Amerika'daki evler neden ucuz?

San Francisco'da yaşıyorum cevaplarını vereyim. En önemlisi ekonomisi çok güçlü. Dunyada en fazla para kazanabileceğiniz ve en refah yaşayabileceğiniz ülke Amerika. Almanya'da aylık 2500 euro kazanırken, Amerika'da sadece Uber yaparak ayda 7000-9000$ arası kazanabilirsiniz. Günde 900 dolar kazandığım bile oluyordu. Bazı nezih olmayan yerlerde evler daha pahalı olur mesela: Louisiana'nın geneli, denver, Chicago'nun güneyi. Hatta Chicago'nun güneyinde aylık 100$ a bile ev var, tabii ölmeden yaşayabilirseniz. Banka faizleri de çok düşük durumda ama herkes kapitalist sistemde yoğruluyor ve giderleri ve gelirleri eşit. O yüzden çoğu vatandaşın evi yok.
Aylik $100'a ev? Uber yaparak $7000-9000? Insanlar o zaman muhendislik falan yapmasinlar Amerika'da Uber yapmak daha fazla kazandiriyor gibi gorunuyor. Banka faizleri dusuk mu? Daha yeni arttirdilar faizleri ev alisverisindeki talep dussun diye. Ortalama Amerika'da saatlik ucret $16.36 brut vergiden once yani insanlarla dalga gecmemeni oneririm.

Olması gereken fiyatları/olayları/tepkileri görünce şaşıran hindi(Turkey) simülasyonu halkıyız sadece. Özet bu. O kadar eksilerdeyiz ki, şöyle bir 1-2 ya da hiç yoktan 0 bile görsek vay anasını diyoruz...

Aylik $100'a ev? Uber yaparak $7000-9000? Insanlar o zaman muhendislik falan yapmasinlar Amerika'da Uber yapmak daha fazla kazandiriyor gibi gorunuyor. Banka faizleri dusuk mu? Daha yeni arttirdilar faizleri ev alisverisindeki talep dussun diye. Ortalama Amerika'da saatlik ucret $16.36 brut vergiden once yani insanlarla dalga gecmemeni oneririm.
Cleveland'da, 2016'da evinde 10 yildir hapis tuttugu 3 kadinin bulundugu sokaktaki 1800 sqf evi, 75 dolara sattilar. Bak dalga gecmiyorum, 3 katli, mustakil ev 75 dolar..

Sen o sokakta bedava verseler ev alir miydin?

Ayrica Cleveland gibi bir yerde uber ile $2000 kazanabilirken (populasyondan dolayi), Bay area'da ben 1 haftada Lyft ile $4000 kazandigim zamanlar oldu. Havaalanina konuslanir, insanlarin is saatlerini takip eder, yogunluk zamanini tahmin ederseniz taksiden cok para kazanabilirsiniz.

Ama o kazandiginiz paranin icinden ev kiranizi, saglik sigortanizi, giderlerinizi, araba/benzin masraflarinizi v.s. dusunce zaten size kalan para $1000 civarinda oluyor. Ondan dolayi hangi eyalette ve sehirde bu parayi kazandiginiz cok farkeder. Bay Area icin $7000 dolar para bile degil. Apartmanda 1+1 kirasi o para.

Onlar için de pahalı. Ama Türkiye'de her şeyin yüzbinlerce alıcısı var. O yüzden değere biniyor.

Şimdi evler ucuz olsa ve enflasyon olmasa nufus çoşar. Herkesin altında iki üç beş araba olur. Gelişmemiş ülkelerde enflasyon olmalı ki kalifiye ve vasıfsız yaşam standartı farklı olsun.

Onunla alakası yok Türkiye'deki enflasyon dünyada en yüksek birkaç ülkeden biri faiz düşürünce enflasyon uçtu.

Düşerse diyorum. Şu an pahalı olması bazı şeyleri dengeliyor. Ucuz olsa piyasada ev araba kalmaz. Nüfus fazla olunca durum böyle. Parası olan alır.
Ekonomiden anlamadığın çok belli ucuz olsa ona göre arz da fazla olur üretim maliyeti düşer bu sefer alım gücü artmış olur şuan pahalı üretim maliyeti fazla arz az fiyatlar pahalı allah sana akıl fikir versin iyi ki amerika almanya böyle zekası düşük insanlar tarafından yönetilmiyor yoksa onlarda parası olan alsın diyip herşeye yüzde 100 200 vergi koyarlardı.

Biraz araştırdım ve çoğu eyalette 100-200k $ arası epeyce satılık yaşam alanı gördüm. Müstakil, apartman vb. bu evlerin fiyatları normal mi yoksa ucuz mu onu da anlayamadim gerçi. Şehre çok mu uzakta bu fiyattan satılıyor diyeceğim fakat şehrin içinde olanlar da var. Belki de eski binalar oldukları için ucuzdur bilmiyorum ama bir evin bu fiyatta verilmesi cidden garip geliyor. Sizce nedenleri nelerdir?

Bizlere göre ucuz ama onlara göre normal fiyatlar.

Ekonomiden anlamadığın çok belli ucuz olsa ona göre arz da fazla olur üretim maliyeti düşer bu sefer alım gücü artmış olur şu an pahalı üretim maliyeti fazla arz az fiyatlar pahalı Allah sana akıl fikir versin iyi ki Amerika Almanya böyle zekası düşük insanlar tarafından yönetilmiyor yoksa onlarda parası olan alsın deyip her şeye yüzde 100 200 vergi koyarlardı.

Sen Türkiye'yi Almanya ile kıyaslamaya devam et. O kadar farklılık varken. Adamlarda nufus dağılım oranı denen bir şey var. Senin ülken gibi 5 şehirde toplanmamış.

Geri
Yukarı