Elektronik ASRock Z790 PG Sonic 9.680 TL

14 50A VRM ile giriş seviyesinde.

Diğer anakartlarda durum kabaca şu şekilde;

Giriş: ASUS Prime-P, MSI Pro-P, Gigabyte UD (PS 16- )
Giriş+: ASUS Prime-A, MSI Pro-A, Gigabyte Gaming (PS 16)
Orta: ASUS TUF, MSI Tomahawk, Gigabyte Elite (PS 16)
Orta+: ASUS Proart, ASUS Rog-A/F, MSI Edge, Gigabyte Aero (PS 16)
Üst: ASUS ROG-E, MSI Carbon, Gigabyte Master (PS 16<>20)
Üst+: ASUS Maximus, MSI Ace/Godlike, Gigabyte Tachyon/Xtreme (PS 20+)

Bütçe dip değilse en azından giriş+ bir anakart alınmasını öneririm.

Bu fiyatlara şu andaki fiyatıyla ASUS TUF Gaming Z790-Plus Wi-Fi - HB 8999 TL

MSI Pro B550M-P GEN3 kullanıyorum. Elimde 1 adet 1TB 990 Pro var, 1 adet de 980 Pro var.
Şu an sadece 990 Pro'yu kullanabiliyorum ama onu da tam hızında kullanamıyorum maalesef. 2. SSD 2 aydır boş yatıyor. Sistemi 2 ay önce hazır sistem olarak almıştım, anakartı yükseltmeyi unutmuşum.

Önerebileceğiniz 4-5K'lık uygun bir anakart yükseltmesi var mı acaba? Yoksa 1-2 sene bu anakart ile idare edip sonra DDR5 mi geçsem?

Bu VRM giris seviyesi degil, hatta piyasada bu VRM'in besleyemeyecegi bir islemci yok. Buradaki asil sorun, ureticilerin overkill VRM semasi tasarlamalari. 20 faz 100A iceren anakartlar bile var, bunlarin hicbir olayi yok. Isterse 100 faz 500A olsun, eger VRM sogutmasi basarisizsa veya VRM'lerin isleyisinde problem varsa o anakart coptur.

Fazla faz olmasinin tek olayi, islemcinin amperinin daha cok faza yayilip faz basina dusen guc tuketiminin azalmasindan oturu her bir fazin daha az isiniyor olmasidir.

CPU support listesinde bütün 12. ve 13. nesil işlemciler var zaten.

Bu listede olması bu işlemcileri çalıştırabildiğini yani besleyebildiğini gösteriyor.

Yazdığım tier list kişisel seçim/tavsiye amacıyla "kabaca" oluşturulmuştur ve tek kriteri vrm değildir.

Bu anakart, başta vrm yapısı olmak üzere özellikleri ve yurtdışı fiyatıyla "benim görüşüme göre" giriş seviyesi bir üründür ve muadilleri de Asus Prime-P, Msi Pro-P, Gigabyte UD modelleridir ve benim bu tierdaki son tercihim/tavsiyem olur.

Yazdığınız ansiklopedik bilgilere katılmakla beraber bunun yerine daha ucuza Asus Prime-P, Msi Pro-P, Gigabyte UD modellerini ya da bununla benzer fiyata ASUS TUF Gaming Z790-Plus Wi-Fi modelini öneriyorum.

CPU support listesinde bütün 12. ve 13. nesil işlemciler var zaten.

Bu listede olması bu işlemcileri çalıştırabildiğini yani besleyebildiğini gösteriyor.
Uyumluluk ile beslemek ayni sey degil. Ornegin en dandik B760 anakartin bile destek listesinde 13900KS desteginin oldugunu goreceksin, ama bu demek degildir ki o anakart ile 13900KS'yi mukemmel bir sekilde kullanabilirsin.

Bu arada ben uyumluluk konusuyla alakali bir sey soylemedim. Oradaki ana vurgu konusu faz ve Amper'in islemciye olan etkisiydi.

MSI Pro B550M-P GEN3 kullanıyorum. Elimde 1 adet 1TB 990 Pro var, 1 adet de 980 Pro var.
Şu an sadece 990 Pro'yu kullanabiliyorum ama onu da tam hızında kullanamıyorum maalesef. 2. SSD 2 aydır boş yatıyor. Sistemi 2 ay önce hazır sistem olarak almıştım, anakartı yükseltmeyi unutmuşum.

Önerebileceğiniz 4-5K'lık uygun bir anakart yükseltmesi var mı acaba? Yoksa 1-2 sene bu anakart ile idare edip sonra DDR5 mi geçsem?
Her 2sini de PCIe 4.0 x4 olarak kullanmak istiyorsanız X570 anakartlara bakabilirsiniz.

Asus Prime X570-P modelinde bu destek var görünüyor.

1 x M.2_2 socket 3, M Key ile, Tip 2242/2260/2280/22110(PCIE 4.0 x4 ve SATA modlarında) depolama cihazı desteği

Uyumluluk ile beslemek ayni sey degil. Ornegin en dandik B760 anakartin bile destek listesinde 13900KS desteginin oldugunu goreceksin, ama bu demek degildir ki o anakart ile 13900KS'yi mukemmel bir sekilde kullanabilirsin.

Bu arada ben uyumluluk konusuyla alakali bir sey soylemedim. Oradaki ana vurgu konusu faz ve Amper'in islemciye olan etkisiydi.

İndirim köşesi başlıklı yerde neden pratik bilgiler ve ürün önerileri yazmıyorsunda, mesajlarımdan cımbızla alıntı yapıp yanlış birşey söylemişim gibi cevap yazıyorsun anlamıyorum.

Son düzenleme:
İndirim köşesi başlıklı yerde neden pratik bilgiler ve ürün önerileri yazmıyorsun da.
Boyle bir zorunlulugum yok. Konuda gecen urun ile alakali fikirlerimi ve inceleme sonucu ortaya cikan sicaklik grafiklerini de konuya ekledim, yani bu konuya giren birisi benim mesajima bakip bu urunu alip almama konusunda fikir edinebilir. Daha sonrasinda da kendi konusunu acar bu alinir mi, alinmazsa yerine ne alinir gibisinden.
Mesajlarimdan cımbızla alıntı yapıp yanlış bir şey söylemişim gibi cevap yazıyorsun anlamıyorum.
Mesajlarinin butunu hatali degil cunku. Sadece bu kismi hatali oldugu icin sadece orayi alintilayip duzeltmek istedim.

Boyle bir zorunlulugum yok. Konuda gecen urun ile alakali fikirlerimi ve inceleme sonucu ortaya cikan sicaklik grafiklerini de konuya ekledim, yani bu konuya giren birisi benim mesajima bakip bu urunu alip almama konusunda fikir edinebilir. Daha sonrasinda da kendi konusunu acar bu alinir mi, alinmazsa yerine ne alinir gibisinden.

Mesajlarinin butunu hatali degil cunku. Sadece bu kismi hatali oldugu icin sadece orayi alintilayip duzeltmek istedim.
Hatalı gördüğün kısım bu ürünün giriş seviyesi bir ürün olarak nitelendirilmesi midir?

"14 50A VRM ile giriş seviyesinde." diye yazdığım kısmın neresi yanlış?

Eğer yanlış olduğunu düşünüyorsan giriş seviyesi nedir, bu ürün hangi seviyedir?

O öyle değil demek düzeltmek olmuyor malesef.

Bu ürünün giriş seviyesi bir ürün olarak nitelendirilmesi midir?
Hayir. Cunku giris seviyesi, bu kisimda bir yanlis yok.
"14 50A VRM ile giriş seviyesinde." diye yazdığım kısmın neresi yanlış?
Tam olarak burasi yanlis. 20 faz 100A VRM'ler var diye 14 faz 50A VRM giris seviyesi olmuyor. Cunku bunun performansa bir etkisi yok. 14 faz 50A iceren bir anakarta istersen 5995WX tak yine sorunsuzca besler.

Cok basit bir ornek vereyim PSU uzerinden. Sistemin 500W tukettigi icin ornegin 650W bir guc kaynagi alsan isin cozulecek. Ama sen bunun yerine gidip 1000W guc kaynagi alip parani cope atiyorsun. Bu faz ve A muhabbeti tam olarak bu benzetmeye uyuyor.
O öyle değil demek düzeltmek olmuyor malesef.
Her mesajimda neden oyle olmadigina dair aciklama yapmama ragmen aciklamasiz bir sekilde "oyle degil" demisim gibi bir imada bulunman tuhaf.

Bir anakarti 14 faz 50A VRM bulundurmasi giris seviyesi yapmaz. Ses yongasi, ARGB portu sayisi, SYS FAN sayisi, VRM sogutma performansi, M.2 sayisi, PCB katmani, I/O portlari, BIOS Flashback tusunun olup olmamasi, troubleshooting LED veya QCode olmasi, overclock performansi gibi etkenler bir anakarti giris-orta-yuksek diye ayirmamiza olanak saglar.

Hayir. Cunku giris seviyesi, bu kisimda bir yanlis yok.

Tam olarak burasi yanlis. 20 faz 100A VRM'ler var diye 14 faz 50A VRM giris seviyesi olmuyor. Cunku bunun performansa bir etkisi yok. 14 faz 50A iceren bir anakarta istersen 5995WX tak yine sorunsuzca besler.

Cok basit bir ornek vereyim PSU uzerinden. Sistemin 500W tukettigi icin ornegin 650W bir guc kaynagi alsan isin cozulecek. Ama sen bunun yerine gidip 1000W guc kaynagi alip parani cope atiyorsun. Bu faz ve A muhabbeti tam olarak bu benzetmeye uyuyor.

Her mesajimda neden oyle olmadigina dair aciklama yapmama ragmen aciklamasiz bir sekilde "oyle degil" demisim gibi bir imada bulunman tuhaf.

Bir anakarti 14 faz 50A VRM bulundurmasi giris seviyesi yapmaz. Ses yongasi, ARGB portu sayisi, SYS FAN sayisi, VRM sogutma performansi, M.2 sayisi, PCB katmani, I/O portlari, BIOS Flashback tusunun olup olmamasi, troubleshooting LED veya QCode olmasi, overclock performansi gibi etkenler bir anakarti giris-orta-yuksek diye ayirmamiza olanak saglar.
Evet, bir anakarti 14 faz VRM bulundurmasi tek başına giris seviyesi yapmaz.

Kabaca yaptığım tier listte de tek kriter vrm değil.

Aynı vrme sahip farklı sıraya koyduğum anakartlar da var.

Ancak benim gördüğüm bütün giriş üstü anakartlar 16 ya da daha fazla vrme sahip.

Yani 16dan az vrm sahip giriş üstü bir anakart, ben alırken görmedim.

Bu sebeple 16dan az vrm sahip bir anakart gördüğüm zaman giriş seviyesi olarak nitelendirmekte bir hata görmüyorum.

"Öyle değil" imasının sebebi, vrm sayısına göre giriş seviyesi olmadığını söyledikten sonra hangi kriterlere göre olduğunu yazmaya seni teşvik etmek.

Ben o tier listesini oradaki bütün anakartların spec sayfalarını inceleyerek oluşturdum. Hata elbette olabilir. Ancak vrm göre olmaz diyip neye göre olduğunu o mesajında yazmazsan hatta alternatif tier listesi oluşturmazsan kusura bakma yazdıklarını "öyle değil" seviyesinde kaale alırım.

Amacım, yığdığın teorik bilgilerin, bu konularla görece daha az ilgilenen insanlara daha faydalı şekilde sunulmasına katkı sağlamak.

"İndirim köşesinde" bu konuya bakan insana muhtemelen bu şekilde daha çok katkı sağlayabiliriz.

Ayrıntısını öğrenmek isteyen, karasız kalan, yine dediğin gibi ayrı konu açabilir.

TLDR; 14 50A VRM ile bu anakart giriş seviyesi. Gerisi için boyle bir zorunlulugum yok diyip geçebilirsin.

Her ikisini de PCI-e 4.0 X4 olarak kullanmak istiyorsanız X570 anakartlara bakabilirsiniz.

ASUS Prime X570-P modelinde bu destek var görünüyor.

1 X M.2_2 socket 3, M Key ile, Tip 2242/2260/2280/22110(PCIE 4.0 X4 ve SATA modlarında) depolama cihazı desteği

İndirim köşesi başlıklı yerde neden pratik bilgiler ve ürün önerileri yazmıyorsunda, mesajlarımdan cımbızla alıntı yapıp yanlış bir şey söylemişim gibi cevap yazıyorsun anlamıyorum.

Teşekkürler hocam da fiyatı yüksek kalıyor o modelin.
Sizce 5300 liraya B550 Tomahawk Max Wi-Fi modeli alınır mı? 1 sene falan bekleyip AM5 geçmek mi mantıklı?

Geri
Yukarı