Rehber Arch Linux kurulum sonrasında yapılacaklar

Merhaba sevgili Technopat Sosyal üyeleri. <3

Sistemin zarar görmesi gibi bir durumda format atıp Arch Linux kurduktan sonra yapmam gereken şeyleri otomatikleştirmek için basit bir script hazırladım.
GitHub'a ekledim. Bu linkten ulaşabilirsiniz:

Sh dosyası tamamen Türkçe olarak Technopat Sosyal kullanıcılarının ve benim kullanmam için yazıldı. Eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz şeyleri yazarsanız sevinirim.
Script ile yay, chaotic-AUR, pamac, zram, gerekli Media codecleri, multilib deposu, nano ve fish gibi temel olan ve herkese gerekecek işlemler otomatik olarak sisteme kuruluyor.
Linux'a yeni başlayan arkadaşlar için Arch Linux kurulum sonrası yapılması gerekenlerden de burada bahsedeceğim.

1-AUR yardımcısı kurmak:
AUR, Arch Linux'ta bulunan topluluk deposudur. Aradığınız hemen hemen her uygulamayı bu depoda bulabilirsiniz. Bu depoya herkes ekleme yapabileceğinden dolayı her pakete güvenilmez bu nedenle AUR'dan indirme yaparken dikkatli olmanızı öneririm.
Ben AUR yardımcısı olarak Yay'ı seviyorum. Yay'ı kurmak için:

Kod:
sudo pacman -Sy git --noconfirm
git clone https://aur.archlinux.org/yay-git.git
cd yay-git
makepkg -si

Komutlarını kullanmalıyız. Ardından tıpkı pacman ile dosya indirir gibi yay -S paket_adi şeklinde AUR deposundan paket kurabiliriz.

2-Chaotic-AUR deposunu eklemek:
Chaotic-AUR deposunda, AUR deposundan kurulum yaparken derleme sırasında uzun süre bizi bekletebilecek birçok paket derlenmiş şekilde bize sunuluyor. AUR'a ihtiyaç duyduğunuzda önce aradığınız paket chaotic-AUR'da var mı diye kontrol etmeniz güzel olur.

Kod:
sudo pacman-key --recv-key FBA220DFC880C036 --keyserver keyserver.ubuntu.com
sudo pacman-key --lsign-key FBA220DFC880C036.
sudo pacman -U 'https://cdn-mirror.chaotic.cx/chaotic-aur/chaotic-keyring.pkg.tar.zst' 'https://cdn-mirror.chaotic.cx/chaotic-aur/chaotic-mirrorlist.pkg.tar.zst'

Ardından pacman. Conf dosyasına chaotic-AUR'u eklememiz gerekiyor:
sudo nano /etc/pacman.conf
En alta şu satırları yapıştıralım:

Kod:
[chaotic-aur]
Include = /etc/pacman.d/chaotic-mirrorlist

3-Media codecleri:
Çeşitli medya dosyalarını çalıştırırken hata almamak için bu paketleri kurmalıyız:

gstreamer gst-plugins-good gst-plugins-bad gst-plugins-ugly ffmpeg

4-zram'i etkinleştirme:
Zram, RAM'in performansını artırmak için kullanılan bir çözümdür.
Şu şekilde etkinleştirebilirsiniz:

Kod:
sudo pacman -S zramswap
sudo systemctl enable zramswap.service

5-kullanıcı dizinlerini ayarlamak:
İndirilenler, resimler, belgeler gibi klasörleri oluşturmak için:

Kod:
sudo pacman -S xdg-user-dirs
xdg-user-dirs-update

Script içerisinde birkaç ek özellik daha var. Ekleyebileceğim diğer şeyleri yazarsanız sevinirim. Script içerisinde herhangi bir masaüstü ortamı kurma işlemi bulunmuyor. İşlemler bittikten sonra zevkinize göre masaüstü ortamı kurabilirsiniz.

Umarım işinize yarar. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Önceden swap yeri ayarlanmış bir bölüm için zram gerekli midir?
Zram, swaptan daha hızlı çalışır çünkü swap hdd, ssd kullanır. Zram ise direkt RAM'in içinde dosyaları sıkıştırır. RAM'de sıkıştırarak saklamak sistemi hdd ve ssd'ye göre daha hızlı çalıştırır.

Ya arkadaşım.
Sana nasıl teşekkür etsem bilemiyorum.

Windows 11'ı bırakıp tamamen Linux'e geçmek istiyorum.

1. olarak telefonumu sürekli PC'ye yedeklemek istiyorum. KDE connect bu konuda çok iyi diyorlar ama YouTube'da güzel bir anlatım bulamadım.
2. olarak. macOS sur gibi görsel elde etmek ve sürekli bir doc veya Mac'deki gibi üstte ince bir bar iyi olabilir. Başlangıç olarak GNOME ile başlamak faydalı olur gibi. Hyper'ın futuristik görselliği aşırı cazip olsa bile kısa yolları aklımda tutamayabilirim.
3. olarak... Ben bir oyun bağımlısıyım. Bunu üzülerek söylüyorum. Mobil bir oyunum var. Scrcpy ile telefon u PC'ye aktarıyor olsam bile oyunda çok fazla hesabım 2 tane monitör üm var.
Başlangıç olarak Thinkpad T450 notebookumda her şeyi kullanmak istiyorum.
Eğer mümkün ise bu mobil (android/iso destekli) oyunu performans sorunu olmadan nasıl oynayabilirim? Scrpcpy i sorunsuz yapıyorum ama aynı anda 2 hesabı kontrol edebilmek için OS un kendisinde de açmam lazım. W11 de zaten PC veriyonu olduğu için sorun yaşamıyorum ama.
Rica etsem Linux içerisinde oyunu nasıl performanslı şekilde oynayabileceğimi anlatabilirsen sevinirim.
Bu arada diğer Android de olan program - oyunları da performanslı çalıştırma konusunda da örneklemen güzel olur. (genel APK install)
Desktopum da 1660 Ti var. Zaten NVIDIA driverları sorunsuz yükleniyor ama tecrüben varsa performanslı olarak nasıl kullanılır? Diye ekleme yapabilirsin.
Mikropsoft, WhatsApp uygulamasını artık kendi Store'u haricinde yüklenmesine izin vermiyor. Netde ki paylaşımları yüklediğimde offline olarak açılış yapıyor. Dolayısı ile WhatsApp da ayrı bir sorun.
Yeni bir sorun daha. Netflix webbrowser ile sorunsuz çalışıyor olsa da alternatif önerilere açığım.
Webcamler? Sorunsuz kendi bulup görüntü denemesi yapmış olsam da ses ve görüntü kaydı denemedim.
Evde 5+1 ses sistemim var. Settings pls.
Emeğine yüreğine zamanına sağlık.

Merhaba sevgili Technopat Sosyal üyeleri. <3

1. olarak telefonumu sürekli PC'ye yedeklemek istiyorum. KDE connect bu konuda çok iyi diyorlar ama YouTube'da güzel bir anlatım bulamadım.
Anlatım videosuna gerek yok. Baktığınız zaman zaten kullanımını anlarsınız. Yusuf İpek'in KDE Connect için çektiği bir video da vardı. Ona bakabilirsiniz.
2. olarak. macOS sur gibi görsel elde etmek ve sürekli bir doc veya Mac'deki gibi üstte ince bir bar iyi olabilir. Başlangıç olarak GNOME ile başlamak faydalı olur gibi. Hyper'ın futuristik görselliği aşırı cazip olsa bile kısa yolları aklımda tutamayabilirim.
Windows'tan gelen biri için Gnome ilk başta karmaşık durabilir. Yine de görünüşü çok güzel. Bu arada haberin olsun Gnome ilk açılışta bile boşta yaklaşık 1 GB Ram harcar. Fazla ağır.
3. olarak... Ben bir oyun bağımlısıyım. Bunu üzülerek söylüyorum. Mobil bir oyunum var. Scrcpy ile telefon u PC'ye aktarıyor olsam bile oyunda çok fazla hesabım 2 tane monitör üm var.
Başlangıç olarak Thinkpad T450 notebookumda her şeyi kullanmak istiyorum.
Eğer mümkün ise bu mobil (android/iso destekli) oyunu performans sorunu olmadan nasıl oynayabilirim? Scrpcpy i sorunsuz yapıyorum ama aynı anda 2 hesabı kontrol edebilmek için OS un kendisinde de açmam lazım. W11 de zaten PC veriyonu olduğu için sorun yaşamıyorum ama.
Rica etsem Linux içerisinde oyunu nasıl performanslı şekilde oynayabileceğimi anlatabilirsen sevinirim.
Bu arada diğer Android de olan program - oyunları da performanslı çalıştırma konusunda da örneklemen güzel olur. (genel APK install)
Scrcpy zaten Linux'ta da var. Linux'ta ayrıca direkt apk dosyası kurabilmeniz için bir program da var. Waydroid kurduğunuz zaman Linux'a apk kurabiliyorsunuz ve bilgisayar uygulaması gibi çalıştırabiliyorsunuz.
Desktopum da 1660 Ti var. Zaten NVIDIA driverları sorunsuz yükleniyor ama tecrüben varsa performanslı olarak nasıl kullanılır? Diye ekleme yapabilirsin.
Üzgünüm, sorunsuz yüklenir diyemem. Pop OS ile başlayabilirsin, Nvidia desteğiyle gelen bir dağıtım. Daha performanslı çalışması için Nvidia'nın kapalı kaynak sürücülerini kurmalısınız. Pop OS direkt otomatik olarak kuruyor.
Mikropsoft, WhatsApp uygulamasını artık kendi Store'u haricinde yüklenmesine izin vermiyor. Netde ki paylaşımları yüklediğimde offline olarak açılış yapıyor. Dolayısı ile WhatsApp da ayrı bir sorun.
Bazı dağıtımlarda Whatsapp uygulaması var. Eğer kullanacağınız dağıtımda olmazsa da web app olarak kurarsınız.
Örneğin ben arch linux kullanıyorum ve AUR deposundan Whatsapp kurabilirim. Snap paketi olarak da bulunuyor. Snap tüm Linux dağıtımlarında kullanılabilen, Canonical şirketi tarafından üretilen bir paket yöneticisi.
Webcamler? Sorunsuz kendi bulup görüntü denemesi yapmış olsam da ses ve görüntü kaydı denemedim.
Evde 5+1 ses sistemim var. Settings pls.
Sürücüleri uygun mu değil mi diye bakmak lazım. Modelleri nelerdir?

Merhaba yeniden;

Ses kartım GB X79 UD3 anakartın kendi ob olanı. HWiNFO ile şimdi detay sorguladığımda Realtek ALC899 olarak gösteriyor.
Webcam olarak da Creative Live! Cam Sync v2 aldım (Amazon) yakın zamanda. Malum Windows 10-11 de yeni güncelleştirmeler daha önce kullandıklarımızı bloke etmeye başlıyor. Bu arada Creative webcam i Linux'de denedim görüntü veriyor. Sorun olabilecek konu ise cam in sadece 1 adet USB bağlantısı var ve ses de görüntü de bu USB'den aktarılması gerekiyor. Windows 11 de kendi yazılımı sorunsuz hallediyor ama Linux de tabii ki acemilik bilemiyorum.

Yusuf ıpek'in birçok videosunda isminden ve kullanımından bahsettiği yazılımların settingslerini anlatmıyor maalesef. Evet bende sorunsuz Store'dan yükledim hem telefon uma hem de Arch'a; connect seçeneğinden 2 tarafda bağlantı bulamıyor. Yusuf'un paylaşımları anlatımları çok güzel olsa bile bir kısım çalışmayı install/settings kısımlarını Pass geçiyor.
Waydroid kurulumu anlatımı olsa bile kendisinin pcsinde yayında bile çok kasdığı belli. Kendisi de bunu söylüyor. Performans lazım bana oyun amaçlı.
Ben mobil oyunum haricinde de yıllardır portable bir şekilde Age of Empires 1-2 oynayan biriyim. Bazı siteleri takip edip yeni mapler alarak yeni haritalarda da oynarım. AOE'ın mod paklerini bir türlü anlayamadm. AOE'ın playonlinux vb için sorunsuz çalışma imkanı vs varsa güzel olurdu.

RAM olarak çok sorun etmiyorum 2*8GB DDR3 var. Disk olarak SSD kullanıyorum zaten. Şu an 1660 Ti olsa da daha önceki 780 Ti idi ve dolab da boş boş duruyor 😁

Ben sürekli yeni çıkan Linux'leri sanal da deniyorum. Sanallaştırma olarak da VMware'i tercih ediyorum ki esx ve esxisini de kullanmış biri olarak oldukça severim kendilerini. 3-5 ay önce NB umdaki Win 8.1'i VMware'e sanallaştırdım. Çok nadir kullandığım bir yazılımın lisansından dolayı.

Pop!_OS veya Debian dağıtım kullanmayı pek düşünmüyorum. Arch da yürümeyi tercih ediyorum. 2 gün önce arcolinux ü yükledim. Erik gerçekten harika bir çalışma yapıyor olsa da base bir yapıda kurulum yapıp adım adım kişiselleştirmek istiyorum. GNOME'un kendi pluginleri çok hoş olması; Xfce4'ün sade görüntüsünün cazibesi; compiz in animasyonları; conkynin 😇

Scrcpynin geçen GUI versiyonunu gördüm - kurdum; Wi-Fi ile bağlantı ayarını bulamadığım için USB ile bağlandım; bir hata ile ekran push izini aktifleştirdim. Şimdi telefon da oyun oynarken bile bir 6mm kadar açık mavi renkte parmak temas izi çıkıyor. İlk stable kurulumda yeniden GUI'yi kurup deaktif etmeye çalışacağım.

Arch'ın kurulum scriptlerindeki ekran kartı seçeneği ile birlikte geliyor ve ben NVIDIA için kurulum yapmadan kurduğunu görüyorum ama oyun performansı için bu yeterli olmuyor mu? Hatta 2 monitörüm olduğunda NVIDIA server kısmından monitörlerin sağ sol ve primary seçeneklerini GUI olarak da sorunsuz yapıyorum. Windows da oyun performansı için driver ı yüklemek yeterli iken Linux de aynı yeterlilik olmuyor mu?

Arch da kendime çevremdekilere yeterli olmak istiyorum. İlk planda desktop amaçlı günlük her türlü ihtiyaca yeterli olması - her türlü çevre birimleri ile ki buna telefon yedekleme de dahil kendi farmımı kurabilmek modifiye edebilmek istiyorum. Sonraki adımım disk Update - disaster recovery - migration (no file Lost).
Yazmayı unutmuşum. Ben Windows tüm browserları 1'den fazla farklı versiyonlarını portable olarak kullanıyorum. Aslında birçok programı portable olarak kullanıyorum. Buna ekran yakalama olsun notepad++; Office; CCleaner gibi çok sık kullandığım tüm programların portable şeklinde kullanıyorum. XAMPP'ın bile portable serisini kullanıyorum. Örnek olması için Firefox'un V85esr si de var V105 olanı da portable olarak çalıştırdığım gibi Opera da aynı Chrome da portable olarak kullanıyorum. YouTube'da Linux de Firefox portable kullanıma ait bir video ya denk gelmedim. Veya diğer yazılımlar için de. Linux de 4 farklı dektop kullanıp bu portable yazılımları farklı ekranlara dağıtarak çalışma hayalim var. Şimdi hepsi özel bir startup menüde listeler halinde yığılı duruyor.

Bu konularda özelden yardımcı olamk eğitmek istersen hayır demem 😇 öğrencin olmak isterim.

Selam - saygı ve de teşekkürlerim ile.

Son düzenleme:
Waydroid kurulumu anlatımı olsa bile kendisinin pcsinde yayında bile çok kasdığı belli. Kendisi de bunu söylüyor. Performans lazım bana oyun amaçlı.
Waydroid zaten emülatörlerden daha performanslı. Waydroid kullanmak wayland gerektiriyor ve Yusuf İpek Nvidia kullandığı için waylandde donmalar yaşıyor.
şimdi detay sorguladığımda Realtek ALC899 olarak gösteriyor.
Kapalı kaynaklı sürücüler gerektirir. Örnek link veremiyorum çünkü sanırım forumda yabancı rehber linki vermek yasak diye görmüştüm. Ben de çok bilgili değilim çünkü hiç kapalı kaynak sürücüye ihtiyaç duymadım Linux'ta.

Webcam hakkında bilgim yok, sizin internette araştırmanız gerekecektir.

connect seçeneğinden 2 tarafda bağlantı bulamıyor.
Bilgisayarın da telefonun da aynı internete bağlı olması gerekiyor. O zaman eşleştirebilirsiniz.
Pop!_OS veya Debian dağıtım kullanmayı pek düşünmüyorum. Arch da yürümeyi tercih ediyorum. 2 gün önce arcolinux ü yükledim. Erik gerçekten harika bir çalışma yapıyor olsa da base bir yapıda kurulum yapıp adım adım kişiselleştirmek istiyorum. GNOME'un kendi pluginleri çok hoş olması; Xfce4'ün sade görüntüsünün cazibesi; compiz in animasyonları; conkynin 😇
Mate+Compiz çok hoş oluyor. Xfce varsayılan görünüşünü sevmiyorum ancak özelleştirince cidden güzel. Benim için tek sorun Plank'ı uygulama olarak menüde göstermesi. Yine de buna dayanıyorum. Şu an kullandığım Xfce görünümüm:
tema.png

Arch'ın kurulum scriptlerindeki ekran kartı seçeneği ile birlikte geliyor ve ben NVIDIA için kurulum yapmadan kurduğunu görüyorum ama oyun performansı için bu yeterli olmuyor mu? Hatta 2 monitörüm olduğunda NVIDIA server kısmından monitörlerin sağ sol ve primary seçeneklerini GUI olarak da sorunsuz yapıyorum. Windows da oyun performansı için driver ı yüklemek yeterli iken Linux de aynı yeterlilik olmuyor mu?
Sizin için yeterli. Çok eski olan ve desteği kesilen ekran kartlarında uğraş gerektiriyor. Archinstall ile kurarken sizin kartınızı algılayıp düzgünce ekran kartı sürücüsünü kurar. Linux'ta da sürücü kurmak yeterli bu arada. Yalnızca Wayland gibi yenilikçi teknolojiler hâlâ Nvidia tarafından desteklenmiyor. Bu nedenle sürücü düzgün çalışsa bile Wayland'de donmalar yaşarsınız. X11 kullanmaya özen göstermeniz yeterli.

Portable kısmına bir şey diyemeyeceğim. Her zaman native uygulamalar kullandım.

Emeğine sağlık.
İlk konuda paylaştığınız GitHub linki çalışmıyor.

Acemi için;
İlk kurulumda swap kullanmaya gerek var mı veya genel olarak RAM'lerin +8 GB olduğu bir yapıda swap a gerek var mı? (OS install diskim genelde SSD çünkü)

Buradaki ve birçok YouTube paylaşımında oyun oynayanlar için zen kernel ın kurulması öneriliyor. Kurulum aşamasında sadece zen mi seçilmeli veya Linux + zen seçilip zen in default olması nasıl sağlanır?

Bir desktop kurulumu için (ev veya ofis çalışanı açısından) OS install diskini tek Partition olarak kurmak mantıklı - kullanışlı olur mu?

Klasik GUI install scriptler yerine; Arch'ı minimal ve swapsız tek part (ext4 veya brtfs hangisini önerirsen) kurdukdan sonra kendim parçalanmış halde sciptler hazırlamak (ki senin script temel basamak olabilir) isterim... Bu konuda parçalı script örnekleri paylaşabilir misin?

Minimal & base install - open Source VGA install - AMD VGA install - NVIDIA VGA install - Audio install - BT install - mirror list install - AUR-yay-flat... - GNOME /xfce4/kde - boot-login... İnstall vs şeylinde GUI'deki yerine öğrenmek amaçlı hepsini tek tek komut satırından install edip ilk reboot da hazır sistem şeklinde bir çalışma yapabilmek amaçlı nasıl bir yardımın olabilir?

Emeğine yüreğine sabrına sağlık.
Emeklililili-lik çok zoooorrrr 😁

İlk konuda paylaştığınız GitHub linki çalışmıyor.

Dosyada bazı sorunlar vardı ben de kaldırdım. Haftaya YKS'ye gireceğim. Sonrasında baştan script hazırlayacağım. Eğer yaparsam haber veririm hocam.

İlk kurulumda swap kullanmaya gerek var mı veya genel olarak RAM'lerin +8 GB olduğu bir yapıda swap a gerek var mı? (OS install diskim genelde SSD çünkü)

Kullandığınız programlara ve oynadığınız oyunlara bağlı. Swap alanı yine de tutulmalı. Swap'ın amacı bilgisayarınız çökecek duruma geldiğinde RAM'i hafifletmek. Bu nedenle 1 GB de olsa swap alanı oluşturun.
Swap kullanımını azaltarak ağırlığı RAM'e verebilirsiniz ve böylece sistemi hızlandırırsınız. Şurada bunun nasıl ayarlanacağını anlatmıştım:

Buradaki ve birçok YouTube paylaşımında oyun oynayanlar için zen kernel ın kurulması öneriliyor. Kurulum aşamasında sadece zen mi seçilmeli veya Linux + zen seçilip zen in default olması nasıl sağlanır?

Açıkçası oluşan fark neredeyse hissedilmiyor bile. Ben direkt zen kernel öneririm. Hem zen kernel hem başka kernel kurarsanız GRUB-customizer uygulamasını indirip GRUB'da hangisinin otomatik açılacağını seçebilirsiniz.

Bir desktop kurulumu için (ev veya ofis çalışanı açısından) OS install diskini tek Partition olarak kurmak mantıklı - kullanışlı olur mu?

Kullanıcı için hiçbir şey değiştirmez. İki türlü de aynı seviyede kullanışlıkta bence.

Klasik GUI install scriptler yerine; Arch'ı minimal ve swapsız tek part (ext4 veya brtfs hangisini önerirsen) kurdukdan sonra kendim parçalanmış halde sciptler hazırlamak (ki senin script temel basamak olabilir) isterim... Bu konuda parçalı script örnekleri paylaşabilir misin?

Scriptleri genelde bash kullanarak hazırlıyoruz. Bu da zaten terminalde kullandığınız komutların aynısı. Script dosyasının içine terminalde kullanmanız gereken tüm komutları kendiniz yazıp scripti çalıştırırsanız komutlar sırasıyla çalışır, siz de o sırada çayınızı kahvenizi içersiniz. Değişken mantığı da var. Mesela script içerisinde AUR yardımcısı olarak yay ve paru sunuyorum. Kullanıcıdan ikisinden birini seçtirecek şekilde choice komutu ile kullanıcı girdisini okumayı sağlıyorum. Kullanıcının isteğini de script içerisinde $aur_yardim gibi bir değişken olarak belirliyorum. AUR yardımcısı kurma komutlarına da yay veya paru yazmak yerine $aur_yardim olarak yazıyorum. Bu şekilde de scripti kullanan kişi aur_yardim değişkenini ne seçtiyse ona göre yay veya paru kuruluyor. Böyle anlatmak zor duruyor ancak birazcık bile Linux terminali ile aranız iyiyse ve temel yazılım bilginiz varsa bash script hazırlamak çok basit.
Hoşuma giden bir script:

Minimal & base install - open Source VGA install - AMD VGA install - NVIDIA VGA install - Audio install - BT install - mirror list install - AUR-yay-flat... - GNOME /xfce4/kde - boot-login... İnstall vs şeylinde GUI'deki yerine öğrenmek amaçlı hepsini tek tek komut satırından install edip ilk reboot da hazır sistem şeklinde bir çalışma yapabilmek amaçlı nasıl bir yardımın olabilir?

Arch Linux wiki bahsettiğiniz tüm konularda çok fazla bilgi sunuyor. İster kurulum adımları ister sürücüler ister programlar hemen hemen her konuda bilgilendirme var. Burada böyle büyük bir wiki varken kullanmamak ayıp olur.

Emeğine yüreğine sabrına sağlık.

Rica ederim hocam.

Son düzenleme:
Bash ı 2 defa (9-10 yıl oldu sanırım) kullandım. Birincisi John'a dic dosyaları tek tek göstermek gerekiyordu, gece açık bıraktım PC'yi sıra ile hashları dic-ler ile tek tek bruteforce yaptırdım. 😆 ama chmod +X i öğrenmem dabiki 3 saat sürdü. Acemilik.

Diğeri de 3 gün önce scrcpy için kullandım. Modem de telefon ve pclerin Mac'lerine IP'yi sabitledim. Dolayısı ile de onu devre dışı bırakmış oldum ev açısından.
NB'a base Arch ISO'dan şimdi Xfce4 yükledim. Neofetch ile baktığımda kernel zen gözüküyor. i5-5200 CPU ile 8RAM - 5500 Intel GPU. Swapsız ve brtfs olarak install ettim. Diğer konudaki kodunu not ettim de henüz denemedim, sıra gelmedi ona.
Sıra ile senin ilk kurulum sonrası gerekli adımları yapacağım. Swap a sonra bakarım.
Neofetch için ani-GIF eklemek isterim. Netde onu arıyorum buradaki konulara da baktım. Mükemmel çalışmalar yapılmış. Ama kendim modifiye yoluna bakacağım. Ani GIF bir avatarım var çünkü 😎

Buna boot background - login vs de dahil.
Hyperland in futuristik yapısına hayran kaldım.compiz ve conky ile sorun çıkarabilir mi?
Linkteki slight background kısmını düşünmüyor değilim ama elimde çok güzel aşkıma ait FHD JPG'ler var. Dabiki biricik ve platonik aşkım İstanbul.
Biraz futuristik görünüm biraz daha fazla performanslı icon theme yapısı kurgusundayım. Önce notebook da dabiki. Sonra desktop da.
Oyun performans aşamalarına sonra geleceğim. Yusuf'un oyun için bahsettiği sitelere de bakacağım.
Yabancı bir YouTuber'ın Arch ilk kurulum sonrası videosunu görmüştüm. Firewall u filan aktif etmeyi anlatıyordu. Ona da bakacağım. Notlarım arasında. Recovery - rollback - downgrade de sırada öğrenmeyi bekleyen işlerim içinde. Paylaşım yoksa yapabilirsen vaktin oldukça bana zaman kazandırmış olursunuz. Yoksa sayısız site gezip, video seyredeceğim :)

Bu arada dekstop-NB ve telefon 3 lüsü arasında secure RDP ne önerirsin? Konu var mı mı bu konuda forumda henüz bakmadım. LAN da kullanacağım RDP'yi. Mac Trust iyi olabilir ama NB ile dışarı çıktığımda fakemac kullanmayı da düşünüyorum. Olabildiğince de (internet bağlantım Telekom da ) anonym olarak gezmek istiyorum net de. Bu aşamalara da sıra gelecek. Hiçbir yasssaaaakkkkk a takılmadan netde (olabildiğince) secure/anonym olarak dolaşmak istiyorum.

Wiki-ler gerçekten çok güzel. Hazır script olan varsa alıp modifiye etmek kolay geliyor. Yaş ilerledikçe uzun şeyleri okumak denemek... Sabır çok zor. Göz - dikkat bir süre sonra kayboluyor. Gençliğinizin kıymetini bilin. Sonra diz ağrısından, dizlerinizi dövemezsiniz 😁

Evde, 3 cihazım arasında aktif güvenli ilişki kurmak istiyorum.
Her şey sıra ile adım adım.

Aktif bir Linux grubu görmek gerçekten çok güzelmiş.

Son düzenleme:
base Arch ISO'dan
Bende Arch çöktü ve güncel ISO'da keyring güncellerken sorun aldım bu nedenle kurulum yaparken gerekli paketleri kuramıyorum🫤. Sıradaki ISO çıkana kadar veya üşenmezsem bir önceki ISO'yu bulup indirene kadar Endeavour OS'dayım geçici olarak.
Neofetch için ani-GIF eklemek isterim. Netde onu arıyorum buradaki konulara da baktım. Mükemmel çalışmalar yapılmış. Ama kendim modifiye yoluna bakacağım. Ani GIF bir avatarım var çünkü 😎
Sırf png ile neofetch kullanmak için Kitty terminal kullanıyorum. Herhangibir ek paket kurmaya gerek kalmadan foto gösterilebiliniyor. Gif hakkında bilgim yok.
Hyperland in futuristik yapısına hayran kaldım.compiz ve conky ile sorun çıkarabilir mi?
Conky ile sorun çıkarmaz da compiz ile çalıştıramazsınız.
Recovery - rollback - downgrade de sırada öğrenmeyi bekleyen işlerim içinde. Paylaşım yoksa yapabilirsen vaktin oldukça bana zaman kazandırmış olursunuz. Yoksa sayısız site gezip, video seyredeceğim :)
İlk iki işlemi btrfs kurduğunuz için zaten kolayca yapabilirsiniz. Timeshift öneririm yedekleme uygulaması olarak. Basittir ve Türkçe desteklidir. Bu arada benim downgrade için basit bir rehberim var.

Bu arada dekstop-NB ve telefon 3 lüsü arasında secure RDP ne önerirsin? Konu var mı mı bu konuda forumda henüz bakmadım. LAN da kullanacağım RDP'yi. Mac Trust iyi olabilir ama NB ile dışarı çıktığımda fakemac kullanmayı da düşünüyorum. Olabildiğince de (internet bağlantım Telekom da ) anonym olarak gezmek istiyorum net de. Bu aşamalara da sıra gelecek. Hiçbir yasssaaaakkkkk a takılmadan netde (olabildiğince) secure/anonym olarak dolaşmak istiyorum.
Bilmiyorum.🫤Bana da lazım. Bulursanız haber vermeniz sevindirir.
Wiki-ler gerçekten çok güzel. Hazır script olan varsa alıp modifiye etmek kolay geliyor. Yaş ilerledikçe uzun şeyleri okumak denemek... Sabır çok zor. Göz - dikkat bir süre sonra kayboluyor. Gençliğinizin kıymetini bilin. Sonra diz ağrısından, dizlerinizi dövemezsiniz 😁
Daha 19 yaşındayım ama ben de çok üşeniyorum hocam.😀Bir akrabam "Gençliğinin kıymetini bil." konulu uzun uzun konuşmalar yapıyor. Neyse ki söylediği her şeyi zaten biliyor olduğum olgunluktayım. Tek korkutucu gelen zamanın çok hızlı geçmesi. Hayatıma hiçbir şeyi sığdıramayacakmışım gibi geliyor. 19 yaşındayım ve 14 yaş hâlim sanki dün gibi. Gün gelip 50-60 olduğumda da böyle hissedeceğimi çok iyi biliyorum. "Sanki 20'li yaşlarım dün gibi geliyor." diyeceğimden eminim. Bu nedenle her şeyi bu kısa süreye sığdıramamaktan korkuyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı