Arduino Mega ile SG90-MG90 servo bağlantısı

Kofteayran

Hectopat
Herkese selam.

Mezuniyet projem için bir devrem var. Devrede olan malzemeler şunlar; Arduino mega, 12 adet SG90 (bazılarını MG90 ile değiştirdim.), 1 adet 2S 7, 4volt 450mAh 25C lipo pil(dolu hali 8, 4volt).

Servoların hepsini breadboarda bağlayıp Arduino megaya bağlıyorum ve servoları yukarıda bahsetmiş olduğum pil ile besliyorum ama ne kadar uğraşsamda birkaç sıkıntıyla karışalışıyorum. Şöyle ki ne zaman projenin başına geçsem en az 1 servo motorum bozuluyor ve elimde kalıyor veya servoların hepsini aynı anda taktığımda saçma sapan hareket etmeye başlıyorlar mesela açı verdiğim servo hareket etmeden önce açı vermemiş olduğum başka servo hareket ediyor veya örnek olarak 90 derece de bulunan bir servoya 180 derece verdiğimde 90'dan 180'e gitmek yerine önce 0 oluyor sonra 180'e gidiyor.

aklıma bu soruna neden olabileceğini düşündüğüm şeyler gelmiyor değil, mesela akım yetmiyor olabilir mi dedim ama daha sonradan anladım ki bende ki pil anlık olarak 11,25 amper verebiliyor ve servoların adet başına kullandığı akım maksimum 400-500ma yani akımı fazlasıyla karşlılıyorum.

Elimdeki servolar bozuk olabilir diye düşündüm gittim servoları değiştirdim, başka bir firmadan MG90s modelini aldım. SG90 model servolara göre daha verimli çalışsalarda bugün MG90 servoyu kullanırken servo bir anda takıla takıla hareket etmeye başladı mesela 90 dereceden 180 dereceye aldığımda sanki önce bir 145 olup bekliyor da sonra 180 oluyor.

Bir de servoları 180 veya 0 dereceye aldığımda yani ulaşabileceklerini son konumlara yaklaştırdığımda(175 veya 15 gibi) servolar ses çıkarmaya başlıyor(MG90s servolarda böyle bir sorun yaşamadım)

Aklıma bir de voltaj geliyor aslında çünkü 4,8 volt ile 6 volt arasında çalışması gereken servoları ben pilin tam dolmuş haliyle 8,4 voltta çalıştırıyorum. Bu yüzden DC-DC buck converter alacağım bunun dışında aklıma bir şey gelmiyor. Bu yüzden sizlerin de fikrini almak istedim konu hakkında fikri olanlar yardımcı olabilir mi acaba?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı