Android telefon ve tablete Rom veya Root atma

Dinozoflar

Hectopat
Selam arkadaşlar, evde çok da eski olmayan Samsung Galaxy A10 bir telefon, ve Galaxy Tab 4 tablet var (evet bu tablet baya eski, 6 senesi vardır rahat). Ben daha önce ne root ne de rom işlemi gerçekleştirmedim. Ama teknolojiden anlamayan biri de değilim kendime güveniyorum :D Fakat bu işlemleri gerçekten hiç bilmiyorum sadece Samsung'un veya diğer telefon üreticilerinin belli koyduğu sınırları aşarak telefonu istediğiniz şekilde kişiselleştirebildiğinizi biliyorum, dolayısıyla sanırım cihaz da hızlanıyor. Şimdi birkaç sorum olacak;

-Rom ve Root arasındaki fark tam olarak nedir?
-Cihaza Rom veya Root atıldığı zaman, normal bildiğimiz telefonun arayüzü yani Android arayüzü yerini başka bir arayüze mi bırakıyor?
-Bu iki işlemin telefona ve tablete yapılması arasında herhangi bir fark var mı? Tablet için de aynı adımlar mı geçerli?
-Custom Rom denilen bir şey sanırım bu tam olarak nedir?
-Bu tür işlemler cihazı garantiden çıkardığı için soruyorum, bu tür işlemler korsan mı kabul ediliyor, yoksa resmi kaynaklar tarafından yayınlanan romlar vs. mevcut mu?

Genel olarak sorularım bunlar. Rom ve Root daha önce atmadığım için aklımda bu tarz soru işaretleri var. Malum garantiden falan da çıkardığı için hep aklımda riskli bir işlem olarak kaldı. Bu tür işlemlerin cihazları hızlandırdığını duymuştum, şahsen iki cihaz da yavaşladılar eski olduklarından, ve hızlanmasını çok isterim. Eğer bu konuda güvenilir ve sorduğum her soruya cevap olan geniş çaplı bir rehber varsa atabilirseniz, veya kendiniz yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle selamlar. ROM hakkında bilgim yok ama root hakkında az da olsa bilgim var.
Soru 2 için: Eğer telefonuna veya tabletine root atarsan arayüz değişmez aynı kalır (bizzat kendi telefonuma atmıştım.
Soru 5 için: Eğer telefona veya tabletine root atarsan cihazı garanti dışı bırakırsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Root Android'in güvenlik için izin vermediği her şeyin kilidini açar. Root atmadan telefonunun Rom'unu değiştiremezsin. Rom ise işletim sistemidir. Telefonun desteklediği eski bir Android sürümü veya özelleştirilmiş (Custom) Rom, Lite Rom gibi çeşitli sistemleri kurabilirsin.
2) Root atıldığında herhangi bir değişim olmaz arayüzde. Rom atıldığında kurduğun Rom'a göre arayüzde değişimler olacaktır.
3) İlk önce Root atılır daha sonra Rom atılır. Bu sıra her Android cihaz için aynıdır. Tek fark cihazdan cihaza Root ve Rom değişmektedir.
4) Custom rom adı üzerinde kişiselleştirilmiş üzerinde oynanmış sistemdir.
5) Bu işlemler cihazı garantiden çıkartır. Resmi yayınlanan Rom'lar vardır. Bu Romları kurabilmen için Root atman lazım ve Root attığın an garantin iptal olur.

Ekstra olarak Root atarken yada Rom yüklerken yapacağın bir hata cihazı perte çıkartabilir.

1) root Android'in güvenlik için izin vermediği her şeyin kilidini açar. Root atmadan telefonunun ROM'unu değiştiremezsin. ROM ise işletim sistemidir. Telefonun desteklediği eski bir Android sürümü veya özelleştirilmiş (Custom) ROM, Lite ROM gibi çeşitli sistemleri kurabilirsin.
2) root atıldığında herhangi bir değişim olmaz arayüzde. ROM atıldığında kurduğun ROM'a göre arayüzde değişimler olacaktır.
3) ilk önce root atılır daha sonra ROM atılır. Bu sıra her Android cihaz için aynıdır. Tek fark cihazdan cihaza root ve ROM değişmektedir.
4) Custom ROM adı üzerinde kişiselleştirilmiş üzerinde oynanmış sistemdir.
5) bu işlemler cihazı garantiden çıkartır. Resmi yayınlanan ROM'lar vardır. Bu ROM'ları kurabilmen için root atman lazım ve root attığın an garantin iptal olur.

Ekstra olarak root atarken ya da ROM yüklerken yapacağın bir hata cihazı perte çıkartabilir.

Çok teşekkür ediyorum cevabınız çok faydalı oldu. Uyarı için de teşekkürler. Peki sondaki cevabınızda geçen resmi ROM'lar yayınlayan siteler hangileri? Ve Galaxy A10 telefon için ayrı, Tab 4 tablet için ayrı ROM'lar var değil mi?
Bir de son sorum, siz telefonunuza ROM kurdunuz mu? Faydaları neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkür ediyorum cevabınız çok faydalı oldu. Uyarı için de teşekkürler. Peki sondaki cevabınızda geçen resmi ROM'lar yayınlayan siteler hangileri? Ve Galaxy A10 telefon için ayrı, Tab 4 tablet için ayrı ROM'lar var değil mi?

Cihazını XDA üzerinde aratırsan cihazın için derlenen ROM'ları bulabilirsin.

Stok ROM da kaynak tüketimi fazla ise costum ROM da olan rahatlığı fark edebilirsiniz.
Geniş arayüz kişiselleştirme gibi ek özelliklerde barındırır, her ROM değil ama çoğunda vardır.

Ek olarak ROM atmak için root gerekmez.

Stok ROM da kaynak tüketimi fazla ise costum ROM da olan rahatlığı fark edebilirsiniz.
Geniş arayüz kişiselleştirme gibi ek özelliklerde barındırır, her ROM değil ama çoğunda vardır.

İlginç yukarıdaki arkadaş çok bilgili gibiydi gerekir deyince inandım :D Peki bu custom romları alakasız sitelerden vs. indirirsem virüs bulaşır mı? (Ben her türlü orjinal siteleri araştırıp bulurum ama virüs tehlikesi var mı merak ettim)

5 yıl oldu bu işlerle ugrasmayalı neredeyse. Root olmadan Rom atılabilir hale geldi demekki.

İlginç yukarıdaki arkadaş çok bilgili gibiydi gerekir deyince inandım :D peki bu Custom ROM'ları alakasız sitelerden vs. indirirsem virüs bulaşır mı? (ben her türlü orijinal siteleri araştırıp bulurum ama virüs tehlikesi var mı merak ettim)

İhtimal var, ben pek rastlamadım.
En bilindik ve güvenilir site XDA ama orada bile çıkma ihtimali var.
Modlar o dosyaları nasıl kontrol ediyor,
ediyor mu hiç bilmiyorum.
5 yıl oldu bu işlerle ugrasmayalı neredeyse. Root olmadan ROM atılabilir hale geldi demek ki.

Yeni sistem edineceğimiz için eski sisteme yaptığımız her işlem gereksiz oluyor.

Zamanında çok kurdum ama şuan bankacılık işlemleri vs. için güvenli bulmadığımdan kullanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı