Arduino ile FFB'li direksiyon seti yapımı

06 Fil Necati

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5500u
Kullandığım malzemeler;
  • Arduino Leonardo.
  • Bts7960b 40a motor sürücü.
  • 600ppr encoder.
  • GT2 20diş -60diş kasnak +200mm kayış.
  • DC motor.
  • Güç kaynağı.
  • KP08 yataklı rulman ve 8mm mil.
  • Pedal ve vites bağlantıları için 9 pin lehim tip dişi erkek konnektör ve kapak.
  • Bağlantı için kablolar.
  • 1klık direnç( bazı encoderler A ve B çıkışlarına 1klık direnç ile 5V vermeden çalışmıyor bunun için gerekli)
  • Direksiyon simidi.
  • Kasası için sigma profil, çıta vs tamamen bütçenize bağlı.
Maliyeti yaklaşık 1100TL oldu, 1 ayda toplayıp birleştirdim. Bazı sorunlarda tüm parçaları iade edecek düzeye gelsemde bitti :D
Kasasını en uygun yollu olduğunu düşündüğüm için 2*2'lik çıtadan yaptım. Encoderi AliExpress'den aldım. BTS7960 motor sürücüsünü 40a kullanmanızı öneririm. Kasnak olarak GT2 tercih ettim diş atlama yaptığı için önerilmiyordu, ben diş atlama sorunuyla karşılaşmadım. Motor ve güç kaynağı olarak elimde bulunduğu için Canon FP38 motorunu ve 200W'lık PSU(12v 15a verebiliyor) kullandım. Motorun gücü ETS 2 için yeterli. İleride RS775 veya benzeri bir motora geçmeyi düşünüyorum.

Masaya sabitlemek içinde DFGT masaya sabitleme aparatını masama uygun bir hale getirip 3D yazıcıdan bastırdım.

Program olarak emclite kullandım, wheel Config ile FFB çalıştıramadım. Emc Lite buton bağlantısı biraz karışık geldiği için h-vitesimi daha aktif edemedim boş bir zamanımda halledeceğim.
Sormak istediğiniz bir soru var ise sorabilirsiniz bildiğim kadarıyla yardımcı olurum.
Emc Lite bağlantı şeması;

Wiring Diagram.jpg

WhatsApp Image 2023-02-27 at 15.40.02.jpeg

WhatsApp Image 2023-02-27 at 15.30.52.jpeg

Eline sağlık dostum seri üretime ne zaman geçer :D

Teşekkürler. O kadar sabırlı olacağımı sanmıyorum :D bazı noktalarda insanı çıldırtıyor.

Teşekkürler.

Motor uzun süreli kullanımda ısınmıyor mu? Bunu denediniz mi veya nasıl bir önlem aldınız?

Güçlü bir motor olmadığı için aşırı ısınma olmuyor. ETS 2 ProMods'da madene inerken(zemin toprak ve engebeli olduğu için test etmeye en uygun yerin orası olduğunu düşündüm) 3saate yakın FFB ayarları yüksekde olarak kullandım ısınma olmuştu ama zarar verecek bir ısınma değildi. RS 775 gibi bir motora geçtiğim zaman fan koymayı düşünüyorum.

Yakın bir zamanda ben de yapmayı düşünüyorum. Pedal seti için kullandığınız yayların görüntülerini ve linklerini paylaşır mısınız? Daha ayrıntılı fotoğraflar ve mümkünse video da gelirse çok güzel olur. Elinize sağlık.

Yakın bir zamanda ben de yapmayı düşünüyorum. Pedal seti için kullandığınız yayların görüntülerini ve linklerini paylaşır mısınız? Daha ayrıntılı fotoğraflar ve mümkünse video da gelirse çok güzel olur. Elinize sağlık.

Pedalları geçen yaz dolap üzerinden hazır aldım hocam ne yayı olduklarını bilmiyorum. Sanayide yapılmış yayda olabilir.

1024 PPR Encoder bu linkteki ürünü almayı düşünüyorum ben de. 1024 ppr tavsiye eder misiniz ve aldığınız ürün aynı mı?

Muhtemelen aynı üründür yâni hepsini ayrı fabrika üretmiyordur. Set için 400ppr üstü öneriliyor. Ben 600ppr tercih ettim, 1024 kullanabilirsiniz uygulamadan ayarlanıyor zaten. Benim aldığım ürün buydu: 8.42AU $ 25% OFF|Photoelectric Incremental Rotary Encoder 38S6G5 B G24N 50/100/200/360/400/500/600PPR AB 2 Phase DC5 24V NPN Optical Encoder| | - AliExpress. Encoderi kayış ile bağlamayacaksan esnek kaplin de almanı öneririm.
-----------------------------------------------------
Son hali bu şekilde. Kabloları toplayıp Logitech G27 simidi ve kayışa gerdirme rulmanı taktım. Siyah kapağın üstünede kırımızı r logosu yapıştıracağım.
IMG_20230312_173406.jpg

IMG_20230312_173450.jpg

IMG_20230312_173629.jpg

Son düzenleme:
Muhtemelen aynı üründür yâni hepsini ayrı fabrika üretmiyordur. Set için 400ppr üstü öneriliyor. Ben 600ppr tercih ettim, 1024 kullanabilirsiniz uygulamadan ayarlanıyor zaten. Benim aldığım ürün buydu: 8.42AU $ 25% OFF|Photoelectric Incremental Rotary Encoder 38S6G5 B G24N 50/100/200/360/400/500/600PPR AB 2 Phase DC5 24V NPN Optical Encoder| | - AliExpress. Encoderi kayış ile bağlamayacaksan esnek kaplin de almanı öneririm.
-----------------------------------------------------
Son hali bu şekilde. Kabloları toplayıp Logitech G27 simidi ve kayışa gerdirme rulmanı taktım. Siyah kapağın üstünede kırımızı r logosu yapıştıracağım.
Vites yapımını tamamladım ben de. Birkaç güne pedal ve sonrasında da direksiyon yapımına başlayacağım. GT2 kayışta atlama yaşadınız mı acaba?

Geri
Yukarı