Ankastre kutusundan eve kablo çekilirse gecikme düşer mi?

Jackersx

Hectopat
Daha fazla  
İnternette çok fazla kopma sorunu yaşıyorum. Onlarca arıza talebi oluşturmuşumdur, ama bir türlü çözüm bulunamadı. Bulunduğu zamanda 1,2 ay içerisinde arıza tekrarlıyor kendini. Ankastre kutusundan eve CAT5 kablo çekeceğim. Ping düşüşü vs. olur mu? Yani yeni kablo çektirince değişkenlik gösterecek şeyler ne olur? Önerileriniz varsa yazabilirsiniz.

Ping düşmez. Ping sizin sağlayıcınızla alakalıdır.

İç tesisat durumunu bilmeden net bir şey söylemek yanlış olur. İç tesisatınızda problem varsa kopma sorunlarınız gider SNR değeriniz artar. Fakat iç tesisatta değilse problem neredeyse hiçbir şey değişmez.

Ölçmek lazım.

Ping düşmez. Ping sizin sağlayıcınızla alakalıdır.

İç tesisat durumunu bilmeden net bir şey söylemek yanlış olur. İç tesisatınızda problem varsa kopma sorunlarınız gider SNR değeriniz artar. Fakat iç tesisatta değilse problem neredeyse hiçbir şey değişmez.

Ölçmek lazım.
Eve gelen TurkTelekom ekipleri ölçtüler hocam değerler mükemmel çıkıyor. Yani kopma olması imkansıza yakın dediler. En sonda dün gelmişlerdi ve üç beş bir şey yaptılar düzelmişti ve bugün kalktığımda internete giremediğimi fark ettim.. Tekrar kopma yaşarsan Cat5 kablo çekeriz demişti. Kablolar çok eski yalnız 25 yıllık falan. Evime gelen telefon hattı kablosu ve ek aracı ile modeme kablo bağlanıyor, o eki söktü bir cihaz bağladı kabloya ölçtü falan değerlerin çok iyi böyle yapmaması lazım muhtemelen kablonun bir yerinde sorun var dedi.

Eve gelen Türk Telekom ekipleri ölçtüler hocam değerler mükemmel çıkıyor. Yani kopma olması imkansıza yakın dediler. En sonda dün gelmişlerdi ve üç beş bir şey yaptılar düzelmişti ve bugün kalktığımda internete giremediğimi fark ettim. Tekrar kopma yaşarsan CAT5 kablo çekeriz demişti. Kablolar çok eski yalnız 25 yıllık falan. Evime gelen telefon hattı kablosu ve ek aracı ile modeme kablo bağlanıyor, o eki söktü bir cihaz bağladı kabloya ölçtü falan değerlerin çok iyi böyle yapmaması lazım muhtemelen kablonun bir yerinde sorun var dedi.

Anladığım kadarıyla ankastreden Telekom kablosuna cihaz bağlayıp ölçüm yaptı. Modem arayüzünden DSL bilgilerini bizimle paylaşır mısın durum nedir bakalım.

Öncelikle ping sorununuz varsa ve kablo kaynaklıysa çözülebilir. Onun haricinde kısmen sağlayıcı, büyük ölçüde konumunuza bağlıdır

Ankastre ölçümleri çok iyi ama evde sürekli sorun çıkıyorsa sizin dediğiniz gibi 25 yıllık kablo kaynaklı olabilir.

Kablo çektirecekseniz eğer CAT6 kablo tercih edin bence. CAT5 kablodan daha iyi bir iletkendir ve uzun süreli sorunsuz kullanabilirsiniz.

Ayrıca modemden hat değerlerinizi atabilir misiniz? İnceleyelim bir.

1690734969420.png

Normalde hocam bu hatla sorun yaşamamalısınız ama kablo eskiymiş. Dediğim şekilde CAT6 ile yenilenirse çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.
Normalde değerler daha yüksek hocam şu anda sıkıntılı olduğu için yarı yarıya düşmüş. Servisteki kişi CAT5 önerdi ama CAT6 Kablo'nun daha iyi korumalı olduğunu öğrendim hangisini alsam bilemedim.

Cat6 ile 4+4 paralel bağlantı mı yapmak istiyorsun.
Ben yapmayacağım hocam. Servis gelip yapacak ben kabloyu tedarik etmem lazım sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı