ASUS TUF A15 (2023) inceleme

Arkadaşlar bugün size alıp 6 ay deneyimlediğim bir laptop üzerinden konuşacağım.

RTX 4060 ve Ryzen 7 7735HS adlı işlemcinin buluştuğu model benimki.

Ürün fiyat ve donanımı bakımından rakiplerine göre çok çok üst seviyede fakat bazı eksikleri mevcut makaleyi kısa tutup artı yönleri ve eksi yönlerini yazıp kapatacağım aklına bir soru takılan olabilirse yazabilir.

Artı yönleri:
-Kart o fiyat bandına göre 140W modeli ve neredeyse bir harici grafik kartına çok yakın bir performans sunuyor.
-Ekran kartı derecesi 70'i geçmiyor.
-Ürün tasarım olarak çok sade ve şık.
-Rakiplerine göre pil gücü çok çok iyi fazlasıyla arkadaşlar maximum tüm tasarrufu modunu açtığım da 8 saat 41 dakika kapanana kadar film izledim. Muazzam.
-Ekran renk kalitesi, paneli rakiplerine göre gayet iyi.
-Rakiplerine göre daha ince bir tasarım mevcut.

Eksi yönleri:
-En büyük eksi yönü Turbo Boost açıkken işlemci 95 derecelere kadar çıkıyor. İşlemci soğutulamıyor.
-Ekran bir oyuncu laptopuna göre çok küçük 15,6.
-Hoparlörün varlığı dahi hissedilmiyor çok çok düşük ses.
-Yeni laptop olduğu için masaüstünde dahi stabilite sorunları mevcut(oyunlarda hiçbir drop veya kapanma donma gibi sorunlar yok sadece masaüstündeyken ya da yük altında değilken stabil bir performans sağlamıyor)
-Wi-Fi kartı kaliteli bir kart değil. Hiç hem de.
-Klavye kaliteli değil rakiplerine göre.
-MUX Switch hala stabil değil(yeni laptop)

Benim uzun soluklu oyun sürecimden sonra paylaştıklarım bu şekildeydi aklınıza takılın almayı düşünen veya aynı laptopa sahip farklı yorumlar dinleyebilirim iyi sosyaller.

Merhaba, "maximum tüm tasarrufu modunu açtığımda" dediniz, tam olarak hangi ayarları değiştirdiğinizi öğrenebilir miyim rica etsem? Teşekkürler.

Arkadaşlar bugün size alıp 6 ay deneyimlediğim bir laptop üzerinden konuşacağım.

Ürün fiyat ve donanımı bakımından rakiplerine göre çok çok üst seviyede fakat bazı eksikleri mevcut makaleyi kısa tutup artı yönleri ve eksi yönlerini yazıp kapatacağım aklına bir soru takılan olabilirse yazabilir.

Artı yönleri:
-Kart o fiyat bandına göre 140W modeli ve neredeyse bir harici grafik kartına çok yakın bir performans sunuyor.
-Rakiplerine göre pil gücü çok çok iyi fazlasıyla arkadaşlar maximum tüm tasarrufu modunu açtığım da 8 saat 41 dakika kapanana kadar film izledim. Muazzam.

Eksi yönleri:
-En büyük eksi yönü Turbo Boost açıkken işlemci 95 derecelere kadar çıkıyor. İşlemci soğutulamıyor.
-Yeni laptop olduğu için masaüstünde dahi stabilite sorunları mevcut(oyunlarda hiçbir drop veya kapanma donma gibi sorunlar yok sadece masaüstündeyken ya da yük altında değilken stabil bir performans sağlamıyor)

Benim uzun soluklu oyun sürecimden sonra paylaştıklarım bu şekildeydi aklınıza takılın almayı düşünen veya aynı laptopa sahip farklı yorumlar dinleyebilirim iyi sosyaller.
Eline sağlık gayet iyi bir inceleme olmuş. Hoparlör konusunda ben pek emin olamadım. Youtube vb. platformlarda ses çok fazla çıkabiliyorken film izlerken çok az çıkıyor. Masaüstü gerçekten sıkıntılı ilerde düzeltilebilir bir şey mi acaba?

Merhaba, "maximum tüm tasarrufu modunu açtığımda" dediniz, tam olarak hangi ayarları değiştirdiğinizi öğrenebilir miyim rica etsem? Teşekkürler.
Merhaba, Konu sahibi değilim ama ben de aynı laptopu kullanıyorum diye cevap vereyim dedim. Laptop modunu sessize, Gpu modunu Eco moda, Ekranı da 60Hz yapıp parlaklığı 30-40 civarına düşürüyordum ben. Başka ayar var mı bilmiyorum.

Son düzenleme:
Eline sağlık gayet iyi bir inceleme olmuş. Hoparlör konusunda ben pek emin olamadım. Youtube vb. platformlarda ses çok fazla çıkabiliyorken film izlerken çok az çıkıyor. Masaüstü gerçekten sıkıntılı ilerde düzeltilebilir bir şey mi acaba?

Merhaba, Konu sahibi değilim ama ben de aynı laptopu kullanıyorum diye cevap vereyim dedim. Laptop modunu sessize, Gpu modunu Eco moda, Ekranı da 60Hz yapıp parlaklığı 30-40 civarına düşürüyordum ben. Başka ayar var mı bilmiyorum.
Çok teşekkür ederim.

GPU eco ekran 60 Hz Windows modu-güç tasarrufu seçeneği/ Turbo Boost seçeneği kapalı sistem ayarlar düşük watt seçili bir şekilde.

Eline sağlık gayet iyi bir inceleme olmuş. Hoparlör konusunda ben pek emin olamadım. YouTube vb. platformlarda ses çok fazla çıkabiliyorken film izlerken çok az çıkıyor. Masaüstü gerçekten sıkıntılı ileride düzeltilebilir bir şey mi acaba?

Merhaba, konu sahibi değilim ama ben de aynı laptopu kullanıyorum diye cevap vereyim dedim. Laptop modunu sessize, GPU modunu eco moda, ekranı da 60Hz yapıp parlaklığı 30-40 civarına düşürüyordum ben. Başka ayar var mı bilmiyorum.

Masaüstü güncellemelerle düzeltilebilecek bir durum YouTube'da fazla ses çıkıyor diyorsunuz ben aynı rakibi laptopları da dinledim çok laptop kullandım hoparlörü gerçekten içler acısı.

Hocam bende aynı cihazı almayı düşünüyorum Turbo Boost kapalıyken bariz bir performans kaybı oluyor mu?

Şu konuma bir göz atmanı öneririm :)

Artı yönleri:

Eksi yönleri:

Ekran kartı nasıl 70'i geçmiyor hocam? Geçen biri teste soktuğunda 83 görmüştü. Teste soktunuz mu?

15.6 inç o fiyata göre normal, muadilleri de 16 inç veya 15.6.

Eğer oyunlarda 95 görüyorsanız Turbo boost kapatabilirsiniz. Sıcaklıklar düşer.

GPU eco ekran 60 Hz Windows modu-güç tasarrufu seçeneği/ Turbo Boost seçeneği kapalı sistem ayarlar düşük watt seçili bir şekilde.

Masaüstü güncellemelerle düzeltilebilecek bir durum YouTube'da fazla ses çıkıyor diyorsunuz ben aynı rakibi laptopları da dinledim çok laptop kullandım hoparlörü gerçekten içler acısı.
FxSound programını indirin, programda ortam ve çevresel sesi tamamen kısın, netlik ve dinamik güçlendirme ayarını fulleyin, ses tatmin edici düzeyde yüksek çıkıyor.

Ekran kartı nasıl 70'i geçmiyor hocam? Geçen biri teste soktuğunda 83 görmüştü. Teste soktunuz mu?

15.6 inç o fiyata göre normal, muadilleri de 16 inç veya 15.6.

Eğer oyunlarda 95 görüyorsanız Turbo Boost kapatabilirsiniz. Sıcaklıklar düşer.

Hocam 83 gören CPU.
GPU 70 dereceyi görmüyor.

Turbo Boost kapalı kullanıyorum AAA oyunlarda Online oyunlarda problem olmuyor.

Fxsound programını indirin, programda ortam ve çevresel sesi tamamen kısın, netlik ve dinamik güçlendirme ayarını fulleyin, ses tatmin edici düzeyde yüksek çıkıyor.

Dostum bu arada ses sorununu çözdüm hiç öyle uygulamalarla uğraşmak zorunda değilsin bilgisayarın kendi ayarlarından halletim :) filmlerde az gelen ses resmen kısmak durumuna getirdi sesi çok şükür hallettim bilgi almak istersen paylaşabilirim :)

Geri
Yukarı