deneyip sonucu paylaşacağım

Teşekkür ederim deneyip sonucu paylaşacağım

Hocam dediğiniz gibi soketleri taktım. Harici olarak driverları da güncelleyip tekrar yükledim.
10 dk OCCT ile power testine soktum ve kapanmadı. Sonuçları resim olarak ekledim. Anlamadığım için onlara da bakarsanız memnun olurum. Ters bir sonuç var mı acaba?
Takip ettiğim işlemci 90 dereceyi bulunca hız düşürerek kendini korumaya aldı.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    445,2 KB · Görüntüleme: 7
  • 2.png
    2.png
    527,2 KB · Görüntüleme: 5
  • 3.png
    3.png
    440,7 KB · Görüntüleme: 3
  • 4.png
    4.png
    419,3 KB · Görüntüleme: 7
  • 5.png
    5.png
    451 KB · Görüntüleme: 2
  • 6.png
    6.png
    435,5 KB · Görüntüleme: 5
  • 7.png
    7.png
    441,9 KB · Görüntüleme: 3
  • 8.png
    8.png
    449,6 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Power testinde bu kadar ısınması normal, bir problem görünmüyor, oyunlarda deneyin en net sonucu o verir.

Teşekkür ederim. Dün Power testi başlatınca 3 dk olmadan PC kapanmıştı. Bugün dediklerinizi yaptıktan sonra kapanmadı onu da belirtmek isterim.
CPU+RAM testinde ise sıcaklığım 62 dereceyi geçmedi.
Şimdi oyunda deneme sırası inşallah çözülmüştür.

Yeni konular

Geri
Yukarı