Araba almak için 3 sene içinde 45 bin lira nasıl biriktirebilirim ?

Omersa90

Hectopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar şu an 17 yaşındayım, araba almak istiyorum. Biliyorum daha erken ama şimdiden planlarımı yapmak ve birikime başlamak istiyorum. Almayı düşündüğüm arabanın fiyatı 65 bin lira, 20 bin lirasını babam verecek. Yazın asgari ücret ile 5 ay yakın çalışırım ikizim de var o da çalışacak yani kazanacağımız para iki katı olacak ayrıca babamdan da harçlık alırım, 3 senede 45 bin lira biriktirebilir miyim ? Düşüncelerinizi yazar mısınız ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Heves etmişsin araba almak için ama, 3 sene boyunca bu hevesin sönüp gidecektir.
3 sene boyunca, maaşına hiç dokunmadan biriktirmek, ütopya gibi geliyor bana. Daha işe girmeden böyle planlar yapma bence :)
Yanılıyorsun bence, heves değil araba almanın hevesi mi olurmuş canım :)

Asgari ücretle çalışıp 3 sene içinde 45 bin lira biriktirmek çok kolay bir iş değil. Biriktirebildiğiniz kadar biriktirin kalanını banka kredisi ile veya babanızın ekstra desteği ile tamamlayıp alabilirsiniz ancak 3 sene içinde pek çok kez fikir değiştireceksiniz zaten.

Asgari ücret 1300 lira olacak zaten ve biz 2 kişi çalışacağız yani aylık 2600 lira kazanç elde edeceğiz. 5 ay asgari ücret ile çalışırsak 13 bin lira elde etmiş oluyoruz. Bu sadece 1 sene için geçerli diğer sene de 13 bin lira kazanırsak 26 bin lira oluyor. Okul varken de yarı zamanlı işte çalışırız. :) Hayırlısı olsun.

3 sene boyunca kim bilir ne harcamalar çıkacak karşınıza. Yaşınız çok genç her şey zamanı geldiğinde güzel. Tavsiyem eğitimine odaklanıp güzel okullarda okuman. Sonrası iplik söküğü gibi gelecektir zaten.

Asgari ücret 1300 lira olacak zaten ve biz 2 kişi çalışacağız yani aylık 2600 lira kazanç elde edeceğiz. 5 ay asgari ücret ile çalışırsak 13 bin lira elde etmiş oluyoruz. Bu sadece 1 sene için geçerli diğer sene de 13 bin lira kazanırsak 26 bin lira oluyor. Okul varken de yarı zamanlı işte çalışırız. :) Hayırlısı olsun.
Neden 65 bin tl lik bir araba alıyorsunuz ? Onun yarı fiyatına bile çok güzel arabalar alınabilir (2.el). Araba dediğimiz araç ayağımızı yerden kesmek içindir. Hava atmak için değil. Senin alacağın araba lüks sınıfına giriyor. Arabanın yıllık vergisi, muaynesi, sigortası, benzini ... Bir ton harcaması var. Diyeceğim o ki, o kadar pahallı bir arabaya gerek yok. Para için bu kadar plan stres yapmanında bir anlamı yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı