Analog fotoğraf tarzı çekimler nasıl yapılır?

AliEgemen

Hectopat
Yer
İstanbul
Fotoğrafçılığa merakım var fakat nereden başlanılır hiçbir fikrim yok. Analog kameralarla çekilen fotoların görüntüsü çok hoşuma gidiyor fakat onlarla uğraşacak durumda değilim maalesef. Benzer görüntüleri alacak ekipman öneriniz var mı? Hem yakın çekim ve manzara çekimi yapmayı planladım. Dediğim gibi hiçbir deneyimim ya da teknik bilgim yok. Ne almalıyım ya da ne bakmalıyım? Bütçeden emin değilim çünkü fiyatlarından çok haberim yok. 10k diyelim ama kesinlikle değer derseniz hafif çıkabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir DSLR makine alıp adaptör yardımıyla eski lensler takabilirsiniz. Vintage bir hava katacaktır.
Deneyimsiz birisi için öyle bir seçenek çok da mantıklı değil. Bit pazarlarında bolca kompakt fotoğraf makineleri bulunuyor. Onlardan temin edilebilir. Ama bütçe doğrultusunda Canon 600d + 18-55mm + vintage lens filtresi önerebilirim eski lensten ziyade. Çünkü o lensler için belli başlı aparatlar gerekebiliyor.

Öneriniz varmı hocam. Hangi lens ya da makine alınır?
Çok seçenek var. 5-6000 TL'lik Canon 600D gibi makineler işinizi görür fazla fazla. Lens olarak ise tam aklımda bir model yok. Daha çok modern lensler kullanıyorum ama m42 uyumlu lensler genelde sevilir o tarz çekimler yapan kişiler tarafından. Ancak bu lensler adaptör nedeniyle manuel çalışır. Otofokus özelliğini kullanamazsınız. El ile odak yapacağınızı göz önünde bulundurun.

İnternette biraz araştırma yaparak vintage çekimler yapabilecek lens modellerine ulaşabilirsiniz. Hoşunuza gidenlerin örnek çekimlerine bakıp alabilirsiniz.

Deneyimsiz birisi için öyle bir seçenek çok da mantıklı değil. Bit pazarlarında bolca kompakt fotoğraf makineleri bulunuyor. Onlardan temin edilebilir.
Öğrensin hocam fena mı olur 😬

Çok seçenek var. 5-6000 TL'lik Canon 600D gibi makineler işinizi görür fazla fazla. Lens olarak ise tam aklımda bir model yok. Daha çok modern lensler kullanıyorum ama m42 uyumlu lensler genelde sevilir o tarz çekimler yapan kişiler tarafından. Ancak bu lensler adaptör nedeniyle manuel çalışır. Otofokus özelliğini kullanamazsınız. El ile odak yapacağınızı göz önünde bulundurun.

İnternette biraz araştırma yaparak vintage çekimler yapabilecek lens modellerine ulaşabilirsiniz. Hoşunuza gidenlerin örnek çekimlerine bakıp alabilirsiniz.

Öğrenmek kötü değildir elbette güzel olur :) ancak günümüzde vintage çekimler normal çekimlerden biraz daha zahmetli oluyor. O yüzden tavsiyem önce normalini öğrenip sonrasında vintage tarzının öğrenilmesi. Öte yandan Adobe Lightroom tecrübeniz varsa hiçbir ek ekipmana gerek kalmadan uygulamadan yapacağınız düzenlemelerle de vintage havası katabilirsiniz.

Öğrenmek kötü değildir elbette güzel olur :) ancak günümüzde vintage çekimler normal çekimlerden biraz daha zahmetli oluyor. O yüzden tavsiyem önce normalini öğrenip sonrasında vintage tarzının öğrenilmesi. Öte yandan Adobe Lightroom tecrübeniz varsa hiçbir ek ekipmana gerek kalmadan uygulamadan yapacağınız düzenlemelerle de vintage havası katabilirsiniz.
Tesekkurler hocam.

Bi bakacagim hocam. Son olarak onerdiginiz bir kanal ya da video varmi öğrenmek icin?

Bi bakacagim hocam. Son olarak onerdiginiz bir kanal ya da video varmi öğrenmek icin?
Mehmet Üzüm ve Fotografium kanalları güzel öğretici içerikler paylaşıyor. Yine Fujifilm Türkiye'nin de güzel videoları var YouTube'da. Onlara bakabilirsiniz.

Yine de ben ilk fotoğraf makinemi aldığımda hiçbir video falan izlemedim. Kurcalaya kurcalaya öğrendim. En güzeli o bence 😅

Teşekkürler.

Mehmet Üzüm ve Fotografium kanalları güzel öğretici içerikler paylaşıyor. Yine Fujifilm Türkiye'nin de güzel videoları var YouTube'da. Onlara bakabilirsiniz.

Yine de ben ilk fotoğraf makinemi aldığımda hiçbir video falan izlemedim. Kurcalaya kurcalaya öğrendim. En güzeli o bence 😅
Hocam rahatsız ediyorum ama. Biraz araşırdım 600D güzel bir ürün gibi duruyor baya önerenler var. Buna bir lens birde adaptör lazım yanlış değilsem. Fiyatı 4-5k geçmeyecek şekilde öneriniz varmı acaba. Benim çekeceğim türde fotoğraflara 50mm öneriyorlarmış ama hiç emin değilim.

Retro da olabilir daha modern birşeyde hangisi daha iyidir derseniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı