Anakart ve Ekran Kartı Tavsiyesi

Metalimtrock

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Veteriner
Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle foruma yeni katıldım. Ne alsam ne alsam diye araştırırken keşfettim forumu. Yeni bir sistem toplamak istiyorum. Şu an ne alacağıma karar vermeye çalışıyorum. Bir ay içinde satın alacağım sanırım. Yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemci konusunda kendi kararımı verdim bunun için AMD-Intel tartışmasına girmeyelim lütfen.

İşemci

AMD FX 8350

Anakart konusunda aşağıda belirttiğim modeller arasında kararsız kaldım. MSI GD80 hiçbir yerde bulamadım açıkçası asıl istediğim kart olmasına karşın. Onun dışında ASUS Sabertooth 990FX bana en yakın seçim. Yorumlarınızı merak ediyorum.

MSI 990FXA-GD80

MSI 990FXA-GD65

ASUS CROSSHAIR V FORMULA AMD 990FX/SB950 AM3+ DDR3 2133MHZ (Ne kadar gereklidir acaba bilemiyorum?)

ASUS M5A99FX PRO R2.0 AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHZ

ASUS SABERTOOTH 990FX AMD 990FX/SB950 AM3+ DDR3 1866MHZ

Ekran Kartı konusunda MSI R7970 Lightning de hiçbir yerde yok gibi. (Olan yerlerde de fiyat biraz uçuk.) Asus 7970 TOP modeli ile arasında çok fark olur mu bilemiyorum. Ya da ikisini de boş verip biraz fiyatı da düşürerek MSI Twin Frozr mı alsam acaba diyorum? (Yalnız onu satan yer de göremedim.) Bu arada MSI'ın soğutucularının Asus'tan daha iyi olduğu doğru mudur???

MSI R7950 Twin Frozr 3GD5/OC

MSI R7970 Lightning

ASUS HD7950 DIRECTCU II TOP GDDR5 3GB

ASUS HD7970 DIRECTCU II TOP GDDR5 3GB

RAM AMD zaten max 1866 destekliyor bildiğim kadarıyla. O yüzden daha fazlasını almak çok mantıklı değil sanırım.

CORSAIR 8GB (2X4GB) VENGEANCE 1866MHZ DDR3 CL9 RAM

HDD

Western Digital Caviar Black 1TB

SSD

Corsair Force GS Serisi 128GB 2.5" Sata3 560-535MB/s

Soğutucu

Corsair H100i

Kasa

Corsair 500R

PSU Son olarak güç kaynağı sorusu var aklımda. 750W bu sistemde OC için yeterli olur mu acaba? Yoksa 850W ya da 1000W bir şey mi almam gerekir? (Yeter deyin içim rahatlasın! 1000W Çok pahalı yahu!)

CORSAIR CX SERİSİ 80PLUS 750W

Herkese yorumları için şimdiden teşekkürler

50 Satır gereksiz şey yazmışsın bütçeni yazmamışsın. :D Bütün kartların ve bütün anakartların modelini yazmana gerek yoktu sadece toplam bütçeni ve destekli işlemcini yazsan biz ayarlardık. :D

Bütçe yazmayışımın sebebi zaten istediğim parçaların fiyatlarının yakın olmasındandı. Yani belli bir bütçem yok. Kafama hangisi yatarsa onu alacağım. Sistem 3500 lira civarında bir şeye geliyor. Benim sorum anakart yönünde bu sistemi ve overclock yapacağımı da göz önünde bulundurarak f/p olarak hangisini tercih etmeliyim?

Ekran kartında ise 7970'e o kadar para vermek yerine 7950 mi alsam? Ve asus mu msi mı tercih etsem?

Power ve ramlerdeki sorular da açık zaten.

Son düzenleyen: Moderatör:
O zaman anakart olarak önerim bu.

VATAN COMPUTER - ASUS - Crosshair IV Extreme AMD 890FX/SB850 AM3 DDR3 2133 (O.C) Anakart - Anakart

Ekran kartı olarak ta her zaman en iyi ekran kartını almak lazım bunun yerine bunu mu alsam dememeliyiz keşke daha iyisini alabilesn de alsan ancak benim tavsiyem bu.

VATAN COMPUTER - ASUS - HD7970 DirectCU II TOP GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kart

Hatta alabiliyorsan bunu al.

VATAN COMPUTER - ASUS - GTX680 DirectCU II GDDR5 2GB 256Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kart

MSI ve ASUS ikisi çok başarılı markalardır fakat ASUS'un boruları bakır olduğu içine ve GPU'ya temas ettiği için soğutmak olarak biraz MSI'ın önünde yer alıyor.

O zaman anakart olarak önerim bu.

VATAN COMPUTER - ASUS - Crosshair IV Extreme AMD 890FX/SB850 AM3 DDR3 2133 (O.C) Anakart - Anakart

Ekran kartı olarak ta her zaman en iyi ekran kartını almak lazım bunun yerine bunu mu alsam dememeliyiz keşke daha iyisini alabilesn de alsan ancak benim tavsiyem bu.

VATAN COMPUTER - ASUS - HD7970 DirectCU II TOP GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kart

Hatta alabiliyorsan bunu al.

VATAN COMPUTER - ASUS - GTX680 DirectCU II GDDR5 2GB 256Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kart

MSI ve ASUS ikisi çok başarılı markalardır fakat ASUS'un boruları bakır olduğu içine ve GPU'ya temas ettiği için soğutmak olarak biraz MSI'ın önünde yer alıyor.

Çok teşekkür ederim. Ancak PSU soruma cevap alamadım. Bununla birlikte bir sorum daha oldu. Önerdiğiniz anakartta 890FX yazıyor. 8350 için 990FX olan kartlardan almam gerekmiyor mu? Ya da aradaki fark nedir?

Yani soket aynı AM3 fakat kullandığımız işlemci AM3+ budurumda destekliyor fakat performans biraz düştüğü söyleniyor, o nedenle anakartı M5A99X EVO R2.0 yapalım.B

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı