ASUS Prime B450M-A ll BIOS güncelleme sonrası bilgisayar açılmıyor

BuzzyGamer

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 GB 3600 MHz Dual Kit GoodRam
Ekran kartı
RX 6700
Anakart
ASUS PRIME B450M-A ll
İşlemci
Ryzen 5 5500
Herkese merhaba,

ASUS Prime B450M-A ll anakartım var ve uzun zamandır BIOS güncellemesi yapmıyordum. Son gelen BIOS güncellemesini kendi web sitesinde anlatıldığı gibi USB belleğe attım. Sadece USB'yi FAT32 olarak değil, NTFS olarak biçimlendirmişim. Yine de BIOS ekranında Ubs'yi gördüğü ve cab dosyasını algıladığı için sorun etmedim. Ardından BIOS güncellemesini başlattım. İlerlerken biraz başında bekledim sonradan baktım ki bilgisayar siyah ekranda kalmış.

Bir süre kendisine gelmesini bekledim ama düzelmeyince bilgisayarı kasadan yeniden başlattım. Yine herhangi bir şekilde ekran gelmiyordu. Bırakın Windows'u anakart yazıları veya BIOS ekranı filan hiçbir şey gelmiyor.

BIOS pilini çıkarıp, sıfırlamayı da denedim. En az 5 dakika bekledikten sonra tekrar taktım ama nafile. Hiçbir şekilde işe yaramıyor. Dual RAM kullanıyorum ve önce birini sonra diğerini çıkarıp yine denedim ve bir işe yaramadı.

Kasanın arkasındaki BIOS flashback düğmesi ile tekrar USB üzerinden güncellemeye çalıştım ve uzunca bir süre bekledim ancak yine işe yaramadı. Üstelik bunu yapmadan önce başka bilgisayarda USB belleği FAT32'ye biçimlendirmiştim.

sorun neden kaynaklanıyor olabilir? Ve nasıl çözebilirim? Desteğinize ihtiyacım var dostlar.

Yeniden BIOS yazmak gerekebilir. Garantisi varsa yolla, hallederler. En kötü güvenilir bi' bilgisayarcıya götürün.
Benim yapabileceğim veya en azından deneyebileceğim bir şey yok mudur? Çünkü aklıma başka bir yöntem daha gelmiyor.

Ayrıca BIOS güncellemesi sırasında elektrik bakımından bir kesinti filan hiç olmadı. Yinede Brick olma ihtimali var mıdır? Güncellemeyi yarıda kestiğimi de düşünmüyorum.

• Bilgisayara bagli tum ekipmanlarini cikart. (klavye mouse kulaklik usb ethernet kablosu monitor kablosu dahil)
  • Power kablosunu cikarttiktan sonra parmagini power takilan PSU bolgesine sok elektrigi tamamen bosalttigindan emin ol.
  • anakart uzerinde herhangi bir isik yanmadigina emin ol.
  • BIOS pilini cikart
  • Monitor ve PSU kablonu bagla (pili anakarta takmadan dene)
Bu da ise yaramadi mi?
CMOS-Jumper-on-ASUS-PRIME-B450M-A-or-II-1536x1064.jpg.jpg
Gosterilen bolgeye juper (jampr) yardimi ile (yoksa tornavida kullanabilirsin) 5/10 saniye kadar basili tut.

Artı -2 Eksi
Benim yapabileceğim veya en azından deneyebileceğim bir şey yok mudur? Çünkü aklıma başka bir yöntem daha gelmiyor.

Ayrıca BIOS güncellemesi sırasında elektrik bakımından bir kesinti filan hiç olmadı. Yinede Brick olma ihtimali var mıdır? Güncellemeyi yarıda kestiğimi de düşünmüyorum.
Büyük ihtimal ki görünen o dediğiniz gibi direkt brick olmuş. Servise vermeniz gerekiyor.

Düzeltmek için tahminen bunu yapmanız gerekiyor, yoksa servise vermek zorundasınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Artı -1 Eksi
Anakartınızda ASUS'un Crashfree BIOS 3 özelliği var. Şu videodaki (videoda Türkçe altyazı mevcut) adımları eksiksiz olarak uygulamayı deneyebilirsiniz;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Yanıtlayan ve ilgilenen herkese çok teşekkür ederim 🙏🏻. Çalıştığım için kendim daha fazla uğraşamamıştım ve tanıdık bir bilgisayarcıya götürmek zorunda kaldık ama adam sorunu çözmüş. Tabii nasıl çözdüğünü öğrenemedim çünkü ben işteydim o sıra. Şu an hem sorunsuz açılıyor hemde güncel BIOS'a sahip.

Yeni konular

Geri
Yukarı