ASRock RX 5700XT 100 dereceyi görüyor

XenoCreature

Centipat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Anakart: GIGABYTE A520M K V2 DDR4 5100MHZ

İşlemci: AMD RYZEN 5 5500

Ekran Kartı: ASROCK RX 5700 XT CHALLENGER D 8GB OC EDITION

RAM: XPG SPECTRIX RGB 2X8GB 3200 MHZ DDR4 CL16

SSD: HI LEVEL ELITE 512GB - XPG S40G 512GB M2

Kasa: BITFENIX ENSO

PSU: BITFENIX BPA600W 80+

Monitor: ACER NITRO 180HZ VA PANEL

Klavye: BLOODY B328

Mouse: STEELSERIES RIVAL 3

Kulaklık: STEELSERIES ARCTIS NOVA 3

Webcam: MONSTER PUSAT 1080P

Mikrofon: VOCE U-800
Gençler 2. el ASRock marka RX 5700XT gibi bir ekran kartını 4000TL'ye aldım lakin oyunlarda 100 dereceyi görüyor ve takılmalar hatta oyundan atmalar oluyor. Şu an boşta bile 70 derece. Sizce ne yapmalıyım?

Gençler 2. el ASRock marka RX 5700XT gibi bir ekran kartını 4000TL'ye aldım lakin oyunlarda 100 dereceyi görüyor ve takılmalar hatta oyundan atmalar oluyor. Şu an boşta bile 70 derece. Sizce ne yapmalıyım?
O sıcaklıkta kartı kullanmak 1-2 ay içinde bozulması demek. Acilen termal macun değişimi yapın ve kartı temizleyin.

Hocam termal macun bakımı yapman gerekiyor. Sıcaklıklarınızı ss'ini atabilirmisiniz. Hwinfo64 üzerinden bir görelim nerelere bakım yapacağınızı ve durumun ne olduğunu

Biliyorsan kendin bilmiyorsan bilen birini bularak ekran kartını açıp soğutucu bloğu temizlemen termal macunu yenilemen gerek.

Ekran kartını test etmeden almak pek mantıklı bir iş değil.

Yüke sokmadan atın çok sıkıntılı bir durumda şuan zaten yüksek ihtimalle termal macun ve vram pedleri kurumuş ve özelliğini yitirmiştir. Bu saatten sonra kullanmak karta zarar.
Artık almış oldun zaten biz kartı kurtarmaya bakalım.

Yüke sokmadan atın çok sıkıntılı bir durumda şuan zaten yüksek ihtimalle termal macun ve vram pedleri kurumuş ve özelliğini yitirmiştir. Bu saatten sonra kullanmak karta zarar.
Artık almış oldun zaten biz kartı kurtarmaya bakalım.
Hocam kaliteli termal macun alıp yenileyeceğim sizce düzelir mi?

Sıcaklık şuan boştayken bu şekilde ne yapacağımı bilmiyorum

Dosya Ekleri

• resim_2024-05-18_235149768.png
    resim_2024-05-18_235149768.png
    193,1 KB · Görüntüleme: 12
Sakin ol hocam yapılacaklar belli termal macun değişimi toz temizliği ve vram pedleri de kötü durumdadır yüksek ihtimalle.
Not: vram pedlerin durumu iyiyse gerek yok ama kötüdür diye tahmin ediyorum görmeden bilemeyiz.

Kendin yapabilliyorsan yap yapamıyorsan da bu işin ehli birini bulup yaptır. Tanımana gerek yok internette puanı yüksek yerlere bakıp da bulursun.

Şuanlık bakım yapmadan
Hocam kaliteli termal macun alıp yenileyeceğim sizce düzelir mi?
Düzelip düzelmeyeceğini yaptıktan sonra söyleyebiliriz ama şuanda yapman gerekiyor yüksek ihtimalle düzelecektir. Tek sorun bu derecelerde ne kadar çalıştığı. İnşaAllah çok çalışmamıştır.

Geri
Yukarı