ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP037 temiz kurulum

kova47

Hectopat
Daha fazla  
https://www.hepsiburada.com/asus-tu...lgisayar-p-HBCV00004AJ5NE?magaza=GpnTeknoloji bu laptopu aldım. Hepsiburada üzerinden almakla iyi mi ettim bilmiyorum ama mantıklı geldi iade işleminin kolay olmasından dolayı Hepsiburada üzerinden aldım. Sorularım fazla biliyorum. O yüzden madde madde yazdım. Cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

laptopalım.PNG

1. temiz kurulum driver yükleme vs. nasıl yaparım?
2. ekran(ghosting-ışık sızması ve bilmediğim diğer sorunlar)/ekran Kartı/İşlemci/Fan/Sıcaklık testlerini nasıl ve nereden yapabilirim?
3. 5-10 derece sıcaklık düşüşü sağlayabilecek bir laptop soğutucu tavsiyesinde bulunur musunuz?
4. oyun testi yapmak istiyorum ama oyunların fiyatları çok pahalı. Test yapabileceğim "Game Pass" tarzında makul fiyatlı bir seçenek veya yeni oyunlar kadar ağır grafikli ücretsiz oyunlar var mı?(ağır grafikli olmadıklarını biliyorum ama CS:GO ve Valorant dışında aklıma gelen bir oyun yok.)
5. bu bilgisayarın işlemcisini 3.2GHz'de kullansam anormal FPS düşüşü yaşar mıyım? Genel olarak böyle kullanmayı düşünüyorum. Fan sesi ve sıcaklık konusunda hassasım. Şanlıurfa'da oturuyorum çünkü. Burası zaten aşırı sıcak oluyor bilgisayara zarar vermek istemiyorum.

Öncelikle hayırlı olsun biraz pahalı almışsın hocam bu cihaz bu fiyatlar etmez. Buna DDR5 4800MHz CL40 model +8 GB RAM daha eklemen lazım.
-Temiz kurulum için W11 Home indir USB'yi tak direk format başlar.
-Önce ölü piksel testi sonrası karanlık bir ortamda ışık sızmasını kontrol er bunların siteleri var Google'a yazarsan gelir.
-Oyun testinden önce stres testlerini yapabilirisn burada sıcaklıklar yüksek çıkabilir onlara şaşırma. Cinebech, FurMark, 3D mark testleri işini görür.
-İşlemciyi kısıtlamak iyi bir şey değil aynı laptop bende de var grafikler en yüksek ayarlarda fanlarda Turbo moddayken bile işlemci 87 civarlarında dolaşıyor tabii ağır oyunlar için konuşuyorum.
Aynı laptopun 4050 modeli bende var ben F/P olduğu için almıştım genel manada menmunum diyebilirim ama işlemcisi sıcak çalışıyor o kesin. Bunlarda benim yaptığım testler:

Dosya Ekleri

• D7097842-CACB-4AE4-A1B4-411CEF1ECABF.jpeg
    D7097842-CACB-4AE4-A1B4-411CEF1ECABF.jpeg
    377,9 KB · Görüntüleme: 89
  • 671555D3-6790-4416-9E93-51064FC4B4D5.jpeg
    671555D3-6790-4416-9E93-51064FC4B4D5.jpeg
    334,6 KB · Görüntüleme: 87
  • 654DDFCF-D086-496A-A11D-4F730FFF7DE0.jpeg
    654DDFCF-D086-496A-A11D-4F730FFF7DE0.jpeg
    234,4 KB · Görüntüleme: 102
Öncelikle hayırlı olsun biraz pahalı almışsın hocam bu cihaz bu fiyatlar etmez. Buna DDR5 4800MHz CL40 model +8 GB RAM daha eklemen lazım.
-Temiz kurulum için W11 Home indir USB'yi tak direk format başlar.
-Önce ölü piksel testi sonrası karanlık bir ortamda ışık sızmasını kontrol er bunların siteleri var Google'a yazarsan gelir.
-Oyun testinden önce stres testlerini yapabilirisn burada sıcaklıklar yüksek çıkabilir onlara şaşırma. Cinebech, FurMark, 3D mark testleri işini görür.
-İşlemciyi kısıtlamak iyi bir şey değil aynı laptop bende de var grafikler en yüksek ayarlarda fanlarda Turbo moddayken bile işlemci 87 civarlarında dolaşıyor tabii ağır oyunlar için konuşuyorum.
Aynı laptopun 4050 modeli bende var ben F/P olduğu için almıştım genel manada menmunum diyebilirim ama işlemcisi sıcak çalışıyor o kesin. Bunlarda benim yaptığım testler:
8x2 ram yok mu öyle yazıyor ? Bir de aşırı ağır oyun olarak CoD oynarım diye düşünüyorum. Hikayeli olan savaş oyunları ilgimi çekiyor. Kalan zamanlarımda CsGo oynarım. 1024x768 çözünürlükte düşük ayarlarda 350+ fps aldırırsa bu laptobu sevebilirim. Çünkü masaüstü bilgisayarım var. 1660ti+r5 3600 144hz ips monitörüm var. Eğer memnun kalırsam masaüstü bilgisayarımı satacağım. Memnun kalmazsam 14 gün içinde iade hakkım var diye biliyorum.
Değerli yorumunuz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

8x2 RAM yok mu öyle yazıyor? Bir de aşırı ağır oyun olarak CoD oynarım diye düşünüyorum. Hikayeli olan savaş oyunları ilgimi çekiyor. Kalan zamanlarımda CS:GO oynarım. 1024x768 çözünürlükte düşük ayarlarda 350+ FPS aldırırsa bu laptopu sevebilirim. Çünkü masaüstü bilgisayarım var. 1660 Ti+R5 3600 144Hz IPS monitörüm var. Eğer memnun kalırsam masaüstü bilgisayarımı satacağım. Memnun kalmazsam 14 gün içinde iade hakkım var diye biliyorum.
Değerli yorumunuz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

Genelde 8 GB versiyonu daha ucuz olduğu için millet onu seçiyordu hocam bende o model sandım sizdeki 8*2GB RAM olan model. 1920*1080p çözünürlükte ful ayarlarda CS de 250 civarı FPS verir herhalde denemediğim için net bir şey söyleyemiyorum. İade konusuna gelirsek bazen servis belgesi istiyorlar hocam bazen de direk kabul edebiliyorlar.

Son düzenleme:
Genelde 8 GB versiyonu daha ucuz olduğu için millet onu seçiyordu hocam bende o model sandım sizdeki 8*2GB RAM olan model. 1920*1080p çözünürlükte ful ayarlarda CS de 250 civarı FPS verir herhalde denemediğim için net bir şey söyleyemiyorum. İade konusuna gelirsek bazen servis belgesi istiyorlar hocam bazen de direk kabul edebiliyorlar.
İnşallah iadelik bir durum oluşmaz. Geldiğinde denemeleri yapacağım. Ben de test sonuçlarını burda paylaşırım. İnceleyip yorumlayanlar olur illa ki.

Malesef hocam ürün kargoda dağıtıma çıktı. 12 taksitte vatan 350lira kadar daha ucuza koymuş. Ancak 8gb ramli şekilde satışa sunulmuş. Eğer herhangi bir problem olursa yakınımda olan vatan mağazasına gidip elden satın alacağım. Yine de teşekkürler. Ancak vatan kolay kolay iade etmeyecek gibi duruyor. İade şartlarını okudum. Hiç bir bantını vs sökmeden kurulum yapıp driverlarını yükleyeceğim. Test sonuçlarını paylaşırım. Vaktiniz olursa yorumlarsınız.

Laptop elime ulaştı.Paketlemesinde ve kargo sürecinde bir sıkıntı yoktu. Windows10 kursam bir sakıncası olur mu ?

Son düzenleme:
Bu A15 TUF modellerini alanlara win 11'i tavasiye etmişler . 4050 ve 4060lı ekran kartları olan modelleri takip ediyorum. Driverlar win11 ile uyumluymuş .

Anladım. Şimdi usb yi biçimlendirip yükleyeceğim. İnşallah bi sorun sıkıntı çıkmaz driverlarda falan. Win11 Home kuracağım. Şimdi indiriyorum.

BF5 oynadım biraz. Turbo açık ekran kartı ultimate modunda. Fan sesi rahatsız etti biraz.Cpu 94 dereceyi ekran kartı 72 dereceyi gördü. Bu normal mi ? Bir de bu işlemci frekansını sınır olarak 3200e ayarlayabilir miyim ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı