Anakartdaki Kapasitör Görevi Nedir?

• Konuyu başlatan BilgisayarMeraklısı
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 9B
B

BilgisayarMeraklısı

Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar. Ben bir şeyi merak ettim.

1. Anakartlardaki kapasitör ne işe yarar?
2. Anakartlardaki mosfet ne işe yarar?
3. Anakartlardaki boğucu bobin ne işe yarar?
4. Anakartlardaki faz ile boğucu bobin aynı şey mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gigabyte'ın şöyle bir açıklaması var paylaşıyorum, bu açıklamadan yola çıkarsanız ikisinin aynı şey olmadığını tespit etmiş oluruz.
Ancak benim dikkatimi çeken durum FAZ tabir edilen birimlerin yerlerinin boğucu bobinler ile aynı noktada bulunmaları. Ya yapı değişiyor isim değişiyor (yenilik), gigabyte bir metin içinde ikisini neden ayrı ayrı vurgulamış anlayamadım. Yada bunlardan 1 tanesi bobin grup halinde faz oluyorlar bir ihtimalde bu var.

GIGABYTE’ın ileri teknoloji 24 güç fazlı VRM tasarımı, CPU için saf, kusursuz güç iletimi sağlamak amacıyla en yüksek kaliteli bileşenlerden yararlanır. GIGABYTE’ın 24 fazlı güç tasarımı, tıpkı yüksek performanslı bir spor araba motoru gibi sisteminizi güçlendirmek için en iyi güç iletimine olanak tanıyarak, üst seviye kullanıcıların maksimum performans seviyelerine ulaşabilmeleri için benzersiz overclock becerisi ve en düşük sistem sıcaklıkları sağlar.

Yenilikçi 24 güç fazlı VRM, en aşırı ve ani CPU yükü değişimleri esnasında bile hızlı ve kusursuz güç iletmek üzere tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Ayrıca, VRM’den kaynaklanan sıcaklık, gücün 24 faz arasında dengeli dağıtılmasıyla etkili biçimde azaltılır; böylelikle de daha serin ve daha kararlı bir platform sağlanır.

En yüksek kalitedeki standartları ile sektöre öncülük eden GIGABYTE, 24 güç fazlı VRM tasarımı, 50,000 saatlik Japon katı kapasitörler, daha serin bir çalışma için Isı Direnci Düşük (Lower RDS(on)) Gerilim Besleyiciler (MOSFET) ve enerji verimliliği yüksek Demir alaşımlı boğucu bobinler ile donatılmıştır. GIGABYTE 24 güç fazlı VRM tasarımı, GIGABYTE’ın benzersiz dinamik 6 seviyeli güç fazı geçiş teknolojisi ve VRD 11.1. standardına uyumluluğu ile verimlilik, sağlamlık ve performans açısından kayda değer bir artış sunar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı