Anakartın önemi nedir?

karambyte

Kilopat
Merhabalar, anakartın önemi nedir? AMD'den örnek vereyim. 250 TL'ye de var, 2000 TL'ye de var, daha da pahalıya da olabilir. Bunların artısı elbet ki var ama nedir? 500 TL'lik bir giriş seviye anakart ile 1000-1500 TL'lik bir anakart arasındaki farklar ne olur, ne gibi katkısı olur, aradaki farka değer mi? Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir nevi stabilite. Yani anakartın bağlantı sağlamlığı ve etkinliği, uzun ömrü, malzeme kalitesi, içerdiği malzeme ve donanımlar, sana sundukları (USB 3.0, Wi-fi vb.) gibi etmenler fiyatı değiştiriyor.

Öncelikle kullanacağınız işlemciye göre anakart seçmelisiniz fakat genel olarak anakartlarda fiyat arttıkça;
1- Daha fazla RAM slotu
2- M.2 desteği yada daha fazla M.2 yuvası
3- Anakartın pasif soğutması daha iyi
4- Overclock için daha fazla güç sunabilmesi
5- Daha fazla PWM destekli fan giriş yuvası, sata bağlantıları
6- İçindeki internet veya ses modülleri daha kaliteli
7- Bazı anakartlarda Wifi desteği de oluyor
8- Type-C desteği, bazı anakartlarda Thunderbolt bile var
Aklıma gelenler şuanlık bunlar. Bütçenize ve kullanışınıza göre seçebilirsiniz

Hepsi aynı şeyi veriyor temelde fakat potansiyelleri farklı. A320 serisi OC yaptırmaz genelde ama örneğin B450 anakartların bazıları ile yüksek OC değerlerine ulaşabilirken bazılarında hata alırsın. Hata aldığın değerleri X470 anakartlarda hiç hata almadan hatta daha fazlasını bile yaptırabilir mesela. M2 slotları fazla olabiliyor. Soğutucuları daha kapsamlı oluyor. RAM slotları fazla oluyor. Malzeme kalitesi daha iyi oluyor. Kaliteli markalar askeri materyal diye sertifika alıyorlardı eskiden mesela. Şu an var mı bilmiyorum.

Genelleme yanlış olur diye düşünüyorum. Hangi modeller arasında kalındığına göre kıyaslama yapılıp artılar ve eksiler değerlendirilip, bunlara gerçekten ihtiyaç var mı yoksa gereksiz masrafa mı sebep olur düşüncesi ile hareket etmek gerekir.
Wi-Fi özelliği aranmıyorsa, bütçe büyük bir ölçüde otomatik olarak düşecektir mesela. İşlemci Overclock yapılamayacak bir modelse bu desteği veren anakart almak da yanlış bir hareket olur. Tabi ki bunların ileriye dönüklüğü düşünülür ve ileride işlemciyi değiştireceğim denirse önceden sağlam karar vermek de gerekir.
4 Bellek slot bence olmazsa olmaz olarak bakılmalı. Bugün bir miktar bütçe artırmak gerekecektir fakat ileride mutlaka faydası olacaktır.

Malzeme kalitesi ve dayanıklılık, sunduğu ek özellikler, chipset. Chipsetin beraberinde gelen özellikler dışında performans olarak normal sistemlerde çok bir eksi artısını görmedim olabilir de olmayabilir de pek bilmiyorum ama Apu sisteminde başıma gelmişti son chipsetli anakartı aldığımda bilgisayar oyunlarda şahlanmış baya bir fark etmişti. Bu dediğim ilk Apularda o zamandan bu zamana köprünün altından baya sular aktı belki artık böyle bir problem kalmamıştır. Günümüz açısından değerlendirirsek en düşük anakart 500 TL civarlarında e 200 TL daha verip gaming ya da tuf gibi özellikleri daha iyi anakart almak daha mantıklı geliyor. 200 TL ye değer çünkü ama tutup 2000 liralık anakart almak da açıkçası değdiğini düşünmüyorum. Bir de Atx tercih etmek daha iyidir parçalar birbirine biraz daha uzak, bu da biraz daha serin olması demek o açıdan daha iyi.

Cevaplarınız için teşekkür ediyorum.Peki hangisi daha iyidir? Asus Tuf b450 pro almak iyi olur mu?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı