Anakart, RAM ve PSU değişimi sonrası oyunlarda çökmeler oluyor

Colonel Kurtz

Hectopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Merhaba. Anakart, RAM ve PSU değişimi sonrası oynadığım oyunlarda ani çökmeler oluyor. Bazıları hata kodu veriyor bazıları direkt oyundan atıyor.
Dün Squad oynarken birden bire böyle bir hata aldım. -> Unhandled Exception: EXCEPTION_ACCESS_VIOLATION reading address 0x000000010000000f

Bütün sürücülerin, BIOS ve uygulamaların güncelleştirmeleri yapılmıştır. Kartların ve işlemcinin sıcaklıkları normaldir.
Çökme harici herhangi bir mavi ekran hatası almadım.
Çözüme ulaştırabilecek tahminlerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.

Sistem
•AMD Ryzen 5 5600X
•NVIDIA 3060Ti 8GB 256Bit
•Gskill RipjawV - 16x16 - 16x16 - 64GB - 3600MHz - CL18 - (Aynı marka ve model RAM eklenmiştir)
•MSI B550 - Gaming Gen3
•MSI MPG A750GF - 750W Power Supply - 80Plus Gold
•Windows 10 Pro - 64bit

Anakart değişimi sonrasında temiz kurulum yaptınız mı? Bir de gördüğüm kadarıyla 4 adet RAM takılı XMP ile sıkıntı yapabiliyor. Elle değer girip deneyebilirsiniz.

Anakart değişimi sonrasında temiz kurulum yaptınız mı? Bir de gördüğüm kadarıyla 4 adet RAM takılı XMP ile sıkıntı yapabiliyor. Elle değer girip deneyebilirsiniz.
MSI Anakart'ın XMP Profile 1 açmıştım. Elle nasıl girildiğini hiç bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

Format atmadıysanız, sistemin çökmesi kadar normal bir şey yok.
Format attım W11'di çökmeler yaşandı. W10 yaptım ve hala devam ediyor problem.

Mantığı aynı.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yaptım. Fakat 40 dk sonra monitör kapandı bende reset attım. O ana kadar 17 tane error buldu.

17 yeter de artar bile sorun tespiti için. Bir de testi XMP açık mı yoksa kapalı mı yaptın? Açıksa kapatarak tekrar yap yine hata verirse direkt çek iadeni üretim hatasıdırlar, yenisini versinler.

17 yeter de artar bile sorun tespiti için. Bir de testi XMP açık mı yoksa kapalı mı yaptın? Açıksa kapatarak tekrar yap yine hata verirse direkt çek iadeni üretim hatasıdırlar, yenisini versinler.
Error veren XMP açıken. Error olmayan XMP kapalıyken. İlginç bir şekilde XMP açıkken error verdi. Problem nedir üstadım gerçekten başımı ağrıttı bu problem fikirlerini içtenlikle bekliyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    229,6 KB · Görüntüleme: 14
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    243 KB · Görüntüleme: 8

Geri
Yukarı