Askerlik nedeniyle işten çıkılırsa kıdem tazminatı alınır mı?

Arkadaşlar bu ay sonu askere gideceğim. Şu anda fastfood zincirinde çalışıyorum 1 yılı doldurmak üzereyim 24 Mayıs'ta tam 1 yıl olacak. Ben bu ay sonu askere gideceğim fakat hala bildirmedim çünkü sevk başvurusunu yapmadım anında alacaklardı askere maalesef bu birkaç gün ile 1 yılı dolduramama ve tazminatı kaybetmeme neden olacaktı.

Bakaya kaldım her neyse şimdi işten çıkarken askerlik nedeniyle ayrılmak zorundayım kıdem tazminatı alabilir miyim? Google'dan araştırdım 1 yıl dolduysa alınabilir deniliyor güncel durum nedir?

Bir de istifa kağıdına nasıl bir yazı yazmalıyım ki eğer tazminat alabiliyorsam ki büyük ihtimalle alabileceğim, ne yazarsam garantiye almış olurum? "İstifa" kelimesini kullanmamam gerekiyormuş sanırım.

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternette örnek dilekçeler var, örnek dilekçeleri kendinize uygun doldurarak tazminat talebinde bulunabilirsiniz.

……………………………… A.Ş. Yönetimine,

Şirketinizde …. …. …. tarihinden beri çalışmaktayım. ……/05/2024 tarihinde askere gideceğimden, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun Geçici 6. madde ile 1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla alakalı yürürlükteki 14. maddesine dayanarak, askerlik hasebiyle …. …. …. tarihinden geçerli olmak suretiyle iş sözleşmemi sona erdiriyorum.

Gerekli işlemlerin yapması ve kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesi hususundaki talebimi bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.

İMZA Tarih:

T.C. Kimlik Numarası:

Ad-Soyadı:

EK: Askerlik Şubesinden alınan askerlik sevk belgesinin fotokopisi

……………………………… A. Ş. Yönetimine,

Şirketinizde …. …. …. Tarihinden beri çalışmaktayım. ……/05/2024 tarihinde askere gideceğimden, 4857 Sayılı İş Kanunu'nun Geçici 6. madde ile 1475 sayılı İş Kanunu'nun kıdem tazminatıyla alakalı yürürlükteki 14. maddesine dayanarak, askerlik hasebiyle …. …. …. Tarihinden geçerli olmak suretiyle iş sözleşmemi sona erdiriyorum.

Gerekli işlemlerin yapması ve kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesi hususundaki talebimi bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla.

İMZA Tarih:

T.C. Kimlik Numarası:

Ad-Soyadı:

EK: Askerlik Şubesinden alınan askerlik sevk belgesinin fotokopisi

Çok teşekkür ederim. Bir sorum olacak; Çalıştığım yer global bir yer isim vermek gerekirse KF* siz anladınız zaten tavuk restoranı. Fakat bu KF*'nin Türkiye'deki isim hakkı Türklerde ve bir holdinge bağlı. Ben o... A. Ş olan kısma KF* mi yazayım yoksa isim hakkını almış olan holdingin adını mı?

E-devlet üzerinden 4A hizmet dökümüne bakarak görebilirsin. Çıkan tabloda iş yeri no'nun üstüne geldiğinde .... ... A.Ş. yazar. Sigortanı kim yapıyorsa tazminatını da o şirket ödeyecek.

Geri
Yukarı