Asus N56VZ Bios Problemi

burkili

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Yaklaşık 1.5 sene önce Asus N56VZ model laptop satın aldım. Zaman içerisinde bios'ta bir çok değişiklik yapmama rağmen en son DMVT allocation size'ı 64MBdan 128MBa çıkarınca ilk defa problem oluştu. Bios yok boot yok asus yazısı yok. Hiçbir şekilde bilgisayara erişemiyorum. Klavyenin ışıkları yanıyo sonra sönüyo, CPU fanı çalışmaya devam ediyo. İnternetten ve bir kaç teknik servisten edindiğim bilgiye göre N56VZ gibi 4 5 modelde bios sıkıntısı varmış, bios bir süre sonra patlıyomuş. Asus teknik servisi ya biosu tekrar yüklüyo ya değiştiriyo, bir şekilde hallediyo diye düşünüyorum. Ama benim asıl sorunum bilgisayarın içini çok daha önceden açtığım için garantiden çıktığını düşünüyorum (ve içinin açıldığı anlaşılıyo, vidalarda filan aşınma var). Problem ama tamamen bios yazılımı ile ilgili.

1. Daha önceden böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba?
2. Laptopı garanti kapsamına çirkefle nasıl sokabilirim? sonuçta problem biosun yazılımından kaynaklanıyo, ben içini açmışım açmamışım farketmicek bi süre sonra patlicaktı.
3. Biosla ilgilenicek bir servis var, yapabilirlerse 150TLye bios yüklicekler, yoksa 1200TLye anakartı değiştircekler. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için şimdiden

Servis açıkcası öyle durumda çok ürünün geldiğini söyledi, biosu tekrar yazarız, çalışmassa değişim yaparız filan dedi.

Bios pilini çıkarım 1 gece bekledim, ama sonuç yine aynı.

Bataryayı ve fişi çıkarıp 10 dakika bekletip sonra takıp dene.
Olmaz ise bataryasız açmayı dene, fiş ile.
Bios pilini çıkarmış ve bekletmişsin, yani normal şartlarda Bios standart ayarlara gelmeliydi.

Belki olay rastlantısaldır, madem makinayı açtın, tekrar açıp temizle, RAMleri çıkarıp tekrar tak vs, bazen sürprizler olabiliyor.

Ayni model bilgisayar bendede var kardesim ve ayni sorun olustu biostan boot sekmesi altinda bir ayari degisip kaydetip ciktim ve bios uçtu pc ekrana hic görüntü vermiyor klavye isiklari 2 sn yaniyo sonuyo pc calisiyor ama ekranda hic goruntu yok isik yok yazi yok sanki ekran öldü altta kasa uzerinde sadece ampul lambasi yaniyor hdd yanmiyor kör bios yükleme denedim olmadi cd ile yükleme denedim olmadi batarya guc kablosu cikardim acma tusunda 3 dk bastim guc taktim actim olmadi 100 kere actim kapadim olmadi ram cikardim taktim olmadi birini taktim olmadi yer degistim yok hdd cikardim yine yok her yolu denedim yabanci forumları arastirdim kimse çözüm bulamamis tek çözüm biosa bir aparat ile biosun bacaktarina aparati takip baska pc araciligiyla yazilim yuklemek onuda sadece teknik servis yapiyo önerim son cikan biosu yuklemeyin 216 bios sürümü olsun pc de 217 degil 217 sürümü kanimca hatali ve biosu ucuruyor bu hatayi alan bircok kisi sadece servis ile çözmüşler arkadasin biri garanti bitmesine rağmen yolladi teknik servise 150 tl iscilik parasi verdi sadece bu sorun asusun sorunu oldugu icin baska para almadilar onarim kagidinda anakart degisimi yapildi yazıyor ama anakarti soktu degismemis yazilim yuklenmis biosa sadece olayi cozmusler saygilar uzun oldu ama aydinlandiniz umarim.

Konu çok eski degil aynı durum benim başıma da geldi ve şu an cihazım bir servis de siz ne yaptınız cihazınızı? ya da nereye yaptırdınız 4 haftadır pc servisde?

aynı sorun daha 3 hafta önce benim başıma geldi bios programlama yapan bir bilgisayarcıya götürdüm 50 tl ye hem pcyi temizlettim macunları vs değiştirttim hemde bios u tekrar yüklettim sorun çözüldü

Hocam benim pc amerikadan geliyor kutusuz hicbirseyi yok yanimda ssd taktim 1 tb lik hd si yerine onun disinda 2 gun once w8.1 yuklerken cd yerine baska bir seyi boot demisim bios patladi arkadasjn dedigi gibi 1.5 yildir hicbir sey basima gelmemisti gayet memnumdum daha sonra bu w8 cdsini aldigim yere goturdum ama benim problem biraz farklidi bende acilisti asus logosu gelmiyordu signature failed yaziyordu ve biostaki yerde boot kisminda hicbir sey yoktu adama pc yi verdim 2 dk sonra bana duzeltip geri verdi para da istemedi sonra bi bok varmis gibi bios 217 guncellemesini kurdum winflashtan ve pc bios ta takildi. Boot menusundede hicbir sey gorunmuyor. Donanim haberde bir arkadas sorunu cozmus ama bende disable etmemi istedigi yer gri dokunamiyorum belki size yardimci olur google dan bakarsaniz bulursunuz. Sorunu cozen biri vardir umarum .

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı