Android Ve IOS karşılaştırması

smithblacksmith

Kilopat
Makaleler
10
Daha fazla  
Merhaba,

Yıllardır Android kullanan biri olarak ömrümde ilk defa iPhone sahibi oldum. (iPhone 13)

Sizlerle tecrübelerimi objektif bir şekilde paylaşmak istedim.

Öncelikle iPhone, piyasası ve prestijli göstermesi anlamında mükemmel bir telefon, ayrıca güvenlik olayları güzel.

Örneğin AppStore üzerinden uygulama yüklerken Face ID istiyor çocuğunuz sizden habersiz 1000₺’ lık oyun yükleyemiyor böylelikle.

Kamera
iPhone 13’ de Video ve fotoğraf kalitesi çok güzel fakat GCAM yüklenmiş Poco X3 Pro telefonumda fotoğraflar kesinlikle çok daha kaliteli gözüküyor fakat video konusunda Poco çok kötüydü.

Samsung, OnePlus gibi cihazlarda videolar Appledan bile daha iyi olabiliyor bazen, bu yüzden IOS veya Android daha iyi diyemiyorum, kamera konusu tamamen cihaz ve yazılımına bağlı.

Performans
Hız anlamında Apple, uygulamaları daha hızlı açıyor fakat animasyonları yavaş geliyor, hareketi azalt dediğimizde de uygulama direkt açılmıyor animasyon süresini bekliyor bunu sevmedim.
Android daha yavaş olmasına rağmen daha hızlı hissettiriyor kesinlikle,
Ayrıca Apple oyunlarda aşırı stabil, kesinlikle Poco X3 Pro eline su dökemez ( Snapdragon 860 olmasına rağmen )
OnePlus 5T SD 835 ile iPhone kalitesinde bir performans sunuyor çok stabil.

Batarya
Android telefonlar cüsseleri nedeniyle büyük batarya kullanıyor zaten batarya konusunda çok iyiler ama iPhone’ da bu konuda çok iyi bu konuda herhangi bir karşılaştırma yapma gereği yok artık her cihaz normal kullanımda 1 günü çıkarıyor

İşlevsellik
Benim için en önemli şey işlevsellik,

Android tam ekran navigasyon tuşlarında kullanırken telefonu sağ elle tutunca sağdan sola kaydırınca “geri” çıkabiliyorsunuz ama iPhone’ larda sol üstteki geri ok tuşuna ya da soldan sağa kaydırmanız gerekiyor, bu da telefonu 2 elle kullanmayı zorunlu kılıyor.
kocaman poco x3 proyu bile tek elle kullanabiliyordum sırf bu özellik sayesinde ama iPhone 13 tek elle kullanırken zorluyor.

Ana ekranda istediğim gibi düzenleme yapmak istiyorum fakat yine iPhone gereksiz yere kısıtlıyor ve ana ekrana simge eklediğimde en üste yani ulaşımın en zor olduğu yere koyuyor, bunu düzenleme seçeneği yok.

Çoğu uygulamada da bazı kısıtlamalar mevcut;
Opera: Hızlı erişim sekmesi ile Opera’ yı açtığımda sık kullandığım sitelere tek dokunuşla ulaşabiliyordum Androidde fakat Apple’ da Opera aynı safari gibi yapılmış özelleştirilemiyor

Klavye; Gboard yükledim üstte sayı satırı eklenmiyor, telefonun en altında gereksiz bir boşluk var sol altta emoji sağ altta mikrofon simgesi var gereksiz bir boşluk var.

Çift Dokunuşla Ekran Kilitleme: Çoğu Android telefonda Çift dokunuşla ekran açıp kapatma varken iPhone’ da yalnızca ekran açma var. Apple’ da tuşa basmadan ekran kilitlemek için assistive touch kullanmak gerekiyor.

Ayarlar: Apple’da Bu özelliği simge olarak ana ekran üzerinden açabiliyorsunuz ama Androidde hem simge hem bildirim çubuğundan erişebiliyorsunuz.

Wifi ve Bluetooth: Bu iki seçeneği bildirim çubuğundan kapattığınızda belli bir süre sonra otomatik açılıyor. Tamamen kapatmak isterseniz Ana Ekran/ Ayarlar/ Wifi/ Wifi Kapat yapmanız gerekiyor be Androidde 2 hareketle yapılacak işi 4 haeketle yapmak sinir bozucu

Kısa Özet

ANDROİDIOS
Ucuz, yedek parçaları da ucuzPahalı, yedek parçaları da pahalı ve kutu içeriğinden adaptör çıkmıyor ( 430₺ )
iPhone X modellerinden bu yana kullanılan tam ekran özelliğinin daha gelişmiş hali mevcut, sağdan soldan ekranın neresinden kaydırırsanız kaydırın geri çıkabiliyorsunuzYalnızca ekranın sol kısmından kaydırınca geri çıkabiliyorsunuz
Kullanınca fiyatı düşüyorKullandıkça değerleniyor fiyatı artıyor
Video kalitesi modele göre değişkenVideo kalitesi tüm modellerinde çok iyi
Bataryası çok iyiBataryası çok iyi
Performans modele göre değişir, yazılıma göre kasma ve donma olabilirKasma ve donma yok stabil ve sorunsuz fakat animasyon hızı yavaş
İşlevsellik ön planda, tamamen kişiselleştirilebilir ve kolay kullanım sunar.Çok fazla sınırlamaya sahip, kişiselleştirme çok az
IOS üzerinde olmayan uygulamalar mevcutBelli başlı onaylanmış uygulamalar mevcut fakat bazı işlevsel uygulamalar yok
Cafede masaya koyduğunuzda prestijli gözükmezsinizÜst modellerini kullanırsanız insanlar size ilgi duyup daha prestijli görebilirler

Genel olarak iPhone çok güzel evet ama benim şahsi tercihim Android olurdu.

Etliye sütlüye karışmam, kamerası güzel olsun, kasmasın donmasın, ben kısıtlanmayı severim derseniz iPhone tercih edebilirsiniz.

Son düzenleme:
Cok sade ve guzel bir karsilastirma yapmissiniz, elinize saglik. Fanboyluk kokusu almadim bile 😃
Elimden geldiğince objektif yaklaştım, Apple stabillik konusunda çok güzel ama çok kısıtlıyor resmen telefonla bişey yapasım gelmiyor, fiyatının 26.000₺ olması da ayrı can sıkıcı, Poco X3 Pro’ ya her şeyi yaptım 3.000₺ ‘ ya almıştım bir de büyük ekrana alışmışım sanırım iPhone 13 ufak geldi tatlı telefon ama hem pahalı hem kısıtlıyor 🥲

sizden habersiz 1000₺’ lık oyun yükleyemiyor böylelikle.
Aynı şeyi Play Store için de ayarlayabilirsiniz.
Screenshot_20221020_215156.jpg

Masaya koyma kısmına gelince boşa üç dakika geçirdiğimi anladım. Telefonun sağladığı prestij umarım faydalı olur.

Ek olarak; ben su an andoridde j3 2016ya kaliteli ve hızlı bir hafıza kartı ile dahili hafıza ekleyip ek olarak swap alanini genisletip güncel bir rom kurup son guncel uygulamaları kullanabilirken bir iphone 5e zamanında ne iyi telefondu diyorlar. Bu sizin 13unuz için de geçerli. Yıllar sonra siz ne 13tu be derken pocox3e yeni romları kurabiliyor olacaksınız.
Yine de emek harcamışsınız teşekkürler.

Masaya koyma kısmına gelince boşa üç dakika geçirdiğimi anladım. Telefonun sağladığı prestij umarım faydalı olur.

Ek olarak; ben su an andoridde j3 2016ya kaliteli ve hızlı bir hafıza kartı ile dahili hafıza ekleyip ek olarak swap alanini genisletip güncel bir rom kurup son guncel uygulamaları kullanabilirken bir iphone 5e zamanında ne iyi telefondu diyorlar. Bu sizin 13unuz için de geçerli. Yıllar sonra siz ne 13tu be derken pocox3e yeni romları kurabiliyor olacaksınız.
Yine de emek harcamışsınız teşekkürler.
Poco X3 için konuşmayalım bence, hız olarak güzel ama çok sorunlu arızalı telefon.

Youtube’ a girince ekran rengi değişiyor, kamerası videoları çekerken bazen kasıyor fps düşüyor stabil bir yazılımı yok.

Android için konuşacaksak örneğin annemde OnePlus 5 T var kendim aldım, iPhone 13’ den bile daha hızlı telefon.

Hiç bir zaman donmuyor kamerası da zamanına göre güzel.

Hiç bir fanlığım yok hiç bir şeye ama kendi fikrim olarak telefon Android olmalı, tablet Apple olmalı.

Dediğim gibi Apple daha prestijli, iPhone 13 aldığımdan beri insanlar benimle daha fazla bahane bulup sohbet açmaya çalışıyor, zenginmişim gibi bir his veriyor ama ben düşürürüm diye korkuyorum o ayrı 😅

kendi fikrim olarak telefon Android olmalı, tablet Apple olmalı.
Yo fanlık yapıyorsunuz demedim zaten. Öyle anlamayın. Aslında firma size o prestijli hissetme duygusunu satıyor. Yoksa sizin de örnek verdiğiniz gibi bazı android telefonlar iphonelardan çok daha işlevsel. Haliyle ilgi görmek insana hoş bir duygu katıyor. Ben özellik açısından değerlendirme görünce android telefonların kolay modifiye edilebildiğini anlattım. Poco X3 evet güzel bir telefondu. Kısa bir süre kullandım ama örneğin bus simulator ultimate oyununu bir türlü en üst grafiklerde açamamıştım. Ama genel olarak iyidi.
Ticari açıdan iphone evet doğru bir karar. Zarar minimum seviyede oluyor. TL bazında bakarsanız kar bile ediyorsunuz satmaya kalktığınızda.

Geri
Yukarı