Arduino Uno ile sensörlü çöp kovası projesinde kodlar yanlış çalışıyor

u_mehmet

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba.

Arduino Uno ile "sensörlü çöp kovası" projesini yapmaya çalışıyorum. Şöyle bir sorunla karşılaştım:
Projenin devresini doğru bağlamama ve kodları da doğru girmeme rağmen Arduino IDE'nin seri monitörü mesafe sensörünün verilerini alakasız veriyor. Bu arada da servo motor kafasına göre çalışıyor. Bir süre sonra seri monitör mesafe sensörünün verilerini doğru vermeye başlıyor. Fakat bu sefer de kodda mesafe sensöründen istediğim şartlı ifadeyi yerine getirdiğimde (yani elimi sensöre yaklaştırıp motorun çalışmasını beklediğimde) motor çalışmıyor.

Bilgisayarımda sorun vardır deyip farklı bir bilgisayar kullandım. Sorun devam ediyor.

Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Devrede kullandığım malzemeler: Arduino Uno -- HC-SR04 mesafe sensörü -- SG90 RC mini (9gr) servo motor -- breadboard -- jumper kablolar.

Not: Devredeki tüm malzemeleri çeşitli bazı projelerde kullandım. Her biri sorunsuz çalışıyor. Fakat bu devrede ve kodda uyum sağlanmıyor. 1. görsel kodların görseli. 2.'si ise seri monitörün verileri.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    97,9 KB · Görüntüleme: 16
  • 2.png
    2.png
    75,3 KB · Görüntüleme: 17
Merhaba.

Arduino Uno ile "sensörlü çöp kovası" projesini yapmaya çalışıyorum. Şöyle bir sorunla karşılaştım:
Projenin devresini doğru bağlamama ve kodları da doğru girmeme rağmen Arduino IDE'nin seri monitörü mesafe sensörünün verilerini alakasız veriyor. Bu arada da servo motor kafasına göre çalışıyor. Bir süre sonra seri monitör mesafe sensörünün verilerini doğru vermeye başlıyor. Fakat bu sefer de kodda mesafe sensöründen istediğim şartlı ifadeyi yerine getirdiğimde (yani elimi sensöre yaklaştırıp motorun çalışmasını beklediğimde) motor çalışmıyor.

Bilgisayarımda sorun vardır deyip farklı bir bilgisayar kullandım. Sorun devam ediyor.

Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Devrede kullandığım malzemeler: Arduino Uno -- HC-SR04 mesafe sensörü -- SG90 RC mini (9gr) servo motor -- breadboard -- jumper kablolar.

Not: Devredeki tüm malzemeleri çeşitli bazı projelerde kullandım. Her biri sorunsuz çalışıyor. Fakat bu devrede ve kodda uyum sağlanmıyor. 1. görsel kodların görseli. 2.'si ise seri monitörün verileri.
Arduino ile Akıllı Çöp Kutusu istediğin şey bu mu ? Kodu atarsan daha iyi olur.

Arduino ile Akıllı Çöp Kutusu istediğin şey bu mu? Kodu atarsan daha iyi olur.

Evet. İstediğim şey attığın linkteki proje. Attığın linkteki proje ile birebir aynı kodu kullandım. Hatta bu projeyi yapan başka bazı kişilerin ve kurumların sitelerinde paylaştıkları kodu da kullandım. Sonuç yine aynı. Değişen bir şey yok. Hatta şunu da söyleyeyim: Devrede bile bazı değişikler yaptım. Yani devre elemanlarının Arduino'ya bağlantı noktalarını değiştirdim. Breadboard üzerindeki bağlantı noktalarını da değiştirdim. Sonuç yine aynı.

Arduino ile Akıllı Çöp Kutusu istediğin şey bu mu ? Kodu atarsan daha iyi olur.
Şuan kayıtlı olan kodlar burada.

Kod:
#include <Servo.h>

#define echo 11
#define trig 12
Servo motor;

void setup() {
  Serial.begin(9600);
  pinMode(echo,INPUT);
  pinMode(trig,OUTPUT);
  motor.attach(3);
}

void loop() {
  digitalWrite(trig,LOW);
  delayMicroseconds(2);

digitalWrite(trig,HIGH);
  delayMicroseconds(2);
  digitalWrite(trig,LOW);

float zaman = pulseIn(echo,HIGH);
  float cm = zaman / 58.2;
  Serial.println(cm);

if(cm < 10){
    motor.write(90);
    delay(2000);
    motor.write(0);
  }
}

ChatGPT gibi yapay zeka sitelerine kodu kopyala yapıştır yapabilirsin. Sorunun ne olduğunuda belirtirsen kodunu kontrol edebilir çoğu durumda kodları düzeltiyor.
Merhaba. Üzgünüm biraz geç yanıt verdim. Bu aralar biraz yoğunum.
Önerdiğin gibi ChatGPT'ye sorunu bildirdim. Mübarekle 1 saatten fazla konuştuk. Bana bazı yeni kodlar önerdi. Bunları denedim. Biraz doğru çalıştı gibi oldu fakat sonradan yine eskiye geri döndü. Ben de sorunun çözülmediğini bildirdim. O da çözüm olarak yeni bir Arduino Kartı almam gerektiğini söyledi. Bakalım dediği gibiyse sorun çözüldü gibi gözüküyor. Yeni bir Arduino kartı ile devreyi kurduğumda inşaallah sorun çözülür.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı