ASUS TUF A15 Gaming düşük performans veriyor

OzzyTunca

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
SSD veya HDD modeli
512GB
Ekran kartı
NVDIA GeForce RTX 4060
İşlemci
Ryzen 7 7735HS
Dün aldığım ASUS TUF Gaming A15 (FA507NV-LP037 8 GB RTX4060 Ryzen 7 7735HS 16 GB RAM 512 GB SSD 15.6 ınç FHD 144Hz) model Gaming laptopumun tüm Drive'ırlarını kurmama rağmen çok fazla FPS sorunu yaşıyorum. Ayrıca ilk defa gördüğüm bir ekran kartı değişimi oluyor (ekte de fotoğraflarla paylaştım). Mesela bilgisayar masaüstünde, Chrome'da, ya da basit bir uygulamada gezinirken tek ekran ekran 1 olarak AMD Radeon(tm) Graphics kullanıyor daha sonra yüksek güç gerektiren bir uygulama veya oyuna gireceğim zaman ise NVIDIA ayarları değişti yazıyı çıkarak Optimus'tan sadece NVIDIA GPU moduna geçiyor ve bu zamanda laptop iki farklı ekrana bağlıymış gibi ayarlarda iki ekran seçeneği beliriyor ve ekran 1 yine AMD Radeon(tm) iken ekran 2: NVIDIA GeForce RTX 4060 oluyor. Bu anlattıklarım olurken de Armoury Crate ayarlarım düz standartta ve performans modunda(ekran görüntüsüne aldanmayın) bu şekilde CS2, Valorant gibi oyunlarda aldığım FPS 110-130 aralığında oluyor ve bu sahip olduğum sistem için çok az diye düşünüyorum. Daha sonra gerek Technopat'i gerekse internet araştırmalarım sonucunda aynı sorunu yaşayanları ama çözüm bulamadıklarını gördüğüm için alternatif bir sürü çözüm yöntemi denedim NVIDIA Denetim Masası'ndan 3D ayarlarının yönetilmesinden en yüksek NVIDIA ayarını seçtim, ekran yönetiminden sadece NVIDIA GPU'yu seçtim ama yineden bana mısın demedi ve aynı problem devam etti hatta. Şarja olmadığı zamanlar 40-50 FPS'yi bile zor görür oldum. Daha sonra bir blog da gördüğüm kadarıyla Armoury Crate uygulamasından GPU modu Ultimate'e aldığımda bilgisayarı yeniden başlatmamı istiyor ve bu sefer açıldığında gerek masaüstü olsun gerek oyunlarda olsun tek ekran ekran 1: NVIDIA GeForce RTX 4060 kullanmaya başlıyor. Tamam güzel sorunu çözmüş gibi görünsekte bu sefer de gereğinden fazla fan kullanımı ve bilgisayarın diğer özelliklerinin de artışına sebep oluyor ki açıklamasında da bu özelliğin sadece şarjda oyun oynarken ya da çok yüksek performanslı işler yaparken kullanılması gerektiği yazıyor çünkü pil ömrünü çok kötü etkilediğini söylemişler. Yine de bu GPU modunun oyun performansı ise CS2 için 160-180 ( bence yine az), Valorant için ise 200-210 FPS aralığında. Sadede gelecek olursak da bu soruna bir çözüm var mı bunu merak ediyorum bu kadar uzun yazıda da sorun tam olarak neydi anlayamayan ve kaçıranlar için de sorun: GPU Ultimate modu dışında laptopun yine NVIDIA GeForce RTX 4060'ı kullanmasını ama gerek fan gerekse diğer ayarlarını pil ömrünü gereksiz tüketmeyecek şekilde nasıl ayarlayabiliriz bu ekran değişme modu açık olduğunda FPS kaybı yaşanıyor galibada buna MUX Switch tarzı bir şey deniyor yardımcı olursanız sevinirim altta gerekli ekran görüntüleri var.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    984,3 KB · Görüntüleme: 67
  • 2.png
    2.png
    42,4 KB · Görüntüleme: 61
  • 3.png
    3.png
    51,6 KB · Görüntüleme: 54
  • 4.png
    4.png
    90,7 KB · Görüntüleme: 52
  • 5.png
    5.png
    991,1 KB · Görüntüleme: 49
  • 6.png
    6.png
    67,1 KB · Görüntüleme: 61
Oyun oynarken Ultimate modu açıp sadece RTX 4060 kullanmanız gerekiyor, yazdığınız FPS değerleri bana normal geldi heleki tek kanal RAM ise rekabetçi oyunlarda beklenilenden düşük FPS vermesi normal yinede internette elinizde bulunan modelin test videolarını izleyip karşılaştırabilirsiniz. İki ekran olayı ise takılmamanız gereken bir durum günlük kullanımda dahili ve harici GPU arasında kendi geçiş yapıyor Optimus sayesinde o yüzden oluşan bir durum zaten bu da oyunlarda gecikmeye ve FPS düşüşüne sebep oluyor eğer ki Advanced Optimus olsaydı laptopu yeniden başlatmaya gerek kalmadan oyun veya diğer ağır işlerde tamamen harici GPU'ya geçerdi. Şarjda FPS'in düşük olması ise çok normal çünkü o pil cihazı besleyemez, şarjda oyun oynamayın. Birde son olarak laptopu ya bir stand üzerinde kullanılın internette satılıyor yada arkasına bir yükselti koyun alttan daha rahat hava alması gerekiyor yoksa ısınır ve FPS kaybı olur. Daha bilgili arkadaşlar varsa hatamı düzeltebilir.

Oyun oynarken Ultimate modu açıp sadece RTX 4060 kullanmanız gerekiyor, yazdığınız FPS değerleri bana normal geldi heleki tek kanal RAM ise rekabetçi oyunlarda beklenilenden düşük FPS vermesi normal yinede internette elinizde bulunan modelin test videolarını izleyip karşılaştırabilirsiniz. İki ekran olayı ise takılmamanız gereken bir durum günlük kullanımda dahili ve harici GPU arasında kendi geçiş yapıyor Optimus sayesinde o yüzden oluşan bir durum zaten bu da oyunlarda gecikmeye ve FPS düşüşüne sebep oluyor eğer ki Advanced Optimus olsaydı laptopu yeniden başlatmaya gerek kalmadan oyun veya diğer ağır işlerde tamamen harici GPU'ya geçerdi. Şarjda FPS'in düşük olması ise çok normal çünkü o pil cihazı besleyemez, şarjda oyun oynamayın. Birde son olarak laptopu ya bir stand üzerinde kullanılın internette satılıyor yada arkasına bir yükselti koyun alttan daha rahat hava alması gerekiyor yoksa ısınır ve FPS kaybı olur. Daha bilgili arkadaşlar varsa hatamı düzeltebilir.
Öncelikle yorum için teşekkür ederim ram kanalım 2x8 şeklinde oyun oynarken ultimate modu açabilmem için bilgisayarı yeniden başlatmamı istiyor. Bende çözümü tamamen bilgisayarı ultimate modunda kullanarak çözmekte buldum. Yanlışsa tabi düzeltiriz bu kullanım şeklini ancak öbür türlüde çok fps drop yiyorum ve dediğim gibi şarja takılı değil iken %50 altı şarjda max 50 60 fps görüyorum tamam bu normal diyek şarjda kullanabilirim sorun değil ancak bu de pil ömrünü çok etkiliyor.

Bende de 4060'lı Nitro 5 var aynı şekilde yeniden başlatmam gerekiyor harici karta geçmek için o yüzden sık oyun oynadığım zamanlar MUX Switch hep açık kullanıyorum hocam yanlış bir kullanım değil herkes böyle kullanıyor. Pil ömrü konusunda da endişe etmeyin şarjda kullanmak pil ömründen yemez dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var en önemlisi sadece şarjda iken oyun oynayın özellikle güç isteyen oyunları çünkü o şarj adaptörü ekran kartını ve işlemciyi beslemek için var siz şarjda oyun oynarken ihtiyaç duyduğu gücü pilden değil direkt prizden çekiyor. Onun dışında pil asıl döngüye soktukça yani bataryayı bitirip tekrar doldurdukça eskiyen bir şeydir o yüzden şarjda kullanmak aslında ömrünü olumlu etkiliyor ha pili arada boşaltıp tekrar doldurmakta gerekiyor (pili kalibre etmek diye geçer bazı yerlerde) ama ben masa başında hep şarjda kullanırım zaten arada bir film izlemeye olsun yatakta kullanmaya olsun çıkardığım için o kalibre etme olayı günlük hayatta kendi kendine gerçekleşiyor.

Bende de 4060'lı Nitro 5 var aynı şekilde yeniden başlatmam gerekiyor harici karta geçmek için o yüzden sık oyun oynadığım zamanlar MUX Switch hep açık kullanıyorum hocam yanlış bir kullanım değil herkes böyle kullanıyor. Pil ömrü konusunda da endişe etmeyin şarjda kullanmak pil ömründen yemez dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var en önemlisi sadece şarjda iken oyun oynayın özellikle güç isteyen oyunları çünkü o şarj adaptörü ekran kartını ve işlemciyi beslemek için var siz şarjda oyun oynarken ihtiyaç duyduğu gücü pilden değil direkt prizden çekiyor. Onun dışında pil asıl döngüye soktukça yani bataryayı bitirip tekrar doldurdukça eskiyen bir şeydir o yüzden şarjda kullanmak aslında ömrünü olumlu etkiliyor ha pili arada boşaltıp tekrar doldurmakta gerekiyor (pili kalibre etmek diye geçer bazı yerlerde) ama ben masa başında hep şarjda kullanırım zaten arada bir film izlemeye olsun yatakta kullanmaya olsun çıkardığım için o kalibre etme olayı günlük hayatta kendi kendine gerçekleşiyor.
Çook teşekkür ederim hocam sağ ol

Geri
Yukarı