Anadolu lisesinden çıraklık eğitime geçiş

olcaybacanli

Centipat
Daha fazla  
Merhaba değerli forum üyeleri, lise 2 öğrencisiyim (10. sınıf) bugün bayağı bir zamandır düşündüğüm ve aslında çocukluktan, küçüklükten kuaför olma hevesim sanırım gerçekleşecek. Bugün abim ile çok nezih bir bayan kuaförüne iş görüşmesi için gittik, patron öyle egoist bir tip değil (ilk defa gittiğin için öyledir demeyin arkadaşımda söyledi.), çalışan arkadaşlarda benim dostlarım. Ayrıca bu işi tutturursam ileride çok rahat hayat yaşayabilme şansım da var, dediğim gibi artık ben bu sürekli 8'de uyan 3'te okulu bitir, eve gel, ödev-tekrar yap muhabbetinden sıkıldım. Şimdi burada para muhabbeti de yapmak istemiyorum çünkü ben zaten sevdiğim işi öğreneceğim para illaki gelir orasını takmıyorum. Şimdi sorularıma gelirsek.

Şimdi sadede gelirsek benim soracağım sorulardan birisi sizce iyi mi yapıyorum?

Ayrıca çıraklığa geçince 9'dan mı başlayacağım?

Tavsiyelerinizi bekliyorum benim için her görüşünüz değerli hayatım söz konusu ama ben çok sıcak bakıyorum bu olaya, teşekkürler.

Kardeşim lise 2 de aynı şekilde çıraklığa başladı, aynı şekilde asgarinin belirli kısmını maaş olarak sana veriyorlar. Sınıfın yükseldikçe maaşında yükseliyor. Hafta içi 5 gün işe gidip, sadece cumartesi günleri okula gidip ders görüyorsun o da sabahtan akşama kadar değil, öğleye kadar ancak okuldan okula değişiklik gösterebilir saatler. Derslere gitmesen bile sınavlarına kesin olarak gitmen gerekecek cumartesi günleri. Bir nevi açıktan okumak gibi bir şey sayılır, hem çıraklık yapıp paranı kazanacaksın hem de 1 gün okula giderek okulu bitireceksin. Pazar günün tatil.

Kardeşim lise 2 de aynı şekilde çıraklığa başladı, aynı şekilde asgarinin belirli kısmını maaş olarak sana veriyorlar. Sınıfın yükseldikçe maaşında yükseliyor. Hafta içi 5 gün işe gidip, sadece cumartesi günleri okula gidip ders görüyorsun o da sabahtan akşama kadar değil, öğleye kadar ancak okuldan okula değişiklik gösterebilir saatler. Derslere gitmesen bile sınavlarına kesin olarak gitmen gerekecek cumartesi günleri. Bir nevi açıktan okumak gibi bir şey sayılır, hem çıraklık yapıp paranı kazanacaksın hem de 1 gün okula giderek okulu bitireceksin. Pazar günün tatil.
Hocam güzel değil mi sizce de :)

Helal olsun gayet iyi yoldasın.

Sorularına gelince onu herhalde işyeri sahibi belirliyor.
Teşekkürler hocam.

10. sınıftan başlıyorsunuz, şu an geçiş açık mı bilmiyorum bilmiyorum fakat geçerseniz 10. sınıftan devam edersiniz (geçişler açıksa). Pazar günü tatilsiniz fakat okula gideceğiniz günü okul belirliyor. Cumartesi günü gibi bakmayın, çarşamba günü de olabilir. Asgari ücretin %30 unu veriyorlar (iş yeri haricen kendisi isterse para verebilir), o para hiç bir şey neredeyse. Sadece meslek öğreniyorsunuz yani, bize bilgi vermek düşer gerisi size kalmış.

Eğer yapacağınıza inanıyorsanız geçebilirsiniz hocam, bende 9. sınıfı Anadolu lisesinde okudum daha sonra çıraklık okuluna geçtim 10. sınıf olarak başladım. Maaş konusuna gelirsek devlet asgari ücretin 3/1 maaş veriyor (iş yerinden ayrı olarak) bu miktar 12. sınıfta asgari ücretin yarısı, çalıştığınız yerdeki maaşı da tamamen iş yeri belirliyor. Haftanın 5 günü iş cumartesi günü okul, tabii bu okullara göre farklılık gösterebilir.

Geri
Yukarı