Çözüldü ASUS Prime A320M-K ve R5 2400G sistem açılmıyor ve siyah ekranda kalıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Wardom

Decapat
Yer
İstanbul
Merhaba, bu sorun yaklaşık 1 senedir devam ediyor. Buraya konu açmıştım fakat yardımcı olabilen olmadı.
Konuyu tekrardan daha detaylı açmak istedim çünkü bu sefer sistemi açamıyorum artık.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorunun videosu bu. (video sonuna doğru monitörde uyarı var oraya da bakın.)

PC'yi açıyorum klavye mouse a güç gelmiyordu ve siyah ekranda kalıyordu.
Bazen de böyle açıp kapanıyor. (her zaman videodaki gibi açılıp kapanmıyor bazen direkt kasa ışığı fan açık şekilde siyah ekranda kalıyor.)

Bugün PC'yi yeniden başlattığımda ise gene oldu ve düzeltemedim. Geri bir ara düzeldi ama kasanın kapağı falan oturtmadım diye kapattım. Kabloları taktım, kapağı taktım açınca gene gitti.
Bugün değişik olan ise normalde klavye mouse a güç gelmezdi bu sefer geldiği halde açılmıyor.

Sistem APU.
Anakart: ASUS Prime A320M-K
İşlemci: AMD Ryzen 5 2400G.
RAM: Team t Force X2 8 GB (eskiden Kingston X1 8 GB)
Depolama: Hi-Level M.2 SSD.

Denediğim yöntemler:
Temiz kurulum belki yazılımsaldır diye.
RAM değişikliği yeni RAM'lere Memtest yaptım problem yok.
Statik elektriği attım başlattım olmadı.
BIOS pilini değiştirdim.
BIOS son sürüme güncelledim.
BIOS ayarlarını sıfırladım XMP modlarını falan kapattım açtım.
SSD sağlığı 93 ondan kaynaklı olduğunu sanmıyorum bozuk sektörde yok.
Boot option seçeneğinde Windows'un kurulu olduğu diski elle seçtim. Zaten bazen görüntü hiç olmayınca BIOS'a da giremiyorum.
Farklı monitör (belki görüntü kaynaklıdır diye düşündüm. Fakat ofis PC'si olduğu için klasör paylaşımı açık PC kapalıyken ona giremiyoruz. Görüntü yokken de giremedik monitörden kaynaklı değil yani.)

BIOS Chip'i sorunlu olabilir. Anakartta detaylı ölçümler yapmak gerekiyor. Bir tamirciye ya da servise verin bence.

En kötü burada çözemezsek servise vereceğim de işte ofis PC'si olunca serviste çok uzun süre bekletir diye de endişeliyim.
@Marix 1 sene öncesinde ki konumda RAM kaynaklı olabilir yazmıştınız.
RAM'leri değiştirdim Memtest de yaptım bir problem çıkmadı. Başka fikriniz var mı?

Eski konunun linkini paylaşır mısınız?

Advanced modedan System agent Configuration'a girin Graphics Configuration'dan iGPU multi monitoru etkinleştirin. Primary display seçeneğini CPU Graphics seçin.
İşlemcide thermal macun var mı?

RAM kaynaklı olabileceğini söylemişim, eski konuyu söylemeseniz bu konuya yine RAM kaynaklı olabilir derim.

Bu yeniden başlatmaları genelde RAM sorunlarda yapıyor, RAM'lerin işleyişini işlemci yönetiyor, işlemci pinlerinde bir sorun olabilir, soğutucuyu biraz gevşetip deneyebilirsiniz, işlemci sökülüp pinlerinede bakılabilir, eğilme var mı diye, bunlarda sorun yoksa anakart sorunu değerlendirilir.

Advanced modedan System agent Configuration'a girin Graphics Configuration'dan iGPU multi monitoru etkinleştirin. Primary display seçeneğini CPU Graphics seçin.
İşlemcide thermal macun var mı?

Şu an hiç gelmiyor o ekran. Sadece siyahta kalıyorum artık.
Bazen yeniden başlatmalarla falan görüntü geliyordu şimdi kaç defa yaptım gelmiyor.
Sıcaklıktan dolayı olmuyor. Evet macun var MX4 ofisteki tüm pcleri kendim yenilemiştim. Max 55 derece oluyor boşta 30 35 takılıyor.

RAM kaynaklı olabileceğini söylemişim, eski konuyu söylemeseniz bu konuya yine RAM kaynaklı olabilir derim.

Bu yeniden başlatmaları genelde RAM sorunlarda yapıyor, RAM'lerin işleyişini işlemci yönetiyor, işlemci pinlerinde bir sorun olabilir, soğutucuyu biraz gevşetip deneyebilirsiniz, işlemci sökülüp pinlerinede bakılabilir, eğilme var mı diye, bunlarda sorun yoksa anakart sorunu değerlendirilir.

Aynen RAM demiştiniz ben de RAM'leri yeniledim hatta Memtest'te yaptım eski ve yenisine bir problem çıkmadı.
Soğutucuyu belki fazla sıkmış olabilirim o gün. Gene denerim gevşetip hazır açmışken de macunu yenilerim.

Peki işlemciyi çıkartırsam biosuda mı sıfırlamam gerek? Genelde işlemci sökülünce anakartta ez debugled ışığı varsa o yanıyor diye biliyorum da bu kasada o ışıkta yok. :D

Güç kaynağı kaynaklı bir şey olabilir mi peki? Onda arıza varsa yapar mı? Ofiste elektrikler gittiği oluyor çünkü genelde.

BIOS'da sıkıntı var gibi duruyor. BIOS güncellemesi sonrası mı oldu? BIOS'a hiç giremiyorsanız anakartın chipine CH341a programlayıcı ile başka bilgisayardan BIOS yazmanız gerekiyor.

Anakartta 4+4 toplam 8 pinli çip olması gerekiyor. Çipin üstündeki modeli buraya yazar mısınız?

Dosya Ekleri

• main-qimg-b53759c1ee2ce06ff6961698b5b92289-pjlq.jpg
    main-qimg-b53759c1ee2ce06ff6961698b5b92289-pjlq.jpg
    70,5 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:
BIOS'da sıkıntı var gibi duruyor. BIOS güncellemesi sonrası mı oldu? BIOS'a hiç giremiyorsanız anakartın chipine CH341a programlayıcı ile başka bilgisayardan BIOS yazmanız gerekiyor.

Anakartta 4+4 toplam 8 pinli çip olması gerekiyor. Çipin üstündeki modeli buraya yazar mısınız?

BIOS güncellemesi sonrası olmadı.
Bu olay varken önceki konuda da BIOS hiç güncel değildi o zaman da oluyordu şimdi de oluyor.
Şimdi hiç açılmaması güncelleme kaynaklı değil güncellemeyi yapalı üstünden vakit geçti.
Ara sıra tekrarlıyor böyle.

Şu an izindeyim modeli yazamayacağım döndüğümde konuya yazarım.

Geri
Yukarı