ASUS B75M-A ve Core i5 3330 oyun bilgisayarı toplama

Trimbaler

Kilopat
Merhabalar,

Üç günden bu yana uzun araştırmalar sonucu istediğim bütçede bir bilgisayar topladım. Ne kadar iyidir orası tartışılır, bu yüzden size danışmak istiyorum.
Bundan önce kullandığım bütün bilgisayarlar hep AMD idi ve hiçbir zaman yeteri kadar verim alamadım. Şimdi ki teknolojide hangisi daha avantajlı olur, bununda bilgisini istiyorum.

• ASUS B75M-A Intel B75 Soket 1155 DDR3 2200MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 DVI&HDMI Anakart
  • INTEL Core i5 3330 Soket 1155 3.0GHz 6MB Cache 22nm İşlemci
  • ASUS HD7790 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı
  • CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
  • ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI
  • SEAGATE 3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
  • COOLER MASTER ELITE K280 500W MidT ATX SİYAH KASA

Bundan daha sağlam bir makinayı daha uygun bir fiyattan çıkartabilirseniz ne mutlu bana :)
(Vatan'ın haftasonu olan %25 indiriminden faydalanarak alacağım, o zaman 1.500 liraya yakın bir fiyat çıkıyor)

Bence 1500 TL 'lik bir bütçeye amd gider, diye düşünüyorum. Biraz daha düşünmenizi tavsiye ederim. Ve bu arada amd 'den toplanan sistemler herzaman fiyat,performans 'dan yana olmuştur.bunuda belirtmek isterim, tüm internet cafe 'lerde amd sistemleri toplanmaktadır. Ve her bilgisayarın içinde minimium 20 veya 25 oyun bulunmaktadır. Bunlardan 10 belki 15 'i güncel oyunlardır. Ve gayet güzel performans sergiler.

Bu yüzden bütçesi düşük olan herkes amd 'den sistem toplamayı tercih eder. Fiyat,performans bakımından. Burada anlatmak istediğim, amd her ne kadar oyun için intel 'den çok iyi olmasada gayet güzel performans sergiler, burada bütçesi düşük olanlar her zaman seçimini amd 'den yana kullanmak ister. Bundan kastım k.b biraz sıkılmış olmalısın ama amd düşük bütçeler için ideal bir sistem toplanabilir.

Bence 1500 TL 'lik bir bütçeye amd gider, diye düşünüyorum.Biraz daha düşünmenizi tavsiye ederim.Ve bu arada amd 'den toplanan sistemler herzaman fiyat,performans 'dan yana olmuştur.Bunuda belirtmek isterim, tüm internet cafe 'lerde amd sistemleri toplanmaktadır.Ve her bilgisayarın içinde minimium 20 veya 25 oyun bulunmaktadır.Bunlardan 10 belki 15 'i güncel oyunlardır.Ve gayet güzel performans sergiler.Bu yüzden bütçesi düşük olan herkes amd 'den sistem toplamayı tercih eder.Fiyat,performans bakımından.Burada anlatmak istediğim, amd her nekadar oyun için intel 'den çok iyi olmasada gayet güzel performans sergiler, burada bütçesi düşük olanlar herzaman seçimini amd 'den yana kullanmak ister.Bundan kastım k.b biraz sıkılmış olmalısın ama amd düşük bütçeler için ideal bir sistem toplanabilir.

Hocam gayet güzel anlatmışsınız elinize sağlık. Ancak benim yukarıda da belirttiğim gibi, şuana kadar hep AMD bilgisayar kullandım ve hiçbir zaman verim alamadım. Belki de seçtiğim parçalardan kaynaklandı bu durum.

Şimdi AMD topluyor olsam, stock fanı yetersiz olduğu için ayriyetten bir de fana para vermem gerekecek. Bu durumda i5 3330'a verdiğim paranın aynısını vermiş olacağım. Yanlışsam düzeltin lütfen.

Hocam gayet güzel anlatmışsınız elinize sağlık. Ancak benim yukarıda da belirttiğim gibi, şuana kadar hep AMD bilgisayar kullandım ve hiçbir zaman verim alamadım. Belki de seçtiğim parçalardan kaynaklandı bu durum.

Şimdi AMD topluyor olsam, stock fanı yetersiz olduğu için ayriyetten bir de fana para vermem gerekecek. Bu durumda i5 3330'a verdiğim paranın aynısını vermiş olacağım. Yanlışsam düzeltin lütfen.
Ama Intel'in stok fanlarının da iyi olduğu sonucu çıkmaz burdan. Ben tam bir stok fan düşmanıyım o sebeple daha fazla yorum yapmayayım zira çok uzar gider :)
Sisteme dönecek olursak, o ekran kartı hiçbir şeye yaramaz. Hele ki 500 liraya işlemci alıp, 300 liraya ekran kartı almak çok ayrı saçma bir şey.
Tavsiyem; DVD Rom, Ram 2x4 yerine 1x4 (ileride aynısından 1 tane daha alıp dual channel kullanırsınız.) gibi şeylerden kısın ve ekran kartına yüklenin. Dinlemeyeceksiniz fakat işlemciyi de AMD alın fx 6300 hatta 4100 bile yarar size. Oyunlarda işlemci neredeyse hiçbir iş yapmaz. Bu nedenle bu sisteme yaptığınız yatırımla oyunlarda iyi bir performans almak istiyorsanız, R9 270x , GTX 660 Ti gibi ekran kartlarına bakmanız gerek.

Kardeşim benim topladığım sistem gayet güncel uzun ömürlü bir sistem , tabiki senin topladığın sistemi kötülemiyorum yani i5 3330 'da gayet güncel bir sistem ancak i5 3330 alırsan, ekran kartına yüklenemezsin.Ve senin topladığın sistemin seni tatmin etmeyeceğine eminim.FX6300 'e güzel bir overclok ile 4.6 ghz 'ye çıkarılıp stabil olarak kaydedilip kullanılabilir.Ve seni tatmin edeceğine 'de eminim.

Kardeşim benim topladığım sistem gayet güncel uzun ömürlü bir sistem , tabiki senin topladığın sistemi kötülemiyorum yani i5 3330 'da gayet güncel bir sistem ancak i5 3330 alırsan, ekran kartına yüklenemezsin.Ve senin topladığın sistemin seni tatmin etmeyeceğine eminim.FX6300 'e güzel bir overclok ile 4.6 ghz 'ye çıkarılıp stabil olarak kaydedilip kullanılabilir.Ve seni tatmin edeceğine 'de eminim.

Sizin topladığınız sistem nedir? Sanırım AMD'yi tekrardan deneme hissiyatı oluştu içimde :)

Ama Intel'in stok fanlarının da iyi olduğu sonucu çıkmaz burdan. Ben tam bir stok fan düşmanıyım o sebeple daha fazla yorum yapmayayım zira çok uzar gider :)
Sisteme dönecek olursak, o ekran kartı hiçbir şeye yaramaz. Hele ki 500 liraya işlemci alıp, 300 liraya ekran kartı almak çok ayrı saçma bir şey.
Tavsiyem; DVD Rom, Ram 2x4 yerine 1x4 (ileride aynısından 1 tane daha alıp dual channel kullanırsınız.) gibi şeylerden kısın ve ekran kartına yüklenin. Dinlemeyeceksiniz fakat işlemciyi de AMD alın fx 6300 hatta 4100 bile yarar size. Oyunlarda işlemci neredeyse hiçbir iş yapmaz. Bu nedenle bu sisteme yaptığınız yatırımla oyunlarda iyi bir performans almak istiyorsanız, R9 270x , GTX 660 Ti gibi ekran kartlarına bakmanız gerek.

FX 6300'e dönüş yaptım.

HD7790 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı
8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI SEAGATE
3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm İşlemci
MSI 970A-G46 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart

Sistemin son hâli şu şekilde. Sizce bu hâli iş görecek midir?
Mevcut ekran kartıyla aynı fiyata sahip veya +100 lira civarlarında üstünde olan farklı bir ürün önerebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Coolar master 212 bir işlemci soğutucusu alırsanız, demin 'ki yorumum 'da bahsettiğim gibi overclok ile 4.6 ghz stabil 'de çalışması ile birlikte iyi bir performans alıcaksınız. Ve ekran kartınızı hd7850 1gb 256 bit veya hd7850 2gb 256 bit yapmanızı öneririm. Tabiki bütçenizi biraz aşıcaktır. Ancak bu sistemi topladığınız taktirde güncel oyunlar 'dan en fazla performansı alacağınıza eminim ve son olarak bir düzeltme yaparsak, 8gb 1600 mhz ram yerine, 8gb 1866 mhz ram alırsanız, bilgisayarınız daha verimli çalışacaktır.

Sizin topladığınız sistem nedir? Sanırım AMD'yi tekrardan deneme hissiyatı oluştu içimde :)

FX 6300'e dönüş yaptım.

HD7790 DirectCU II O.C. GDDR5 2GB 128Bit AMD Radeon DX11.1 Ekran Kartı
8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram
ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI SEAGATE
3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3,5GHz 14MB Cache 32nm İşlemci
MSI 970A-G46 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart

Sistemin son hâli şu şekilde. Sizce bu hâli iş görecek midir?
Mevcut ekran kartıyla aynı fiyata sahip veya +100 lira civarlarında üstünde olan farklı bir ürün önerebilir misiniz?
İşlemciyi keyif olsun diye mi daha aşağı çektirdik biz? Anlamıyorsunuz sanırım, o ekran kartı ile mario dahi oynayamazsınız. Eğer bellek değerine aldanıyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Bütçenizi artırıp en aşağı AMD tarafında R9 270x , Nvidia tarafında ise GTX 660ti gibi modelleri almalısınız.

İşlemciyi keyif olsun diye mi daha aşağı çektirdik biz? Anlamıyorsunuz sanırım, o ekran kartı ile mario dahi oynayamazsınız. Eğer bellek değerine aldanıyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz. Bütçenizi artırıp en aşağı AMD tarafında R9 270x , Nvidia tarafında ise GTX 660ti gibi modelleri almalısınız.

VATAN COMPUTER - ASUS - GTX650Ti Boost DirectCUII O.C GDDR5 2GB 192Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kart

Bu ekran kartı işimi görmez mi acaba?

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı