AMD'nin VRAM stratejisi

Pazarlama tekniği. Bu piyasada fazla bilgi sahibi olmayanlar, dahası ekran kartını "şu kadar GB" diye alan hatırı sayılır bir kesim var halen.

Ayrıca 4 GB kartların tıkandığı yerde bu kartlar birkaç sene çatır çutur falan çalışmayacaktır. Şuanda bile çeşitli sebeplerden ötürü çalışmıyor. Birkaç sene sonra nasıl "çatır çutur" oluyor? :D

Marka çatışmalarına hiç girmedim, daha doğrusu "fanboy" dediğimiz kitleyi hiç sevmedim. Ama çalışan, evinin faturalarını, yeri geldiğinde kirasını ödeyen, bu tür teknoloji ihtiyaçlarını da bizzat kendisi karşılayan bir tüketici olarak şunu söylüyorum; AMD GPU pazarında ne zaman paramı almayı hak eder o zaman alır. Kimse sorunlu, aldıktan sonra çeşitli çözümlere kafa yormak zorunda kalacağı ürünlere para vermek zorunda değil.

Şu an bile RX 570, 1060 seviyesindeki kartlar oyununa göre 4.5 GB VRAM kullanabiliyor. 100 lira daha verir, VRAM'i yüksek olanı alırım.
Hocam demek istediğim noktayı anlamadınız, işlem güçleri aşağı yukarı aynıysa tabii ki yüksek VRAM avantaj ama 4-6 GB VRAM'li ekran kartları 8 GB olandan daha mı kötü şimdi?

1597934656236.jpeg
İster istemez 8 GB versiyonunu düşündürttünüz bunun :D.

Hocam demek istediğim noktayı anlamadınız, işlem güçleri aşağı yukarı aynıysa tabii ki yüksek VRAM avantaj ama 4-6 GB VRAM'li ekran kartları 8 GB olandan daha mı kötü şimdi?

Eki Görüntüle 644147ister istemez 8 GB versiyonunu düşündürttünüz bunun :D.

Öyle bir şey demedim VRAM'ine göre kötü değildir. 2012 yılında çıkan HD 7850 1 GB ekran kartını kullanıyorum. O zamanlar 1 GB yeterliydi belki ama şimdi çok çok yetersiz bu kartın kullanımı 2 GB'ı bile geçiyor ve FPS düşüşleri yaşıyorum, RAM'de kurtarmıyor.

Arkadaşlar GTX 970 kullanıyorum. Bazı oyunlarda FPS olarak 80-90 FPS alıyorum ama VRAM kullanımı 4 GB'ye dayandığı için kasma yapıyor. Mesela swbf2, rust, conqueror's blade oyunları örnek verilebilir. Artı bazen 2 oyunu aynı anda çalıştırmak zorunda kalıyorum ve 4 GB VRAM GTX 970 için bile yetmiyor. O yüzden 8 GB VRAM ihtiyaç fazlası değil bence.

Öyle bir şey demedim VRAM'ine göre kötü değildir. 2012 yılında çıkan HD 7850 1 GB ekran kartını kullanıyorum. O zamanlar 1 GB yeterliydi belki ama şimdi çok çok yetersiz bu kartın kullanımı 2 GB'ı bile geçiyor ve FPS düşüşleri yaşıyorum, RAM'de kurtarmıyor.
1 GB yetersiz tabii ki günümüz için ve 4-6 GB da zamanla öyle olacak ama demek istediğim şuydu, RTX 2080 de 8 GB bir kart ve cidden çok uzun seneler idare edecek üst seviye bir donanım ama her 8 GB ekran kartı için bunu söylemeyeceğim.
RX570 ne kadar güçlü olsa da 4 ve 6 GB kartların çöküşü yaklaşırken RX570 sapasağlam ayakta duruyor olmayacak bence, tabii ki bir süre daha dayanır ama işlem gücünde büyük sıkıntılar çekecek eminim ki. O zaman da VRAM pek kurtarmıyor olacak.

Öyle bir şey olmayacak. Örneğin RX570 8 GB, GPU'su o kadar güçlü değil. İsterse 20GB VRAM'i olsun, oynatmaya gücü yetmez.
Aynen öyle. Önemli olan güç. Şöyle düşünelim, Günümüzde bir bilgisayardaki RAM'lerde önemli olan MHz değeri yani buna pek öyle olmasa da güç diyebiliriz. Sizin MHz değeriniz yükselmedikçe isterseniz 64GB RAM takın, 1 FPS ya oynar ya oynamaz. Umarım güzel anlatmışımdır.

Şimdi değil ileride anlaşılır. 4 GB VRAM'ler tıkanırken 8'ler çatur çutur çalışacak.
RDR2 veyahut Microsoft Flight Simulator gibi oyunları very High / Ultra'da açarsanız 8GB kullanırsınız. Şimdi sormak gerekiyor 570 acabiliyorsa neden 2080Ti alalım?

Geri
Yukarı