Asal sayılar ile ilgili algoritma

full stack ömer

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba,

Ben aranıza yeni katıldım. Yazılım öğreniyorum. Görselde ki mantığı bana açıklayabilecek tecrübeli arkadaşlara teşekkürler ve benim gibi öğrenmeye çalışanlara başarılar.

Görselde ki for döngülerin tam olarak amacının mantığını oturtamadım. Misal for döngülerin üst kısmında S1 değişkenin S2'den büyük olması durumunda, hata almamak için temp özelliğini kullandık. Tekrardan ilk kullanılan for da i = s1'i < S2 yazılmasının nedeni nedir?

Aslında kafamda çok soru var da kafam biraz karıştı sanırım beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Saygılarımla...

Dosya Ekleri

• 20230621_175003.jpg
    20230621_175003.jpg
    125,5 KB · Görüntüleme: 67
Ağabey konu açarken karşına çıkan kocaman kodları kod bloğu olarak paylaşın yazısını okuyamayan adam for döngüsünü de anlamaz yazılımcı da

Ağabey konu açarken karşına çıkan kocaman kodları kod bloğu olarak paylaşın yazısını okuyamayan adam for döngüsünü de anlamaz yazılımcı da olmaz.
Mobilden giriyorum. Zaten görsel olarak paylaştım. Kod bloğu olarak göndermem çok mu önemli?

Kod bloğu olarak göndermem çok mu önemli?
Çalıştırılmayacak bir şey olduğu ve nispeten ufak bir şey olduğu için hayır. Ama normalde evet. Ne olursa olsun paylaşın.

Misal for döngülerin üst kısmında s1 değişkenin s2'den büyük olması durumunda, hata almamak için temp özelliğini kullandık.
Hayır, sadece s2'in s1'den büyük olması engellenmiş. O kısım değerlerini değiştiriyor. Temp değişkeni büyülü bir şey değil yani.

Tekrardan ilk kullanılan for'da i = s1'i < s2 yazılmasının nedeni nedir?
O aralıktaki her sayıyı kontrol etmek istediği için.

Asıl asal kontrolü 479-493 satırları arasında oluyor.
Bir sayı belirleniyor. Bir işaret (flag) ayarlanıyor. Sonra 2'den itibaren o sayıya kadar olan sayılar döngü ile geziliyor. Gezilen sayılardan biri kontrol ettiğimiz sayıyı tam bölüyorsa işaretimizi değiştiriyoruz. Aslında işaret değiştiği için break ile döngüden çıkılabilir ama devam edilmiş. Döngü bitince de işaretin değişip değişmediği kontrol ediliyor. Değişmediyse döngüdeki hiçbir sayıya tam bölünmemiştir, yani asaldır.

479 öncesindeki şeyler s1 sayısından s2 sayısına kadar olan her bir sayının asal olup olmadığına bakılmasını sağlıyor. 479-493 arası herhangi bir sayının asal olduğunu hesaplayan kısım.

Ağabey konu açarken karşına çıkan kocaman kodları kod bloğu olarak paylaşın yazısını okuyamayan adam for döngüsünü de anlamaz yazılımcı da olmaz.

Çalıştırılmayacak bir şey olduğu ve nispeten ufak bir şey olduğu için hayır. Ama normalde evet. Ne olursa olsun paylaşın.

Hayır, sadece S2'in s1'den büyük olması engellenmiş. O kısım değerlerini değiştiriyor. Temp değişkeni büyülü bir şey değil yani.

O aralıktaki her sayıyı kontrol etmek istediği için.

Asıl asal kontrolü 479-493 satırları arasında oluyor.
Bir sayı belirleniyor. Bir işaret (flag) ayarlanıyor. Sonra 2'den itibaren o sayıya kadar olan sayılar döngü ile geziliyor. Gezilen sayılardan biri kontrol ettiğimiz sayıyı tam bölüyorsa işaretimizi değiştiriyoruz. Aslında işaret değiştiği için break ile döngüden çıkılabilir ama devam edilmiş. Döngü bitince de işaretin değişip değişmediği kontrol ediliyor. Değişmediyse döngüdeki hiçbir sayıya tam bölünmemiştir, yani asaldır.

479 öncesindeki şeyler S1 sayısından S2 sayısına kadar olan her bir sayının asal olup olmadığına bakılmasını sağlıyor. 479-493 arası herhangi bir sayının asal olduğunu hesaplayan kısım.

Şimdi taşlar yerine oturdu. Çok teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilgiler için.

Kod bloğu ile alakalı olan tavsiyenizi de dikkate alacağım.

Geri
Yukarı