ASUS TUF A15 laptop hangi testler yapılmalı?

ainuliniel

Yoctopat
Merhaba, 2016 yılında almış olduğum GTX 950M'li Monster Abra A5 v6.1.3 bilgisayarım, günümüzde olan hiçbir uygulamayı açamamaya başladığı için yeni bilgisayar satın almak durumunda kaldım. Uzun süreli araştırmam sonucunda başlıkta yazan cihazı Hepsiburada'dan satın aldım. Çok uzun süre uzak kaldığım için hangi testleri yapmam gerektiğinden emin değilim. Cihazı hem oyun hem iş yani gömülü sistem programları hem de hobi olarak çizim uygulamaları için kullanmak istiyorum. CrystalDiskMark, Cinebench, FurMark, backlight bleeding, ghosting, ölü piksel teslerini yaptım.
Bleeding çok az mevcut. Ghosting +1 olarak görünüyor. FurMark'ı 1 dk kadar yaptım 70 derece gördü. Cinebench ve CrystalDiskMark için görsel ekleyeceğim. Ayrıca Horizon Zero Dawn'da son ayarda en fazla 80 dereceyi gördü. Chialvary 2'de 65 dereceye kadar geldi. Oyunlardan fotoğraf almadım. Daha sonra mutlaka ekleyeceğim.
Yapmam gereken başka testler varsa yazabilir misiniz? Ayrıca ghosting ve bleeding için fikirlerinizi sunarsanız sevinirim. İade etmem gereken bir durum mu tahammül edilebilir bir durum mu emin değilim.

IMG20230701024838.jpg

IMG20230630161221.jpg

IMG20230701025751.jpg

IMG20230702172544.jpg

Dosya Ekleri

• IMG20230701024828.jpg
    IMG20230701024828.jpg
    140,8 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Kamera ve hoparlörleri test edebilirsiniz. Özellikle hoparlörler kendi sürücüsü ile yüksek seviyede cızırtı yapıyor mu? Tüm dahili USB ve Switch çıkışlarını kontrol edin varsa ETHERNET girişini de kontrol edin.

Performans testi olarak zaten yapmışsınız. Mavi ekran v.s de vermiyorsa sorun yoktur. Cihazı yükseltici ile kullan. Bu sıcak yaz aylarında ortam da sıcaksa yüskek ısı maalesef olacaktır. Yükseltici şart.

kurulu sistemi zorlayabilecek oyun varsa uzun süreli kullanımda sıcaklık ne oluyor? Thermal throttlinge giriyor mu? Fan oto ve max devirde iken sıcaklık değerleri nedir? Onun dışında aynı ekran kartına sahip farklı modellerin performansları ile kıyaslama yapabilirsin. Ben sistemin power limitte çalışmasını isterim. Sıcaklıktan dolayı işlemci ya da ekran kartı güç kullanımını azaltıyorsa o soğutma olmamış demektir. Yeni cihazda hiç kabul edilir bişey değil.

benim cihazımda ekranın etrafındaki çerçevelerden ses geliyordu ekranı açıp kapatırken, özellikle ekranın alt kalın kısmına elle dokununca bile ses çıkıyordu, iade ettim.

https://gpu.user benchmark.com/
bu uygulamayı indirip sonucu atabilir misin? cpu gpu ram ve ssd'ni test ediyor. (link içindeki boşluğu sil)

Yeni konular

Geri
Yukarı