ASUS ROG STRIX G16 G614JV-N3158 vs Lenovo Legion Slim 5 82YA00ENTX

Enesbil

Hectopat
Merhaba,

İki laptop arasında kaldım. Hangisini tavsiye edersiniz acaba, fikri ve özellikle deneyimi olan paylaşırsa çok mutlu olurum.

Lenovo Legion Slim 5 Intel Core i7-13620h 16gb 1tb Ssd Nvidia Geforce Rtx 4060 8gb Gddr6 16

Laptopu hem oyun hem de günlük kullanım amacıyla alacağım. Endişelerim şöyle ki; Legion'dan yanayım çünkü ekranı 2K ve tam klavye, PowerPoint Word görüntüler sık kullanan biriyim iyi bir ekrana bakmak istiyorum ama 4060 2K Gaming için ucu ucuna yeterli geliyor bazı oyunlarda 1080P'ye çekip oynarım diye düşünüyorum ama o ekranı Full HD'ye çekince hiç hoş bir görüntü olmuyormuş, öyle bayağı forum da gezdim, o yüzden boş vaktimde her türden (FPS, hikaye) oyun da oynarım diye düşündüğümden ROG'a dönüyorum elime oturuşu hissiyatı daha güzel. 25 yaşındayım deli gibi oyun oynamıyorum, alınca beni başına bir şey gelmezse 4-5 sene üzmeyecek bir laptop olsun istiyorum.

İyi pazarlar herkese

Son düzenleyen: Moderatör:
Hiç düşünme Asus u al. İlla lazim dersen ayrı numpad alırsın. Lenovo bu isi kotarabilmek için fazla ince görünüyor. Seni yolda bırakabilir. I9 işlemcili, havalandirmasi daha iyi, Legion Pro vs olsa belki.

Yorumlarınız için teşekkür ederim, legion serisi serinlik ve oyun konusunda iyi diye duymuştum internette de fena değil gibi testleri ekstradan bir deneyiminiz mi var acaba@atogrimers.

Linkteki modeli her ne kadar slim diye geçiyorsa da normal legion serisiyle ayni kalınlığa ve büyüklüğe sahip, proyla farkı da laptop dışında ekstradan devam eden şekilli bir ızgarası var aslında bildiğim kadarıyla @honour07. Teknosayı garanti ve orjinal ürün açısından tercih etmiştim, satıcı aynıysa güvenebilirim o zaman değil mi? Bazı satıcıların ürünlerinin orjinal olmadığını arkasında durmadıklarını okumuştum.

Attığım laptoplara muhtemelen ram ve ssd takviyesi de yapmayı düşünüyorum, bunun için garanti durumları ne olur? Direk hızlıca bilgi alabileceğim bir adresleri var mı acaba bildiğiniz?

Asus' da Ram ve M2 ilavesi yapabiliyorsunuz. Asus un islemci daha iyi bu arada farkettiyseniz. Ürün Teknosa ürünü değil satıcı ve ürün Hb de aynı ve daha ucuz. Bu arada Asus u bizzat kullanıyorum. 10 bilgisayar daha alsam hepsini Asus alırdım. Lenovo denildiği gibi hem sunucu hem ofislerde kullanilan Thinkpad, Thinkcentre serileriyle öne çıkan bir marka.

Tamamdır bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar hep ASUS demiş ama uzun süredir araştırmaktayım Legion serisi sağlam seridir. Ülkemizdeki pahalılığı nedeniyle tercih edilmiyor. Atmış olduğunuz model normlade 68 bin TL satılıyordu. Legion ekranı ve soğıtmasıyla öne çıkıyor ayrıca ekran kartı ve adaptör watt değeriyle tam güç veren bir bilgisayardır kasa kalitesiyle uzun vadede götürecek bir cihaz laptoplar için genelde 4 5 sene sonra ömrü tükeniyor gözüyle bakılıyor unutmayalımki kullanıcının doğru ve temiz kullanımıyla çok uzun süre götürecektir. İnce çerceve ve tam ekran kullanması yani ekranda marka yazısı veya başka bir şey kullanmaktansa tamamını ekrana ayırması hoş bir detay. Kullanılan malzeme premium hissetirir tuşların basış hissiyatı çok toktur. ASUS ROG serisi uzun zamandır övülen bir seri bildiğim kadarıyla 3 fanlı soğutma kullanıyorlar hepsindemi bilemiyorum araştırmak gerek onu. Ekran konusunda Legion'dan geride işlemcisi olarak Legion'dan iyi ama abartılacak kadar olacağını düşünmemekteyim tasarım açısından şıktır Legion sade ve zarifken ASUS dışarıdan ben diye bağırır. İkisi de asla üzmez bana kalırsa,

@Darkwebir teşekkür ederim ben de seninle aynı düşünüyorum aslında, ikisi de üzmez. Rog tarafına kayıyorum biraz daha çünkü 4060 2k da zorlanıyor birkaç seneye ise üstesinden gelemez bir kart olur oysa legionu 1600p den 1440p ye çekince bile ekranın bir kısmı siyahlaşıyor, 1080p ye çekince zaten iyice bulanıklaşıyor ve siyahlaşıyor, günlük kullanımda süper olsa da uzun vadede oyun açısından beni tatmin etmeyecek gibi duruyor, beni asıl iten o oluyor, tabi bu süreçte ortaya çıkacak dlss vb. yeni teknolojileri bilemiyorum. Ayrıca 16 inç bir ekranda 1200p ve 1600p arasında çok fark göremedim, boşuna fpsten olmayalım:) Asusun bu modeli 3 fanlı, slime göre daha kompakt bir klavye yüzü var touchpad daha geniş ve hissiyatı daha güzel en önemlisi de wasd kullanırken elimin ayası touchpad boşluğuna takılmıyor, kavisli yapmışlar, tüm bunlara rağmen yine de legionu düşünmem ne kadar iyi olduğunu gösteriyor, soğutması gayet iyi asus gibi metal kapağa sahip ve dediğiniz gibi iyi hissettiriyor ama gel gör ki günümüz 60 seviye ekran kartları son AAA oyunlarda Full HD de bile tam grafik 60-70 fps aldığından 2k çıkmayı çok düşünemiyorum, ful HD+ ile yetinmek kalıyor (yanlış mı düşünüyorum? 2k orta ayar +dlss 5 sene 60fps götürür mü?) Laptop biraz şans çokça kullanıma bakar, elimde 7 senelik 766 asus laptop var ve dediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.

@Darkwebir Hocam mesajlarınıza bakınca benle aynı bütçeye sahip olup benzer laptoplara baktığımızı gördüm, ikisi de üzmez diye yineliyorum, iletişimde kalabiliriz, hakkımızda hayırlısı olsun :)

@Darkwebir teşekkür ederim ben de seninle aynı düşünüyorum aslında, ikisi de üzmez. ROG tarafına kayıyorum biraz daha çünkü 4060 2K da zorlanıyor birkaç seneye ise üstesinden gelemez bir kart olur oysa Legion'u 1600PDEN 1440P'ye çekince bile ekranın bir kısmı siyahlaşıyor, 1080P'ye çekince zaten iyice bulanıklaşıyor ve siyahlaşıyor, günlük kullanımda süper olsa da uzun vadede oyun açısından beni tatmin etmeyecek gibi duruyor, beni asıl iten o oluyor, tabii bu süreçte ortaya çıkacak DLSS vb. yeni teknolojileri bilemiyorum. Ayrıca 16 inç bir ekranda 1200p ve 1600p arasında çok fark göremedim, boşuna FPS'ten olmayalım:) ASUS'un bu modeli 3 fanlı, slime göre daha kompakt bir klavye yüzü var touchpad daha geniş ve hissiyatı daha güzel en önemlisi de wasd kullanırken elimin ayası touchpad boşluğuna takılmıyor, kavisli yapmışlar, tüm bunlara rağmen yine de Legion'u düşünmem ne kadar iyi olduğunu gösteriyor, soğutması gayet iyi ASUS gibi metal kapağa sahip ve dediğiniz gibi iyi hissettiriyor ama gel gör ki günümüz 60 seviye ekran kartları son AAA oyunlarda Full HD de bile tam grafik 60-70 FPS aldığından 2K çıkmayı çok düşünemiyorum, ful HD+ ile yetinmek kalıyor (yanlış mı düşünüyorum? 2K orta ayar +DLSS 5 sene 60FPS götürür mü?) laptop biraz şans çokça kullanıma bakar, elimde 7 senelik 766 ASUS laptop var ve dediklerinize sonuna kadar katılıyorum. Tecrübelerinizi paylaştığınız için tekrar teşekkür ederim.

@Darkwebir hocam mesajlarınıza bakınca benimle aynı bütçeye sahip olup benzer laptoplara baktığımızı gördüm, ikisi de üzmez diye yineliyorum, iletişimde kalabiliriz, hakkımızda hayırlısı olsun :)

2K konusunda şunu söyleyebilirim bence artık 1080p çıkmak gerek uzun yıllar kullandım bu kendim için düşüncem. Unutulmamalıki bu bilgisayarları yapan mühendisler sizin bu düşündüğünüzü hesaba katarak üretime almakta bu cihazları. Gel gelelim RTX 40 serisine bu ekran kartları DLSS3 +fg olmasa RTX30 serisinin gerisinde kalıyor. Legion serisinde RTX 3070 Ti mesela RTX 4070 zorluyor bir sebepte watt değeri 30 serisinde değerler yüksekti Legion markası adaptör ve ekran kartında tam verim için yüksek watt değerleri sunuyor. Watt değeri 40 serisinde ısınmayı düşürmek amacıyla yapıldığını düşünüyorum ama çok büyük problem yaratmıyordu açıkçası. 2K ekran RTX 4060 fg+DLSS3 ile bence zorluk yaşamazsınız. Ben laptopu kasa gibi kullanmayı düşünüyorum ekranı 1080p de alsam harici monitör ile 2K yapardım benim için 2K önemli yeterince 1080p kullandım. ASUS'un üzüceğini düşünmüyorum ama ben elden bu cihazları kontrol ettiğimde bana premium hissetiren Legion oldu ASUS çok şık ama Legion sade zarifliği kaliteli hiasiyatı donanımı benim için diğer seçenekleri geride bıraktırdı. Hayırlısıyla temmuz başı almayı planlıyorum o süreçte fiyat ne olur bilemem ama alacaksam Legion düşünürdüm. Tercih sizin şunu unutmayalım bu fiyata RTX 4070 Acer HP veriyorlar almama veya düşünmemem sebebimiz dış kasa olsun ekran olsun içerdeki parça kalitesi olsun bunları düşündüğümüzden ASUS ve Legion düşündük. ROG serisi çok ışıklı ve ben diye bağırdığından beni iten o olmuştu ROG da genelde 1920×1200 ekran kişiden kişiye tstmin etmesi değişir tabii. İletişimde olalım aklında herhangi bir soru olursa iletirsin yardımcı olurum müsait oldukça.

Geri
Yukarı